• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Çevre eğitimine devam...Kazdağı'nda neden maden olmaz?

Bir önceki yazıda Çanakkale’nin tarımına ilişkin veriler sunmuştuk. Bunlar Tarım İl Müdürlüğü’nün verileri idi. Demek ki ÇED oluru verilmeden önce Tarım Bakanlığı’na bu veriler iletilmeliydi.

Bir önceki yazıda Çanakkale’nin tarımına ilişkin veriler sunmuştuk. Bunlar Tarım İl Müdürlüğü’nün verileri idi. Demek ki ÇED oluru verilmeden önce Tarım Bakanlığı’na bu veriler iletilmeliydi.

Bir önceki yazıda Çanakkale’nin tarımına ilişkin veriler sunmuştuk. Bunlar Tarım  İl Müdürlüğü’nün verileri idi. Demek ki ÇED oluru verilmeden önce Tarım Bakanlığı’na bu veriler iletilmeliydi.  Ayrıca su fakiri ülke olduğumuz ve suyun maden için değil yaşam için kullanılması gerektiğini belirtmiştik.

Bugün ki yazımızda neden maden istemediğimizin, bu bölgenin neden tehlikeli olduğunu şöyle belirtmek gerekir.

*Çanakkale 1. Derece Deprem Bölgesi’dir.  Brezilya’da defalarca yıkılan atık havuzunun görüntülerini sosyal medyadan izlediğinizi düşünüyorum. İzlemediğiniz ise alttaki linkten görebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=MXOTnoeqgT4

Çanakkale’de 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem yaşanması beklenmekte, sizce böylesi bir depremde atık havuzunun altına döşenecek membran ne derece koruyucu olacaktır? Bu coğrafyada şirketin yapacağı koruma bantlarının hiçbir koruyuculuğunun garantisi yoktur. Depremin şiddeti değil sürekliliği koruyucu bandın tahribine sebep olacaktır.

Ayrıca şirketin kimyasal deposu Etili’deki merkezleri olacaktır. Bu alanda Yenice Depremi fay kırığının olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyor iseniz Alibey Çiftliğinin orada görebilirsiniz.

*Meteorolojik açıdan; Atık havuzlarından buharlaşma olmayacak mıdır? Buharlaşma ile bu kimyasallar havaya karışmayacak mıdır? sonrasında yağmurla bu kimyasallar coğrafyanın her bölgesine taşınmayacak mıdır?

Ağır metalli çamur yığınları bizim için yeterli öldürücü etkiye sahiptir. Su kaynaklarımıza sızması kaçınılmazdır.

Biz Kazdağı’nda Maden istemiyoruz. Neden istemiyoruz, kim için? Neden? Ne uğruna? Hangi bedelle? Bu madene ihtiyacımız olduğunu bilen yok. Hiçbir kamu yetkilisinin henüz bizim madene neden ihtiyacımız olduğuna dair açıklaması yok. Türkiye’de bir ürün üretilecekte bunun için gerekli altın madenine mi ulaşılamamıştır? Ne kadar ihtiyaç vardır? Rastgele her yeri ruhsatlandırmış mıdır? Kim için???

Pınar Bilir

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanıhttps://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1093057&%2FBir-%C3%B6nceki-yaz%C4%B1da-%C3%87anakkale%E2%80%99nin-tar%C4%B1m%C4%B1na-ili%C5%9Fkin-veriler-sunmu%C5%9Ftuk.-Bunlar-Tar%C4%B1m--%C4%B0l-M%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC%E2%80%99n%C3%BCn-verileri-idi.-Demek-ki-%C3

 

756 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın