• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

CHP, KHK'ları Anayasa Mahkemesi'ne götürüyor: Her madde için başvuru yapılacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, OHAL KHK'larının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, "Her bir KHK üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne madde madde başvuracağız" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, OHAL KHK'larının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, "Her bir KHK üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne madde madde başvuracağız" dedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan CHP’li Özel, OHAL KHK’larının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından CHP'nin izleyeceği yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özel, "Anayasa hukuku konusunda deneyimli bilim insanları ile bir çalıştay düzenledik, orada görüşlerini aldık. Şu anda her bir KHK  üzerinde titizlikle ayrı ayrı çalışıyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız” derken, MYK’nın uygun görmesi durumunda, siyasi partilerle temaslarda bulunarak onların görüşünü de alabileceklerini belirtti.

Özel'in yaptığı açıklama şöyle:

"Cumhuriyet tarihinin en hukuksuz ara döneminin içindeyiz. Burada da 31 tane Kanun Hükmünde Kararname ile karşı karşıyayız. Bunlardan 5 tanesi 1,5 yıl önce kanunlaşmış ve tarafımızdan Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüştü. Geriye kalanlarla ilgili normal şartlarda herhangi bir tanesi için bile 60 günlük sürede Anayasa Mahkemesi başvurusu hazırlanması oldukça külfetli bir iş. Böyle bir şey ile karşılaşacağımızı biliyorduk, bu nedenle uzun süredir KHK’ları çalışıyorduk.

Tüm Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu üyesi milletvekillerimizle yaptığımız toplantıda işbölümü yapmış, her KHK’yı milletvekillerimize bölüştürmüş ve raporlarını almıştık. Anayasa hukuku konusunda deneyimli bilim insanları ile basına ve kamuoyuna kapalı bir çalıştay düzenledik, orada görüşlerini aldık. Şu anda her bir KHK üzerinde titizlikle ayrı ayrı çalışıyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğimiz KHK’larda madde madde başvuru yapacağız.  Elbette KHK’lar açısından 10 gün içinde şekil yönünden itiraz 60 gün içinde eylemli içtüzük ihlali olarak değerlendirdiğimiz yönlerden itiraz ve ayrıca esasa yönelik itirazlarımız olacak.

Hukukçularımız, KHK’nın süresi içinde komisyonda ve Genel Kurul’da görüşülmemiş olmalarını şekil yönünden itiraz olarak inceliyor. Bunların birer eylemli içtüzük ihlali olduğundan hareketle kararın alındığı günden 60 gün içinde eylemli içtüzük ihlali başvurusunu yapmayı değerlendiriyoruz. Ayrıca normal kanunların Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenmesi şekliyle madde madde içerik yönünde itirazlarımız var. CHP olarak akademisyenlerle, anayasa hukukçuları ile temas ve çalışma içinde olacağız. CHP’ye sağlanmış olan Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapma ödev ve sorumluluğunun ağırlığını, tüm siyasi partileri etkiliyor olması nedeniyle de diğer siyasi partilerin bu konuda görüşlerini alacak bir siyasi partiler turu planlayabilir, katkılarını talep edebiliriz. Ancak bunun için konuyu MYK toplantısında tartışıp, olumlu bir karar alınması gerekiyor."


http://www.istanbulgercegi.com/chp-khklari-anayasa-mahkemesine-goturuyor-her-madde-icin-basvuru-yapilacak_163967.html

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
107 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın