• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Örsan K.Öymen: Türkiye İş Bankası’nı talan operasyonu!

Tek istedikleri şey var, o da tek adam yönetimi! Tek adamı da dünya daha kolay yönetir!

Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin ulusal sermayesini geliştirmek, uluslararası sermayeye bağımlılıktan kurtulmak amacıyla kurulmuştur. Türkiye İş Bankası, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu ve aydınlanma devrimleri ile elde edilen siyasi bağımsızlığın, ekonomik bağımsızlıkla desteklenmesi amacıyla kurulan kurumlardan bir tanesidir. O nedenle Türkiye İş Bankası, Türkiye’deki herhangi bir banka ile aynı kategoride değerlendirilemez. 

Atatürk öldükten sonra, Atatürk’ün vasiyeti gereği, Atatürk’ün Türkiye İş Bankası’ndaki hisseleri, bu hisselerden oluşan kâr payının Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılması koşuluyla, Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredilmiştir. 

Atatürk, CHP’nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı’dır ve CHP Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisidir. CHP 9 Eylül 1923 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 tarihinde kurulmuştur. Türk Tarih Kurumu 1931 yılında, Türk Dil Kurumu 1932 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur.

CHP, bu vasiyetin uygulanması sonucunda Türkiye İş Bankası’ndan herhangi bir gelir elde etmemektedir. CHP’nin buradaki tek rolü, Atatürk’ün hisselerinden oluşan kâr payının, Türk Dil Kurumu’na ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmasını sağlamaktır. CHP’nin önerisiyle bankanın Yönetim Kurulu’na atanan sınırlı sayıdaki kişilerin temel görevi budur. 

Bugün Türkiye İş Bankası hisselerinin yüzde 40.12’si Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı’na aittir, yüzde 31.79’u halka açıktır, yüzde 28.09’u da Atatürk’e ait olan hisselerdir. 
Son yıllarda Türkiye’deki bankaların çoğu yabancı bankalara satılırken ve yabancı bankalarla ortaklık yapmak zorunda kalırken, Türkiye İş Bankası bir yandan bu sürece direnmiştir, bir yandan da Türkiye’nin en fazla kâr eden ve Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olmuştur. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye İş Bankası’nın ve CHP’nin buradaki hisselerinin “hazineye devredileceğini” bir kez daha ilan etmiştir! Bunun üzerine güne yükseliş ile başlayan Türkiye İş Bankası hisseleri gün içinde keskin bir düşüşe geçmiştir! 

Erdoğan’ın ve AKP’nin neyi amaçladığı açıktır: 1) Atatürk’ün vasiyetini yok saymak! 2) Hukuku yok saymak! 3) Türkiye İş Bankası’nı AKP’nin hizmetine sokmak! 

Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygısızlık yapmaya, bir yandan da onun Türkiye’ye kazandırdığı kurumları talan etmeye devam ediyorlar! 

Fetihçi ve talancı zihniyet, ganimet paylaşma derdine düşmüş durumda! Ziraat Bankası’na ve Halkbank’a yaptıklarını, şimdi Türkiye İş Bankası’na yapmaya hazırlanıyorlar! Türkiye İş Bankası’nı ele geçirdikten sonra, kendi yandaşlarına bu banka üzerinden bol keseden kredi dağıtacaklar ve bu sayede iktidarlarını sürdürmeye devam edecekler! O arada banka batmış, batmamış, zarara uğramış, uğramamış, umurlarında değil! 

Siyaseti çökerttiler, hukuku çökerttiler, demokrasiyi çökerttiler, eğitimi çökerttiler, laikliği çökerttiler, kültürü çökerttiler, ulusal dayanışma ruhunu çökerttiler, şimdi sıra ekonomiyi çökertmeye geldi! Emperyalizm Türkiye’de nelerin çökmesini istiyorsa, hepsini tek tek çökertiyorlar! 

Bu arada “tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak” ve “dünya beşten büyüktür” gibi aldatıcı sözlerle milleti uyutmaya devam ediyorlar! 

Tek istedikleri şey var, o da tek adam yönetimi! Tek adamı da dünya daha kolay yönetir!
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1235273/Turkiye_is_Bankasi_ni_talan_operasyonu_.html

136 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın