• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Bakan Zeybekci "Tefecinin tetikçisi mantığıdır" demişti; Moody's 17 Türk bankasının notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankasının notunun düşürüldüğünü açıkladı

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdükten sonra Türk bankaları ile ilgili not kararını da açıkladı. Kuruluştan yapılan açıklamaya göre 17 Türk bankası ile ilgili değerlendirme yapıldığı belirtilirken, bu bankalardan 14’ünün uzun vadeli notlarının düşürüldüğü kalan üç bankanın notunun ise teyit edildiği belirtildi.

Business HT’nin aktardığına göre 12 banka ile ilgili görünüm durağandan negatife çevrilirken, kalan beş bankanın görünümü negatifte kaldı. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba1’den ‘Ba2’ye düşürüp not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirmişti.

"Moody's'in kararı tefecinin tetikçisi mantığıdır"

Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ın Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi kararına ilişkin şu değerlendirmede bulunmuştu:

"Neye göre düşürdün, hangi kriteri dikkate aldın? Avrupa Birliği'nin toplam geri dönmeyen kredi hacmi 1.2 trilyon dolar. AB üyesi ülkelerden birinde geri dönmeyen kredilerin milli gelire oranı yüzde 60'ın üzerinde. Bizimki yüzde 3 bile değil. Türkiye'nin notunu düşürüyor, onunkini artırıyor. Ne halt edersen et umurumuzda da değil. Senin kastını biz gayet iyi biliyoruz, niyetini de biliyoruz. Fırsat bu fırsat deyip, Türkiye üzerindeki kredi ve finans maliyetlerini artırma gayretlerinden başka bir şey değildir. Bu bir tefeci mantığıdır. 
 http://t24.com.tr/haber/bakan-zeybekci-tefecinin-tetikcisi-mantigidir-demisti-moodys-17-turk-bankasinin-notunu-dusurdu,578316

 
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
87 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın