• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"Lapseki'ye ikinci altın madeni mi açılacak?"

CHP Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, son günlerde gündeme gelen "Lapseki'ye Yeni Altın Maden işletmesi açılacak" iddiaları üzerine harekete geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı cevaplandırıl

CHP Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, son günlerde gündeme gelen "Lapseki'ye Yeni Altın Maden işletmesi açılacak" iddiaları üzerine harekete geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren Erkek, iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

CHP Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde Çanakkale başta, Lapseki ve ilçelerinde yaşayan halkın ve doğanın korunması gerekliliğinin önemine dikkat çekti. Erkek; "Çanakkale tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında, yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle de yurdumuzun önde gelen illerinden birisidir. Çanakkale’nin yeraltı kaynaklarının, insanlara ve çevreye zarar vermeden, doğayı tahrip etmeden, uluslararası standartlarda üretime kazandırılması gereklidir. Bu gerçekliğe karşın; Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Şahinli Köyü’nde halihazırda bir altın ve gümüş madeni işletmesi faaliyetine devam ettiği sahada; yeni bir altın ve gümüş madeni işletmesinin açılması için harekete geçildiği bilgisi alınmıştır. Lapseki ilçesinde ikinci altın işletmesi açılacağı haberleri yöre halkında büyük bir endişeye neden olmuştur" ifadelerini kullandı.

İDDİALAR DOĞRU MU?

CHP Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, soru önergesinde Bakan Dönmez'e şu soruları yöneltti;

1.Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde halihazırda siyanürle altın ve gümüş ayrıştırması gerçekleştirilen bir işletme varken, en fazla 1 kilometre uzağına yeni bir siyanürle altın ayrıştıracak işletmeye izin verilmiş midir? Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Hangi firma bu konuda girişimde bulunmaktadır?

2.Birbirine 1 kilometre mesafede altın madeninin işletmeye açılmasının çevre, doğa, tarım, hayvancılık ve gıda ürünleri; başka bir ifadeyle canlı yaşamı ve Çanakkale’nin geleceği açısından sakıncalarına dair bir araştırma yapılmış mıdır? Dünyada bunun benzer örnekleri var mıdır?

3.Bölgede başka ruhsatlı altın madeni sahası var mıdır? Her saha için ayrı bir işletme mi kurulacaktır? Bu konuda bir düzenlemeye gidilmesi planlanmakta mıdır?

4.Lapseki, çeşitli tarım ürünleri ve özellikle şeftali ve kiraz üretimi bakımından Türkiye’nin sayılı yerlerindendir. Su kaynaklarının küresel ölçekte azalmaya yüz tuttuğu bir ortamda ilçede ikinci bir maden işletmesine izin verilmesi buradaki tarım ve hayvancılığı nasıl etkileyecektir? İkinci bir şirkete maden işletmesi izini verilirken bu çerçevede bir risk analizi yapılmış mıdır?

5.Bölgede tespit edilen cevher ne kadardır? Bunun çıkarılmasında kullanılacak su miktarı ne kadardır? İkinci maden işletmesi için gerekli olan su ihtiyacı nereden ve nasıl karşılanacaktır? İkinci bir maden işletmesine izin verilirken, içme suyu kaynakları konusunda ne gibi tedbirler alınacaktır?

6.Türkiye’de şu anda üretim yapan kaç altın madeni işletmesi vardır? Bu işletmelerin bölgelere ve illere göre dağılımı nasıldır?
http://www.canakkaleaynalipazar.com/lapseki-ye-ikinci-altin-madeni-mi-acilacak/15475/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
68 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın