• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Gökhan "Sadece 600 Milyon Lira İçin Yok Ediliyor!"

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, meclis toplantısında Atikhisar Barajında altın madenciliği işletmesi yapacak olan firmanın taşeronları ile görüştüğünü açıkladı. Gökhan; "Altıncı firmanın taşeronlarına düşüncelerimi ifade ettim. Devletin bura

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, meclis toplantısında Atikhisar Barajında altın madenciliği işletmesi yapacak olan firmanın taşeronları ile görüştüğünü açıkladı. Gökhan; "Altıncı firmanın taşeronlarına düşüncelerimi ifade ettim. Devletin buradan elde edeceği geliri sorduğumda; 600 Milyon lira gelir elde edeceğini söylediler. Yani tüm o güzellik, eko-sistem, içme suyumuzun risk edilmesi sadece bir kerelik alınacak olan 600 milyon lira için" dedi.

Temmuz ayı belediye meclis toplantısında gündemi değerlendiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atikhisar Barajı Su toplama havzasında altın madenciliği yapacak olan firmanın taşeronlarının kendisini ziyaret ettiğini açıkladı. Gökhan yaptığı konuşmada; "Atik hisar baraj havzamızda orman katliamı devam ediyor. Hızlı bir biçimde katliam devam ediyor. Bugün Alamos Gold firmasının taşeronları ziyaret ettiler. Yani inşaat firmasının taşeronları. Geldiler ve klasik konuları anlattılar. Şöyle olacak, böyle olacak dediler. Şu kadar ağaç dikilecek iş bitiminde filan dediler. En sonunda ben kendi düşüncelerimi söyledim kendilerine" dedi.

DEVLET SADECE 600 MİLYON LİRA KAZANACAK!

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan taşeron firmaların yetkililerine buradan devletin elde edeceği geliri sorduğunu ve aldığı yanıtları ise şöyle anlattı; "Buradan kaç ton altın çıkartılması planlanıyor siye sordum. Yüzde kaçı Türkiye Devletine bırakılacak dedim. Yüzde 4'ü dediler. Buradan çıkan 2 bin 400 ton çıktı. Toplamda 600 milyon TL'lik bir kaynak elde edecek devletimiz. Burada 600 milyon TL her yıl elde edilecekse katlanalım, ama bir kere elde edilecekse Kazdağları eko sistemini, oksijen kaynağımız, su kaynağımız yok olacak. Burada su ihtiyacınız var o nasıl olacak? Gölet yapacaklarmış. Bu kaynak atik hisar barajını etkileyecek" dedi.

"ECZACIBAŞI DA ALTIN ÇIKARTMAYA GELİYOR"

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Çanakkale'ye altın çıkartmaya yeni bir firmanın daha geleceğini belirterek gelecekte yaşayabileceğimiz risklere şöyle dikkat çekti; "Siyanür kullanacaksınız 13 milyon ton toprak siyanürlü vaziyette orada kalacak dedim. Atik hisar barajının riski ile ilgili ne öneriyorsunuz sorusunu yönelttim. Bu risk bizim açımızdan büyük risk olduğunu söyledim. Bu şirketler buradan gidecek ama bizler, torunlarımız burada yaşamaya devam edecekler. Bu paraya bu tahrip ettiğiniz yerleri yeniden yapma imkanınız var mı dedim yok dediler. Ağaç dikip orman yapabilirsiniz ama sadece Kirazlı üzerinde Alamos Gold yok, Eczacıbaşı geliyor birde. Altın değerlendikçe altına hücum gerçekleşiyor. Amerikalılar gibi. Onlar elekle arıyorlardı. Siz Alamos Gold olsanız kabul etmezdim ama taşeron olduğunuz için kabul ettiğimi söyledim. Durum bundan ibarettir" dedi.
 http://www.canakkaleaynalipazar.com/gokhan-sadece-600-milyon-lira-icin-yok-ediliyor/16141/

87 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın