• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kıdem Tazminatı Fonu Hazine ve Maliye Bakanlığına Bağlı Olacak

İşçi sendikalarının eskiden beri büyük tepki gösterdiği kıdem tazminatı fonu Berat Albayrak'ın çarşamba günü açıkladığı ekonomik reform paketinin belki de en somut maddesiydi. Son gelen haberlere göre bu fon bir çok ülkedeki benzer emeklilik fon ve i

İşçi sendikalarının eskiden beri büyük tepki gösterdiği kıdem tazminatı fonu Berat Albayrak'ın çarşamba günü açıkladığı ekonomik reform paketinin belki de en somut maddesiydi. Son gelen haberlere göre bu fon bir çok ülkedeki benzer emeklilik fon ve işçi kesinti fonlarının tersine özerk bir yapıya sahip olmayıp, doğrudan bakanlığa bağlı olacak. Hem de mesela Çalışma Bakanlığına değil de Hazine Bakanlığına...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin 2019 sonuna kadar yapılması yönündeki açıklamasına göre fon Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre olarak Hazine’ye bağlı faaliyet gösterecek.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberine göre pek çok ülkede özerk bir yapıya sahip olan benzeri fonlar bizdeki uygulamada doğrudan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin 2019 sonuna kadar yapılması yönündeki açıklamasına göre fon Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre olarak Hazine’ye bağlı faaliyet gösterecek.

Piyasada ve özellikle işçi sendikalarında kıdem tazminatı fonuna yönelik ciddi endişeler mevcut. İşçi kesimi daha önce de değişik hükümetler zamanında ortaya atılan bu tür tekliflere şiddetle karşı çıkmış, bunun işçilerin kıdem tazminatı hakkının ellerinden alınması olarak yorumlamıştı.

Diğer yandan piyasa ise, bunun da eğer özerk bir yapıya sahip olmazsa, tıpkı işsizlik fonu gibi hükümetin bütçe ihtiyaçları için kullanılabileceğini, amaç dışına sapabileceğini ve hâttâ enflasyonist bir etki yapabileceğinden endişe duyuyor.

Bakan Albayrak tarafları biraraya getirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni kıdem tazminatı sistemine ilişkin görüşleri almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere ilgili tüm tarafları bir araya getirecek. AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, uzun süredir ülke gündeminde bulunan kıdem tazminatı reformu Yeni Ekonomi Programı’nda da yer alırken, bu kapsamda kıdem tazminatı reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Yeni sistemde, özel emeklilik sistemiyle entegre olacak fonlamaya dayalı bir mekanizmaya geçileceğinden çalışanlar kıdem tazminatı fonuyla desteklenecek ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak.

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında, son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte, vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor. Ancak fiili durumda uygulamadan, sınırlı sayıda çalışan faydalanabiliyor.

 


 https://www.paraanaliz.com/2019/turkiye-ekonomisi/kidem-tazminati-fonu-hazine-ve-maliye-bakanligina-bagli-olacak-32480/

131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın