• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kazdağı'nda altın madenine neden karşıyız ?

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir yazdı... " Yaşam için olmazsa olmaz 3 temel unsurumuz.....

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir yazdı... " Yaşam için olmazsa olmaz 3 temel unsurumuz.....

Kazdağı ve yöresi mitolojik, tarihsel, kültürel,ve doğal güzelliklere sahip bir coğrafi alandır. Kazdağı ve yöresi tam bir turizm ve tarım kentidir. Dört mevsim ürün alınabilen bereketli topraklara sahiptir.

Kazdağı ve yöresinde 110 çeşit tarımsal ürün değeri olan bitki yetiştirilmektedir. Bu ürünlerin 44’ü Türkiye’de ilk 10’da yer almaktadır. Çanakkale nüfusunun %50’ye yakını geçimini doğrudan ya da dolaylı olarak tarımdan sağlamakta olup  faal nüfusun %34’ü tarı sektöründe istihdam edilmektedir.

Ürettiği Umurbey kirazı, Lapseki şeftalisi,elması,ayvası,narı, Bayramiç beyazı, pembe domatesi, Agonya ovasının kaypa biberi ile Türkiye’nin marka değeri olan illerinden birisidir. Biga, Kumkale, Agonya, Bayramiç gibi verimli ovalara sahiptir.

Çanakkale koyun, keçi ve süt sığırcılığının yapıldığı Türkiye’deki önemli merkezlerden birisidir. Ezine peyniri yine bu şehrin önemli marka değeridir.

Şaraplık bağ alanları ve üzüm çeşitleriyle yine Türkiye’nin önemli kentlerinden birisidir. Karasakız, çavuş, alphonso, hafızali, Amasya, cardinal, karalahna, mandagözü, lavelee gibi şaraplık pek çok çeşidin yetişme alanıdır.


2017 yılında 4 milyar TL’yi aşan tarımsal üretim değerinin %70’lik bölümü bitkisel üretimden gelmiştir. %25,5’i Biga ovasından, %11,4’ü Bayramiç ovasından ve %10,6’sı Yenice’den sağlanmıştır.

Tüm bu ovaların böylesi zenginliğe sahip olmasındaki sebep Kazdağı’nın ‘Bin Pınarlı İda’nın su kaynaklarıdır.

Bu zenginliği koruyabilmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için su kaynaklarımızı korumalıyız. Su fakiri olan bir ülkede sularımızı yaşam değerlerini yaşatabilmek için kullanmalıyız. Su hayattır, Kazdağı bu topraklara yüzyıllardır Hayat Vermektedir. Oysa altın madeni 1 gr altın için 4 ton su kirletilerek yok edilecektir. Yine 1 gr altın için ağır metalleri ( civa,arsenik,molibden,kadmiyum vd.) açığa çıkarılmış yaklaşık 2 ton atık dağlarımıza, ormanlarımıza, su havzalarımıza gelişi güze yığılacak ve bırakılacaktır. Dünya’da ve ülkemizde bunun yaşanmış acı örnekleri vardır.

Yaşam için olmazsa olmaz 3 temel unsurumuz olan içilebilir ve kullanılabilir su, nefes alınabilir hava ve işlenebilir toprak geleceğimiz için bugün bizler tarafından korunmak zorundadır. Bu nedenle Kazdağı ve yöresinde madencilik olmaz.

 

Pınar Bilir

Çanakkale Kent Konseyi

Çevre Meclisi Başkanı


 https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1092903&/%C3%87anakkale-Kent-Konseyi-%C3%87evre-Meclisi-Ba%C5%9Fkan%C4%B1-P%C4%B1nar-Bilir-yazd%C4%B1...--Ya%C5%9Fam-i%C3%A7in-olmazsa-olmaz-3-temel-unsurumuz..... 

109 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın