• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"Gürcistan'ın sınır dışı ettiği Yılmaz, neden gözaltına alınmadı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, IŞİD emiri Nusret Yılmaz ve yakalandıktan sonra serbest bırakılan IŞİD militanları hakkındaki sorularını, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yöneltti. Erkek, sorusunda Ankara Tren

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, IŞİD emiri Nusret Yılmaz ve yakalandıktan sonra serbest bırakılan IŞİD militanları hakkındaki sorularını, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yöneltti. Erkek, sorusunda Ankara Tren Garı katliamına neden olan IŞİD militanı Nusret Yılmaz'ın neden hala tutuklanmadığını sordu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Tren Garı katliamına neden olan IŞİD militanı Nusret Yılmaz’ın neden hala tutuklanamadığını ve yakalandıktan sonra serbest bırakılan IŞİD militanları hakkındaki sorularını, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yöneltti.

Erkek, IŞİD üyesi Nusret Yılmaz’ın gerçekleştirdiği Ankara Tren Garı katliamından sonra ‘yasal yollardan’, elini kolunu sallayarak Türkiye’den Gürcistan’a geçtiği, arandığının anlaşılması üzerine Gürcü makamları tarafından Türkiye’ye sınır dışı edildiği, iki gün sonra aynı olayın yine yaşandığı ama buna rağmen her iki seferde de Yılmaz’ın Türkiye’de neden gözaltına alınmadığını sordu. 

Erkek; “Dışişleri Bakanlığı’nın notu üzerine Adalet Bakanlığı’nın, 1 Şubat tarihinde Ankara ve Gaziantep Cumhuriyet başsavcılıkları ile İçişleri Bakanlığı’na aranan teröristler listesinde ‘yeşil’ kategoride bulunan ve başına 1 milyon TL ödül konulan IŞİD üyesi Nusret Yılmaz’ın bilgilerinin kayıtlı olduğu ‘gizli’ ibareli bir yazı gönderdiği kamuoyuna yansımıştır. Adalet Bakanlığı’nın “gizli” bir yazısıyla, 100’den fazla kişinin öldüğü Ankara Tren Garı katliamının kırmızı bültenle aranan sanığı IŞİD emirlerinden Nusret Yılmaz’ın ‘yasal yollardan’, elini kolunu sallayarak Türkiye’den Gürcistan’a geçtiği, arandığının anlaşılması üzerine Gürcü makamları tarafından Türkiye’ye sınır dışı edildiği, iki gün sonra aynı olayın yine yaşandığı ama buna rağmen her iki seferde de Nusret Yılmaz’ın Türkiye’de gözaltına alınmadığı belirtilmektedir” dedi.

 “Uluslararası kamuoyunda IŞİD’e destek olduğu algısının güçleniyor”
IŞD bombacısı olduğu iddiası ile yakalanan ve hakkında dava açılan Suriyeli İngilizce öğretmeni Afra Şaar’ın tahliye edildiğine vurgu yapan Erkek; “Diyarbakır’da geçen 22 Aralık 2017’de yakalanan, 6 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanan ve IŞİD terör örgütünün bombacısı olduğu iddiasıyla hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Suriyeli İngilizce öğretmeni Afra Şaar da tahliye edilmiştir. Daha önce IŞİD`in ‘Diyarbakır emiri’ olduğu gerekçesiyle 2 defa tutuklanıp serbest bırakılan Nihat Turan, Türkiye emiri olarak ismi geçen ve defalarca kez serbest bırakılan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk ve bunun gibi çok sayıda benzer olayın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, uluslararası kamuoyunda Hükümetinizin IŞİD ile mücadele etmediği ve hatta destek olduğu algısının güçlendiği görülmektedir” dedi.
 
“Nusret Yılmaz şu an nerededir”
Erkek Adalet Bakanı Gül’e sorularını şu şekilde yöneltti; “Ülkemizde, IŞİD ile ilişkili olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan kişi sayısı kaçtır? Çeşitli nedenlerle serbest bırakılan ya da tahliye edilen IŞİD’lilerden kaçının tekrar örgüte katıldığı tespit edilmiştir? Kırmızı bültenle aranan, tarihimizin en büyük katliamlarının arkasında olan bir IŞİD üyesi, nasıl yasal yollardan Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçmeyi başarabilmiştir? Kendisine yardım eden kamu görevlileri olduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda soruşturma açılmış mıdır? Gürcistan’ın sınır dışı ettiği Nusret Yılmaz, Türkiye’de neden gözaltına alınmamış ve/veya gözaltına alındıysa neden serbest bırakılmıştır? Gürcistan makamlarının girişlerine izin vermediği Nusret Yılmaz şu an nerededir? IŞİD mensubu olduğu bilinen çok sayıda ismin gözaltına alınmaması, alınsa da salınması gibi olaylar IŞİD ile mücadele konusunda Hükümetinizin olumsuz anılmasına neden olmaktadır. Bu konuda özel bir çalışma yapmakta mısınız?” dedi.


 http://www.canakkaleolay.com/-quot-Gurcistan-39-in-sinir-disi-ettigi--42175?

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
259 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın