• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

" Yabancı şirketlerin çıkarı uğruna Kaz Dağları'nın yok edilmesine seyirci kalamayız."

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Kirazlı'da devam eden altın madeni çalışmaları hakkında TBMM konuşmasında ne dedi? Tarihe not düşmek adına TBMM tutanaklarından o konuşma…

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Kirazlı'da devam eden altın madeni çalışmaları hakkında TBMM konuşmasında ne dedi? Tarihe not düşmek adına TBMM tutanaklarından o konuşma…

TBMM Tutanaklarından

CHP GRUBU ADINA ÖZGÜR CEYLAN (Çanakkale) 

 
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün Marmara Bölgesi'nin akciğerleri olarak kabul edilen dünya mirası Kaz Dağlarının karşı karşıya kaldığı vahşetten bahsedeceğim.

Çanakkale ve Balıkesir'de tarımla uğraşan 800 bin kişinin feryadıdır feryadımız. Siyanür madenciliğine izin vermek, insanımızın kullanacağı temiz su kaynaklarının, gıda güvenliğinin yok edilmesine izin vermek demektir. Siyanür madenciliği yaşamsal açıdan risklidir. Siyanürün maden sahasına taşınmasında, işletme safhasında borularda veya havuzlarda olabilecek sızıntılarda ve işletme içi kazalar dolayısıyla risk artabilir. Madende 26 bin ton siyanür kullanılacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi ağır metaller ortaya çıkacak. Çanakkale'nin tek su kaynağı Kaz Dağlarının dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlenecek, ormanları ve dünyada sadece Türkiye'de yaşayan 7 bitki türü yok olacaktır. Siyanürlü altın madenciliğini savunmak akıl ve bilimi reddetmektir. Bu projelerin planlandığı Biga Yarımadası ve Kaz Dağı yöresinin bir deprem coğrafyası olduğu göz ardı edilmiş ve şirketlere işletme ruhsatı verilmiştir. Yaşanabilecek felaketlerin telafisi kesinlikle mümkün olmayacaktır.

Değerli milletvekilleri, iktisatta "alternatif maliyet" diye bir kavram vardır. Özetle, her seçim bir şeyden vazgeçiştir. Kanadalı firma için alternatif bir maliyet yok. Alamos Gold buradan 2.400 ton altın çıkaracak, bunun sadece yüzde 4'ünü devlete bırakacak, kalan altını alıp gidecek ve bir kentin tek içme suyu havzası ile tarım alanlarını zehirleyecek, havasını kirletecek. Bugün bölgede manzara budur arkadaşlar. Bunu vicdanlarınız kabul ediyorsa söyleyecek hiçbir sözüm yok. Firma Ali Cengiz oyunları yaparak işletme ruhsatı almış ve daha ÇED raporuyla ilgili süreç tamamlanmadan mülki idarenin gözetim ve denetiminde 196 bin ağacı katletmiştir. İlk proje ile nihai proje arasında çok fark var. Önce maden çıkarma için başvuru yapıyor, 45 bin ağacın kesileceği ÇED onayı alıyorlar; ardından, kapasite artışı ve zenginleştirme tesisi için başvuru yapıyorlar. Proje ömrü dört buçuk aydan altı yıla, cevher üretimi 120 bin tondan 25 milyon tona çıkarılıyor. İlk proje sadece cevher çıkarılmasına ilişkin iken sonradan işin içerisine zenginleştirme giriyor değerli arkadaşlar.

Zenginleşmeden kasıt, siyanürdür. Siyanür, yaşamın düşmanı, kimyasal zehirdir. Danıştay ÇED raporunun hukuksuz olduğuna hükmetmiş, çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığının karar düzeltme talebini reddetmiştir. Peki, bu kararlar katliamı durdurmaya yetmiş midir? Kim vardır bu firmanın arkasında? Kim koruyup kollamaktadır bu firmayı? Neyin karşılığında korumaktadır? Bu soruların kamuoyunun önünde yanıtlanması gerekmektedir. Bunun yarattığı tahribatın maliyetini kim hesaplayacak? Yabancı firmanın umurunda mı burada yaşayanlar? Peki, söz konusu madencilik faaliyetinin buradaki insanların refahı açısından bir faydası var mı? Ben söyleyeyim, hiçbir faydası yok. Toprak ve suyumuz kullanılamayacak şekilde kirlendiğinde, bölgede tarım bittiğinde tarımla geçimini sağlayan 800 bin kişi ne yapacak? Ne yiyip ne içecek? Devlete kalan yüzde 4 çözecek mi bu insanların derdini? Çanakkale'nin kendine özgü markalaşmış, patentli Bayramiç beyazı gibi ürünleri var. Bayramiç'in elması; Umurbey'in, Lapseki'nin şeftalisi, kirazı; Ezine'nin peyniri; Yenice'nin biberi; bunları koruyamayacak mıyız?

Termik santraller eliyle Türkiye'nin kazan dairesine çevrilen Çanakkale'de şimdi de cehennem çukurları açılmak isteniyor. Biz madenlerimizin ekonomimize kazandırılmasına karşı değiliz ancak yabancı şirketlerin çıkarı uğruna Kaz Dağları'nın yok edilmesine seyirci kalamayız. Çanakkale'ye kıymayın.

Buradan öncelikle AK PARTİ Çanakkale milletvekillerine ve yüce milletimizin yüce temsilcilerine, bütün üyelerimize sesleniyorum: Gelin, bu doğa katliamına göz yummayalım. Gelin, bu araştırma önergemize destek verin, Meclis bu konuyu araştırsın. Çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakalım.

 

https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1093499&%2FCHP-%C3%87anakkale-Milletvekili-%C3%96zg%C3%BCr-Ceylan-Kirazl%C4%B1da-devam-eden--alt%C4%B1n-madeni-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1-hakk%C4%B1nda-TBMM-konu%C5%9Fmas%C4%B1nda-

 

100 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın