• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Gökhan; "Hiç Durmasın Kimmiş O Vekiller Açıklasın!"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Gelibolu'da köy muhtarları ile bir araya geldiği toplantıda "Bu işi uzatmasınlar, Maden ruhsatı kovalayan CHP'li işadamı milletvekillerini açıklayacağım" demişti. Turan'ın bu restine karşılık Çanakkale Belediye

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Gelibolu'da köy muhtarları ile bir araya geldiği toplantıda "Bu işi uzatmasınlar, Maden ruhsatı kovalayan CHP'li işadamı milletvekillerini açıklayacağım" demişti. Turan'ın bu restine karşılık Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan geldi. Gökhan hodri meydan diyerek; "Hiç durmasın kimmiş o vekiller açıklasın. Biz madenciliğe karşı değiliz, siyanürle su havzamızda altın çıkartılmasına karşıyız" dedi.

TURAN "MADENLERİN ÇOĞUNU CHP'Lİ VEKİLLER ÇIKARTIYOR" DEMİŞTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Gelibolu'da köy muhtarları bir araya geldiği toplantıda Çanakkale Belediyesince desteklenen Kent Konseyi Çevre Komisyonunca düzenlenen Su ve Vicdan Nöbetinin abartıldığı söylemişti. Bülent Turan'ın konuşmasından CHP'lilere yönelik yaptığı açıklamalarda gerekirse CHP'li isimleri tek tek açıklayacağını belirttiği kısımlar şu şekilde; "çık davette bulunuyorum. CHP’nin kıymetli vekilleri, gelsinler meclise madencilik faaliyetlerini durdurun diye önerge versinler. Ama veremezler çünkü, madenlerin çoğunu bunlar çıkartıyor. Çanakkale’de ki iş adamlarının çoğu madenin alt yapısını yapıyor, taşıma işini yapıyor, yan kollarında faaliyet gösteriyor. CHP'li bazı isimler maden firmasına izin verilmesi için Ankara'da uğraş verdiler ancak şimdi eylemlere katılıyorlar. Bu devam ederse CHP'li isimleri tek tek açıklayacağım."

GÖKHAN'DAN HODRİ MEYDAN: "HİÇ DURMA AÇIKLA, BİZDE BİLELİM KİMMİŞ O VEKİLLER"

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın yaptığı "Tek tek açıklarım" restine bugün Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan yanıt geldi. Gökhan yaptığı açıklamada; "Hiç durmasın kimmiş o vekiller açıklasın. Bizde kim olduklarını görelim. CHP'li isimler madencilik yapıyor demiş. Biz baştan beri söylüyoruz yine söylüyorum; biz madenciliğe karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz Çanakkale'nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı Su Toplama havzasında Siyanürle altın işletmeciliği yapılacak olmasıdır. Ölçüsüz kitapsız bir şekilde ağaç katliamı yapılmasıdır" dedi.

TEKRAR SÖYLÜYORUM; MADENCİLİĞE KARŞI DEĞİLİZ. SİYANÜRLE MADEN İŞLETİLMESİNE KARŞIYIZ

Siyanürle altın işletmeciliği yapılacak olmasının geri dönülemez sonuçları olacağına bir kez daha dikkat çeken Ülgür Gökhan; "Bizim yıllardır verdiğimiz mücadele ortadadır. Bir adım geri atmadık, dün neredeysek bugün de aynı noktada duruyoruz. Ülkemizin elbette madencilik yapmaya, yer altı zenginliklerimizi değerlendirmeye ihtiyacı vardır. Hangi vekilimiz veya partili yöneticimiz 1 Dekar alanlık ormanı bugüne kadar yok etmiş çıksın açıklasın. Atlın madeni şirketin sahasında 2 bin dekar alanda ağaç kesimi yapıldı. Her geçen günde kesilen ağaç sayısı artmaya devam ediyor. Birçok kez söyledim bir kez daha söylüyorum; madenciliğe ihtiyaç varsa yapılır. Karşı değiliz. Ancak Su Toplama havzamızda siyanürlü Altın işletmeciliğine karşıyız, karşı durmaya devam edeceğiz. Siyanürlü altın madenciliği yapılacak diye de doğanın ve ekosistemin yok edilmesine göz yummayız" dedi.

"BELEDİYE RUHSAT VERDİ DİYOR.. VERDİYSEK ÇIKARTSIN BELGEYİ.."

Bülent Turan'ın Gelibolu'da ki toplantısında Çanakkale Belediyesinin madene ruhsat verdiğini, itfaiyenin izin verdiği yönündeki açıklamalarına bir kez daha yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Basın toplantısı ile açıkladım; iddiaları asılsız. Belediyenin yetki alanı dışında herhangi bir madene ruhsat vermeyi bırakın, yetki alanı içerisinde bile herhangi bir madene işletme ruhsatı vermem kanunen mümkün değil. Bunu açıklamış olmama rağmen ısrarla bu konuda iddialarda bulunmaya devam ediyor. Kardeşim madem Çanakkale Belediyesi bu maden firmasına bir ruhsat vermiş, öyle diyorsun, çıkart bu ruhsatın belgesini de bizde görelim. İtfaiye ruhsat verdi, izin verdi demiş. İtfaiyemizde böyle bir izin de verilmemiştir. Talep gelirse itfaiye birimi gider inceler, her şey muntazam ise izni verir. Her şey uygunsa zaten bu izni vermezsek görevi kötüye kullanma suçu işleriz. Kanuna uygunsa mevzuatlara uygunsa biz bu izni vermek mecburiyetindeyiz" dedi.

"ÇANAKKALE'NİN TURİZMİ, TARİHİ VE DEĞERLERİ İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ ZATEN"

Su ve Vicdan Nöbeti'nin Çanakkale'nin marka değerlerine, turizmine değer kaybettirdiğini iddia eden Bülent Turan'ın sözlerini Ülgür Gökhan ise şöyle yanıt verdi; "Bizde zaten tam bunun için mücadele ediyoruz. Çanakkale'nin turizmi, tarihi ve diğer tüm değerleri korunsun, gelecek kuşaklara aktarılsın ve uzun yıllar katma değer üretmeye devam etsin diye mücadele veriyoruz zaten" dedi.

"BUNDAN ÖNCEKİ VALİYE'DE, BU VALİYE'DE KOMİSYON GÖNDERDİK"

Bülent Turan'ın maden ile ilgili endişeleri Çanakkale Valisine iletilmediğini iddialarına da yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Güngör Azim Tuna Valimiz zamanından bu yana görev yapan tüm valilerimize konuyu aktardık, hassasiyet göstermeleri konusunda rica ettik. Sadece altın madenciliği için değil; Termik Santraller konusunda da endişelerimiz söyledik. Kendi görüşmelerimin dışında, önceki valimiz ve şimdiki Orhan Tavlı Valimize de komisyonlar gönderdik. Hatta 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yeni oluşan meclis içerisinde Çevre Komisyonu kurduk. Bu komisyonda görev alan CHP, MHP', AKP ve İYİ Partili meclis üyeleri Sayın Valiyi ziyaret ederek konunun hassasiyetine dikkat çektiler. Bu görüşmelerde Sayın Vali Orhan Tavlı meclis üyelerimize 'Merak edilecek bir şey yok. Maden son teknoloji ile altın çıkartıp, işletecek. Bir gram bile siyanür toprağa değmeyecek' diye konuşup yollamış" ifadelerini kullandı.

105 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın