• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Hamile çocuklarla ilgili soruşturma

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen 115 hamile çocuğun polise bildirilmemesi üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı.

Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen 115 hamile çocukla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada müfettiş görevlendirildiği belirtildi.

Hüriyet'te yer alan haberde  5 aylık süre içinde hastaneye 115 hamile çocuğun getirildiği, bunların 39'unun Suriyeli olduğu ve durumun polise ihbar edilmediği belirtiliyordu.

Haberde geçmişe dönük kayıtlara bakan bir hastane çalışanının durumu fark ettiği, yaşananları hastane yönetimine bildirdiği ancak sözkonusu çalışanın başka bir hastaneye sürüldüğü kaydedildi. 

AKŞAM SAATLERİNDE AÇIKLAMA YAPILDI

Haberin yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi:

"Medyada 18 yaş altı gebelik ve eksik bildirim konusuyla ilgili “Türkiye’yi Sarsacak Utanç Listesi” başlıklı haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Haber daha önce şikâyete konu olmuş, İstanbul Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından incelenmiştir.

'EVLENME YAŞI 17'DİR'

Medeni kanunun ilgili hükümleri, "Erginlik, on sekiz yaşın doldurulmasıyla başlar. Evlenme kişiyi ergin kılar.", "Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.” demektedir.

Ancak 181 Sayılı KHK'nın 21 inci maddesinin (a) bendine göre 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebelerin adli mercilere bildirimi hususu şöyle düzenlenmiştir: 18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebeler, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında, 15 yaşını tamamlamamış olanların (rıza olsun veya olmasın) tamamının ve 15 yaşını tamamlamış olanlar da ise cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı mevcut ise adli mercilere bildirimi sağlanmaktadır. Bu düzenleme uyarınca 15 yaşını doldurmuş olanların sosyal hizmet uzmanlarına bildirilmesi gerekmektedir.

MÜLKİ İDARE SORUŞTURMAYA GEREK YOK DEMİŞ

Şikayete konu olan sorumlularla ilgili soruşturma açılmasına gerek olup olmadığı hususu, yukarıdaki mevzuat hükümleri uyarınca mülki idare tarafından değerlendirilmiş ve soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararına varılmıştır.

Ancak Bakanlığımız konunun hassasiyetini dikkate alarak, konunun tekrar incelenerek soruşturulması talimatını vermiş, müfettiş görevlendirmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur."


https://www.artigercek.com/hamile-cocuklarla-ilgili-sorusturma#.Wl-DV8BY830.twitter

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın