• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Şeker fabrikasına AVM ve rezidans

Satışına karar verilen 14 şeker fabrikasının değerli arsaları Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla ticari alana dönüştürülüyor. İlk karar Tekirdağ'dan geldi.

Kuruluş çalışmaları 1840'lı yıllara kadar dayanıan şeker fabrikalarının değerli arazileri, birer birer ranta açılıyor. Satışına karar verilen 14 şeker fabrikası tıpkı Et Balık Kurumu (EBK) gibi kapatılıp değerli arsalarına AVM ve rezidans yapılıyor. İlk haber Tekirdağ'dan geldi. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) TÜRKŞEKER'e ait Tekirdağ'daki 13 bin metrekarelik alanın imar değişikliğiyle ticaret ve konut alanına dönüştürülmesine karar verdi.

ÖYK'nın imar planı değişikliğine ilişkin kararına göre, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'nin (TÜRKŞEKER) ÖYK'nın 12 Ağustos 2008 tarihli kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındığı belirtildi. Tekirdağ'ın Hayrabolu İlçesi Kahya Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 13 bin 10 metrekare yüzölçümlü parsele ilişkin imar değişikliği yapıldığı belirtilen kararda bu alanda üç tür yapılaşmaya gidileceği ifade edildi. Buna göre TÜRKŞEKER'in arsası üzerine dört kata kadar ticaret ve konut inşaatı yapılabilecek.

İTİRAZLARIN REDDEDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Geçen yıl kasım ayında onaylanan imar değişikliği kararıyla 1/5.000 ölçekli nazım ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılacak. ÖYK kararında, imar değişikliğiyle ilgili olarak askı sürecinde yapılan itirazların reddedilmesine karar verildiği de kaydedildi. ÖYK'nın bu kararına göre, toplam 25 fabrikasından 14'ü satışa çıkarılan TÜRKŞEKER'in 13 dönümlük arsası artık şeker üretimine yönelik hiçbir faaliyette kullanılamayacak.

Hiçbir itirazın kabul edilmeyeceği şekilde imar değişikliği yapıldığı için bu arsayı satın alanlar dilerlerse AVM, dükkan ve benzeri ticari bina ya da konut inşaatları yapıp yüksek rant elde edebilecek.

Şeker-İş Başkanı İsa Gök, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, satılacak şeker fabrikalarının kapatılarak değerli arsa ve arazilerine tıpkı EBK'da olduğu gibi lüks konut ve AVM türü ticari alanlar yapılacağını açıklamıştı.

MİLLİ SERMAYE SATILIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "AKP 15 yılda tarımı bitirdi, şeker fabrikaları ile mezarına beton döküyor. Şeker, stratejik üründür. Bereketli topraklar üstünde ithal gıda ile doyuyoruz. Tahıl ambarı denilen ülke, artık tahıl ürünleri ithal ediyor. Atatürk'ten kalan milli sermayeyi üç kuruşa satan, köprüden, yoldan dolarla geçiren yerli ve milli bir iktidarımız var" dedi. 


https://www.artigercek.com/seker-fabrikasina-avm-ve-rezidans?t=1519373182

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın