• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

İttifak işe yaramadı, 12 milyon emekliye kötü haber

2019 seçimleri için AKP ve MHP’nin yaptığı “Cumhur ittifakı” ilk çatlağı Meclis’te verdi. MHP'nin ''Emeklilerin sorunlarının araştırılarak çözüm yollarının bulunması'' konusunda verdiği Meclis araştırma önergesi, AKP oyları ile reddedildi.

2019 seçimleri için AKP ve MHP’nin yaptığı “Cumhur ittifakı” ilk çatlağı Meclis’te verdi. MHP'nin ''Emeklilerin sorunlarının araştırılarak çözüm yollarının bulunması'' konusunda verdiği Meclis araştırma önergesi, AKP oyları ile reddedildi. AKP Çorum milletvekili  Salim Uslu, emeklilerin durumunun iyileştirildiğini söylerken, MHP Mersin milletvekili Baki Şimşek ise ''Asgari ücretin altında maaş alan emekli var'' dedi.

MHP’nin önergesi üzerinde söz alan Şimşek, tarım Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalılar ile SSK emeklilerinin bir kısmının asgari ücretin altında maaş aldığını belirtti ve ‘'600 lira maaş alan emekli var. Asgari ücretin altındaki r ücretle insanlar hayatlarını sürdüremez. 2016'da emekli olan, 2017 yılında emekli olandan daha yüksek maaş alıyor'' diye konuştu.

HACİZLE KARŞI KARŞIYA

Şimşek, ‘'Emekli hastanede bir tahlil yaptırsa bütçesi sarsılıyor. Elektrik, doğal gaz, telefon faturasını nasıl ödeyeceğinin hesabını yapıyor. Emeklilerin birçoğu hacizle karşı karşıya” dedi.

AKP'li Salim Uslu ise Türkiye'de 12 milyon 221 bin emekli olduğunu belirterek, durumlarının iyileştirildiğini savundu ve şunları söyledi:

‘'Geçici köy korucularına emekli hakkı getirildi. Vazife malullerinin anne babalarına şartsız aylık bağlanıyor. Ek ödeme ve eğitim-öğretim yardımının kapsamı genişletildi. Vazife malullerine ek ödeme eğitim-öğretim yardımı yapıldı. Vazife malullerine ikinci emeklilik , SSK, BAĞ-KUR emeklilerine yeni haklar verildi. Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunanların emekli aylıklarından artık yüzde 15 kesinti de yapılmıyor”

AKP'li Uslu'nun sözlerine CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, “Sen herkesi milletvekili emeklisi zannediyorsun galiba” sözleri ile tepki gösterdi. MHP'nin önergesi AKP'lilerin oyları ile reddedildi.


  http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/ittifak-ise-yaramadi-12-milyon-emekliye-kotu-haber-2257258/

 

204 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın