• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

“Yakın çağ,orta çağ,yeni çağ tabirlerini Avrupa merkezli olduğu için değiştirdik;Kadim çağlar dedik"

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Alpaslan Durmuş: "Yakın çağ, orta çağ, yeni çağ, modern çağ, aydınlanma çağı tabirlerini Avrupa merkezli olduğu için değiştirdik; ‘Kadim çağlar’ dedik."

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Alpaslan Durmuş, müfredatla ilgili “Şu anda bazı şeylerde devrim yapamadığımızı kabul etmek lazım. Müfredatta yüzde 20 ile yüzde 60 arasında sadeleştirme var” dedi.

Cihat kavramının müfredata alınmasına ilişkin konuşan Durmuş, "Üç konunun sürekli ısıtılıp önüme gelmesinden sıkıldım; Atatürk, evrim ve cihat. Cihat, dini argümanların kullanılarak, dini bakış açısının sömürülmesinden hareketle insanların yoldan çıkarılması söz konusu. Eğitim aynı zamanda yanlış kavramsallaştırmaları düzeltir. Cihatın müfredata alınma sebebi budur. Kuran’da da çok sayıda ayette geçen bir kavram. Dolayısıyla olması kadar doğal bir şey yok" dedi.

"Evrim bizimle birlikte yeniden dirildi" diyen Durmuş, "Evrimi değil, hayatın başlangıcı ve doğa tarihi bölümünü üniversiteye bıraktık" diye devam etti.

Durmuş şöyle konuştu; "Yakın çağ, orta çağ, yeni çağ, modern çağ, aydınlanma çağı tabirlerini Avrupa merkezli olduğu için değiştirdik; ‘Kadim çağlar’ dedik. Millet isyan etti. Şimdiki programa tarih aralıklarıyla koyduk. Akademiye uyum sağlayamadığı için geri adım atık."

Türkiye’de eğitim sisteminin değişmediğini savunan Durmuş, "Bunların hepsi fırça darbeleri aslında. Öznenin yerini değiştiriyorsan sistem değişikliğidir. Eğitim sistemimizin hiçbir tarafında sistemsel değişiklik yapmış değiliz. Türk eğitim sisteminin felsefe sorunu var. Felsefemiz yok." ifadelerini kullandı.(24.01.2018)

 https://www.birgun.net/haber-detay/talim-terbiye-kurulu-baskani-yakin-cag-orta-cag-yeni-cag-tabirlerini-avrupa-merkezli-oldugu-icin-degistirdik-kadim-caglar-dedik-201382.html

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
132 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın