• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Sinema sanatçısı Süleyman Turan yaşamını yitirdi

Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Süleyman Turan, bu sabah Kadıköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Süleyman Turan 83 yaşındaydı.

Sinema ve tiyatro oyunculuğunun dışında ressam, çizgi-romancı ve mizahçı olan Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğdu. Asıl adı Süleyman Başturan olan oyuncu soyadını uzun olması nedeniyle kısalttı. Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünü üçüncü sınıfa kadar okudu.

Yedek subay olarak askere giden Turan, Kore Savaşı için gönüllü olarak birliğe katıldı ve Japonya’ya gitti. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afişler, kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığına Sabah gazetesinde devam etti. 1963 yılında bir derginin açtığı yarışmayı kazanarak sinemada yer aldı. Turan, üç film senaryosu yazmış, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde rol aldı.

Süleyman Turan, Yılmaz Güney’le oynadığı "Yarın Son Gündür" filmiyle 3. Adana Film Festivali’nde (1971), "Güllü" filmiyle de 9. Antalya Film Şenliği’nde (1972), en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü aldı. (HABER MERKEZİ)

Evrensel Yazarı Mesut Kara, 19 Mart 2017 tarihli yazısında "Süleyman Turan: Ressam ve mizahçı bir aktör" başlıklı yazısında usta aktörü anlatmıştı. (HABER MERKEZİ)

https://www.evrensel.net/yazi/78695/suleyman-turan-ressam-ve-mizahci-bir-aktor

  https://www.evrensel.net/haber/386453/sinema-sanatcisi-suleyman-turan-yasamini-yitirdi

 

104 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın