• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Tanrı Apollon'un mitolojik silahı: Fareler

Çanakkale'de bulunan Apollon Smintheus Tapınağı'nda, 39 yıldır kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Bu yıl, tapınağın mitolojik hikâyesinde önemli bir yer tutan fareler de tapınağın basamaklarındaki yerlerini aldılar...

Çanakkale'de bulunan Apollon Smintheus Tapınağı'nda, 39 yıldır kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Bu yıl, tapınağın mitolojik hikâyesinde önemli bir yer tutan fareler de tapınağın basamaklarındaki yerlerini aldılar...

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde bulunan Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda 1980 yılında başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları hâlâ devam ediyor. Şu ana kadarki restorasyon çalışmaları kapsamında daha önce yağmalanan orijinal mermer ve andezit basamakların yerine imitasyon olarak beyaz çimento, mermer pirinci ve mermer tozundan oluşan harç kullanılarak yeni basamaklar yapıldı. Eldeki orijinal ve imitasyon sütun parçaları birleştirilerek, tapınağın Güney giriş cephesine 8 sütun dikildi.

MİTOLOJİYE GÖRE TANRI APOLLON BU FARELERİ BİR SİLAH OLARAK KULLANMIŞ

Apollon Smintheus Tapınağı’na gelen ziyaretçileri yol boyunca Apollon Smintheus yazılarının karşıladığını belirten kazı ikinci başkanı Doç. Dr. Davut Kaplan, “Smintheus, Apollon’un sıfatı demek, fare demek. Burası Apollon Smintheus’a adanmış bir kutsal alan yani bir şehir değil. Bu tapınak aşağı yukarı kazı ve restorasyon dahil 39’uncu senesini tamamladı. Bu sene de mitolojide geçen bu fareler tapınakla bütünleşsin diye, insanlar daha rahat anlasın ve en azından Smintheus’un ne olduğunu bilsinler diye basamaklara imitasyon, minyatür fareler oturtuldu. Görüyorsunuz, farelerin tipleri değişik. Bazıları tanrı Apollon’a dua ediyor, şükran sunuyor. Bazıları çok üzgün ve zayıf. Bazıları şişman ve sevimli. Aslında mitolojiye göre tanrı Apollon bu fareleri bir silah olarak kullanmış. Zaman zaman insanları cezalandırmış, zaman zaman da mükafatlandırmış” diye konuştu.

ÖNCE ŞAŞKINLIK, SONRA FOTOĞRAF

Bu yıl ise tapınağın konseptine uygun şekilde basamakların bir bölümüne, mitolojiye göre 2 bin yıl önce Apollon Smintheus Kutsal Alanı’nda yaşadığı rivayet edilen farelerin polyesterden yapılan 79 tane maketi yerleştirildi. Gelen ziyaretçiler, tapınakta mitolojik öykünün tüm figürlerini görme imkânına sahip oluyor. Ancak farelerle tapınağı ilk bakışta anlamlandıramayan ziyaretçiler kısa süreli bir şaşkınlık yaşıyor. Ziyaretçiler, resotrasyon çalışmalarını yürüten yetkililerden aldıkları bilgiyle gerçeği öğrendikten sonra maket farelerle bol bol hatıra fotoğrafı çekiniyor.

‘ÇANAKKALE BÖLGESİNİN EN DEĞERLİ VE KUTSAL ALANIYMIŞ’

Apollon Smintheus Tapınağı’nı eşi Günan, çocukları Mert ve Yiğit Türkpençe ile birlikte gezen Seher Türkpençe, “Tapınağı çok büyük bir keyifle gezdik. Açıkçası böyle etkileyici bir manzara görmeyi beklemiyorduk. Özellikle tapınağı gezerken bu tarihi eserlerin bozulmadan bugüne kadar korunmuş olması bizi hem mutlu etti, hem de keyif verdi. Tapınağı gezerken, hamam alanı çok ilgimizi çekti. Gerçekten orada arınarak, o dönemde bile tanrılara hazırlandıklarını gördük. Çok keyifle gezdik. Fareler çok ilginç tabi. Gelenleri fareler karşılıyor. Smintheus fare demekmiş, onu öğrendik. Aslında bulunduğumuz alanda Çanakkale bölgesinin en değerli ve en kutsal alanı, en büyük tapınağıymış. Bilmiyorduk ve tekrar gelmeyi düşünüyoruz” dedi.


(ÇANAKKALE-DHA)

 https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2018/09/09/tanri-apollonun-mitolojik-silahi-fareler/

483 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın