• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

10 KASIM’I İŞARET EDEN ‘BAYRAM’ SÖZCÜĞÜ ‘SEHVEN’ YAZILMIŞ

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’nda okullarda Atatürk ve Uygarlık konulu resim, șiir ve kompozisyon yarışması düzenledi. Sonrasında bakın neler oldu?

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası’nda okullarda Atatürk ve Uygarlık konulu  resim, șiir ve kompozisyon yarışması düzenledi.  Etkinliği okullara duyurdu ve ilçe derecesine girecek eserlere ödüllerin  ‘Bayram’ günü verileceğini bildirildi. Okullara tebliği edilen şartnamede 6 Kasım son eser teslim tarihi belirtilip ödüllerin 10 Kasım'ı işaretle  ‘bayram’ günü ifadesi kullanılarak verileceğinin bildirilmesi infial yarattı.

Önce sosyal medyaya, sonra  Çanakkale yerel basınına, ardından ulusal basına yansıyan konu sonrasında Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi sitesinden 4 Kasım saat 23.42’de basın açıklaması yapıldı.

İşte noktasına virgülüne dokunmadığımız Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi sitesinden 4 Kasım saat 23.42’de yapılan basın açıklaması…

BASIN AÇIKLAMASI

 4 Kasım 2019 23:42

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü münasebetiyle "Atatürk ve Uygarlık" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlemiştir. Yarışma koşullarının okullarımıza tebliğ edildiği yazışmadaki 'ifade hatası' henüz kamuoyuna yansımadan düzeltilmiş,  yazışmalar güncellenmiş ve sorumlular uyarılmıştır. Ayrıca, konuyla ilgili inceleme/soruşturma başlatılmıştır.

Yazım hatasının 'sehven' yapılmış olduğu anlaşılır durumda olmasına ve düzeltilmesine rağmen kamuoyunda maksatlı bir algı oluşturulmak istendiğine büyük bir üzüntüyle şahit olmaktayız. Oluşan hassasiyet nedeniyle aziz milletimizden özür diliyor, aramızdan ayrılışının 81. Yıl Dönümünde Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ‘SEHVEN’ DEDİĞİ AÇIKLAMAYA 4 SORU

1- Basın açıklamasında “Yarışma koşullarının okullarımıza tebliğ edildiği yazışmadaki 'ifade hatası' henüz kamuoyuna yansımadan düzeltilmiş….”  deniliyor. Okullara ‘bayram’ ifadesi ile tebliği yapılan yazışma kamuoyuna yansımadan düzeltiyse evrak nasıl sosyal medyada ve basında yer aldı? ‘Sehven’ yapıldığı öne sürülen hata gibi o evrakta ‘sehven’ mi sosyal medyaya ve basına yayıldı.

2- Basın açıklamasında; “Yazım hatasının 'sehven' yapılmış olduğu anlaşılır durumda olmasına ve düzeltilmesine rağmen kamuoyunda maksatlı bir algı oluşturulmak istendiğine büyük bir üzüntüyle şahit olmaktayız” deniliyor… Yazım hatasının ‘sehven’ yani yanlışlıkla yapıldığını henüz soruşturma başlangıç aşamasındayken nasıl anladınız? ‘Anma’ sözcüğü ile ‘Bayram’ sözcüğü arasındaki ‘sehven’ değerlendirmesi bizim zekamızı aşan bir konu.

3-Basın açıklamasında; “……yazışmalar güncellenmiş ve sorumlular uyarılmıştır. Ayrıca, konuyla ilgili inceleme/soruşturma başlatılmıştır” cümlesinden sonra  “Yazım hatasının 'sehven' yapılmış olduğu anlaşılır durumda olmasına ve düzeltilmesine rağmen kamuoyunda maksatlı bir algı oluşturulmak istendiğine büyük bir üzüntüyle şahit olmaktayız” deniliyor…. Madem yazım hatasının ‘sehven’ yapıldığı sizce ‘anlaşılır’ ise niçin soruşturma açıyorsunuz? Adet yerini bulsun diye mi?Ayrıca ‘maksatlı’ algı oluşturan/oluşturanlar acaba ‘anma’ sözcüğünü ‘sehven’ ‘bayram’ olarak yazan/yazanlar mı yoksa bu konuyu ‘anma’ ya ‘bayram’ ifadesi diye haber yapan/ yapanlar mı?

4-Bayramiç’te okullara tebliği edilen evrakta "Atatürk ve Uygarlık" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması olacağı ifade edilip şartları açıklanıyor. İki konuda da şartlar değişik, yani kopyalama hatası da olamaz ama nedense  ayrı ayrı iki kez ‘bayram’ ifadesi var. Sizin de dikkatinizi çekti mi?

İki kere mi ‘sehven’ ????

                 
 
         Saygılarımızla

İşte ‘anma’ yerine ‘bayram’ yazılan o evrak…Takdir kamuoyunun…


https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1105577&%2FBayrami%C3%A7-%C4%B0l%C3%A7e-Milli-E%C4%9Fitim-M%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC--10-Kas%C4%B1m-Atat%C3%BCrk%E2%80%99%C3%BC-Anma-Haftas%C4%B1%E2%80%99nda-okullarda-

 

129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın