• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ÇED Süreçlerinde, Altın Arama ve Çıkarma Çalışmalarında Siyanür Kullanılması Söz Konusu Değildir.

AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Kirazlı'da devam eden altın madeni çalışmaları hakkında TBMM konuşmasında ne dedi? Tarihe not düşmek adına TBMM tutanaklarından o konuşma…

AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Kirazlı'da devam eden altın madeni çalışmaları hakkında TBMM konuşmasında ne dedi? Tarihe not düşmek adına TBMM tutanaklarından o konuşma…

TBMM Tutanaklarından

AK PARTİ GRUBU ADINA JÜLİDE İSKENDEROĞLU (Çanakkale)

 Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Cumhuriyet Halk Partisinin grup önerisi üzerinde grubumuz adına söz almış bulunuyorum.

Tüm gelişmiş dünya ülkelerinde yapılan yatırımlar gibi ülkemizde de büyük projelere imza atıyoruz. Dünyayla rekabet edebilen ve büyük projelere hedefleri doğrultusunda ilerleyen bir Türkiye için yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi verimli ve etkin bir biçimde kullanmamız gerekir. Bu durumda da daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Bütçe açığımızın büyük çoğunluğunu enerjinin oluşturduğunu… Ülkemizin enerji kaynaklarını, madenlerini, yerel kaynaklarını millî ekonomimize kazandırmaktan daha doğal bir şey olamaz. Her gelişmiş ülke gibi Türkiye'nin de kendi enerji kaynaklarını çevreye de zarar vermeyecek tedbirler alacak şekilde değerlendirmesi olağan ve zorunludur.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1935 yılında Türkiye'de Maden Kanunu'nu çıkardığını hatırlatmak isterim. Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın 1 Mart 1922'de söylediği "Topraklarımızın altında el değmemiş hâlde duran maden hazinelerini az zamanda işleterek milletimizin

yararına kullanmalıyız." sözüyle bu konuya bakışını ortaya koymuş ve madencilikle barışık bir toplumu işaret etmiştir. Yapılan her enerji yatırımında, termik santralde ve madencilik faaliyetlerinde çevresel şartlar, mevzuat, ÇED raporları tek tek yerine getiriliyor. Hiç kimse çevre konusunda, ormanlar konusunda bizden hassas olduğunu iddia etmesin.

Dünya kuraklaşmaya başlarken orman varlıklarımızı 15 milyon dekar arttırarak 223 milyon dekara çıkarttık. Ağaçlandırma ve on altı yılda 207 adet içme suyu tesisimizle 2 milyon vatandaşa kaliteli içme suyunu sağlayan, 4 milyar 39 milyon yeni fidan diken ve 30 milyon dekarlık alanı korumaya alan Hükûmetimizdir. Söylem üretirken elinizi vicdanınıza koymanızı ve projelerimizi incelemeden lütfen ezbere konuşmamanızı rica ediyorum.

En çok dile getirilen altın aramaları konusunda, ÇED süreçlerinde, altın arama ve çıkarma çalışmalarında siyanür kullanılması söz konusu değildir. Arama çalışmaları sırasında kullanılan solüsyon su, bentonit ve baritin karıştırılmasıyla oluşturulmuş doğal bir çamurdur. Çıkarma çalışmalarıysa, diğer maden türlerinde olduğu gibi, patlamalı açık ve kapalı ocak işletmeciliği yöntemiyle yapılmaktadır.

Maden arama faaliyetleri ÇED Yönetmeliği'nden muaf tutuluyorken 2009 yılında ÇED Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle kapsam alanına alındı. Altın madenlerinin aranmasının, üretiminin, termik santrallerinin projelendirilmesinin ÇED süreçlerinde 20'ye yakın kurumun değerlendirme ve inceleme komisyonlarının tek tek değerlendirme ve onayları alınıyor. Onay için müracaat edilen kurumlar listesinin çokluğu hassasiyeti göstermektedir.

Ayrıca, ÇED olumlu kararına esas projenin faaliyete geçmesiyle nihai ÇED raporunda belirtilen önlemlerin alınmadığı ve taahhütlere uyulmadığının tespiti durumunda Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Tüm illerimizde olduğu gibi, destanlar ve şehitler diyarı Çanakkale'mizde tarihi ve doğayı koruyoruz. On yedi yıl önceki Çanakkale ve şimdiki Çanakkale aynı Çanakkale değil.

Çanakkale'de faaliyet gösteren termik santrallerin 5 tanesi çevre izin lisansı almış olup Çan ilçesi Yaya köyü sınırları dâhilinde yer alan Çan 2 termik santrali geçici faaliyet belgesi almış ve çevre lisans süreci başlatılmıştır. Orman Kanunu'nun 16'ncı maddesinde uygulama yönetmeliği kapsamında verilen ön izleme belgeleri, kesin ağaçlandırma arazi ve izin belgeleri alınmaktadır.

Bugün, Çanakkale'nin çevre sorunlarını konuşacaksak sonuna kadar sözde değil eylemde çevreci olmayı savunmamızın samimiyet olduğunu unutmadan, öncelikle Çanakkale merkezde, 10 kilometre ilerisinde, çocuklarımızın denize girdiği Güzelyalı mevkisinde ne yazıktır ki lağım suyunun Çanakkale'de denize döküldüğünü unutmamak gerekir.

Biz, öncelikle 2 AK PARTİ Çanakkale Milletvekili olarak, değerli Çanakkale vekilimize de şunun sözünü verebiliriz: Çanakkale'nin denizinden toprağına, bir tane ağacına kadar… Bizler evlatlarımızı Çanakkale'de yetiştiriyoruz, Çanakkale çocuğu olmakla övünüyoruz, bizler buraya sahibiz ve eğer Çanakkale'nin toprağına zarar gelecek en ufak bir şey varsa biz burada, her zaman mücadeleye hazırız.

 

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1093500&%2FAKP-%C3%87anakkale-Milletvekili-J%C3%BClide-%C4%B0skendero%C4%9Flu-Kirazl%C4%B1da-devam-eden--alt%C4%B1n-madeni-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1-hakk%C4%B1nda-TBMM-konu%C5%9Fmas%C4%B1nda-ne-dedi%3F-Ta

 

 

 

 

126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın