• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Bilgi Edinme Yasasıyla Bilgi Alamadılar!

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi kamuoyuna sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla kurumlardan Bilgi Edinme Yasası kapsamında Çanakkale'de yürütülen Metalik Madencilik Projelerini sordu. Yasayla sorulan sorulara rağmen kurumlara ziyaret yapılarak da b

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi kamuoyuna sağlıklı bilgi verebilmek amacıyla kurumlardan Bilgi Edinme Yasası kapsamında Çanakkale'de yürütülen Metalik Madencilik Projelerini sordu. Yasayla sorulan sorulara rağmen kurumlara ziyaret yapılarak da bilgi istendi. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisince yapılan açıklamada tüm sözlü ve yazılı girişimlere rağmen kurumlardan cevap verilmediği açıklandı!

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Kazdağları ve yöresindeki metalik madencilik projelerine ilişkin dosya hazırlanması ve raporlanması kapsamında çalışma başlattı. Meclis bu kapsamda Çanakkale il merkezindeki devlet kurumlarına Kirazlı Altın ve Gümüş İşletmesi Kapasite Artışı Projesine ilişkin sorular “bilgi edinme yasası” çerçevesinde sordu. Bilgi Edinme Yasası kapsamıyla yazılı soruların yanında kurumlara da ziyaretler gerçekleştirildiğini belirten meclis, bugüne kadar cevap alamadığını açıkladı. 

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı ziyarette Siyanürlü Altın Madenciliği projesi ile ilgili kendilerine detaylı bilgi verildiğini, sonrasında da yetkililere çekincelerini aktardıklarını belirttiklerini açıkladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden ÇED raporuna “olur görüş” bildiren kurumlarla görüşme yapılması tavsiyesi aldıklarını belirten Meclis üyeleri sonrasında da girişimlerine bulunduklarını belirttiler.

SU NUMUNELERİ İÇİN BAŞKA KURUMLARA YÖNLENDİRİLDİLER

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisince yapılan açıklamada 26 Eylül 2019 tarihinde su analizleri için Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğüne talepte bulunduklarını, müdürlüğün ise kendilerine su analiz raporları için Mahalli İdareler kurumuna müracaat etmeleri söylendi. Her iki kurumu ziyaret eden meclis daha sonra İl Özel İdaresi’nin yazılı dilekçe talep etmesiyle su analiz raporları bir kez de kendilerinden yazılı dilekçeyle 23 Ekim 2019 tarihinde başvuru yaptı. Fakat kurumdan halen yanıt alınmadı!

YAZILI CEVAP ALAMAYINCA ZİYARET ETTİLER

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi kurumlardan yazılı bilgi istemelerine rağmen cevap alamayınca ziyaretler gerçekleştirildiğini açıkladı. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisinden yapılan açıklamada; "26 Eylül 2019 tarihinde DSİ 252. Şube Müdürlüğü’ne Doğu Biga Madencilik’in Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi’nin ÇED’inde yer almayan Altınzeybek-2 Barajı (Göleti)’ndan hangi gerekçeyle madene su verilmek için protokol yapıldığı soruldu. Kirazlı projesinin ÇED’ine ilişkin görüşleri soruldu. Dilekçeye cevap gelmemesi üzerine birebir görüşme yapıldı ve dilekçenin 25. Bölge Müdürlüğü’ne sevk edildiği öğrenildi" denildi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE "NASIL HESAPLADINIZ" SORUSU

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisince 01 Ekim 2019 tarihinde Çanakkale Orman bölge Müdürlüğü’ne ziyarette bulunarak ağaç kesiminde açıklanan sayının nasıl hesaplandığının sorulduğu belirtildi. Yapılan açıklamada; "1 Mart 2019 tarihinde Doğu Biga Madencilik resmi çalışma iznini almışken 2017 yılında sahada başlayan kesimlerin yasal dayanağı soruldu. Ayrıca ruhsat sahası içinde kalan eski köy yolu yerine yapılan alternatif yolun projesi ve her kurum tarafından ağaç kesim sayısına ilişkin yapılan farklı açıklamanın sebebi ve 13.400 ağaç kesim sayısının nasıl hesaplandığı soruldu. Kurumla birebir görüşmede yapıldı, yukarıda sözlü ilettiğimiz soruları dilekçe ile talep ettiler. 5 Ekim 2019 tarihi itibariyle yazılı dilekçemize bir cevap verilmemiştir" denildi.

BİLGİ EDİNME YASASIYLA BİLE BİLGİ EDİNEMEDİLER!

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisince yapılan açıklamada Bilgi Edinme Yasasıyla bile bilgi edinemediklerini, ziyaretlerle de kurumdan kuruma yollandıklarını açıkladı; "Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında yapılacak projeye ilişkin Çanakkale il merkezindeki kurumlardan “bilgi edinme yasası” çerçevesinde sağlıklı bilgiye erişilememiştir. Şirket raporlarında açıkladığı gibi 11 bin ton siyanür kullanarak, açık ocak, yığın liçi yöntemiyle maden işleteceğini belirtmiştir. Çanakkale Lapseki ilçesi Şahinli Köyü’nde işletilmekte olan TÜMAD Madencilik ziyaret edilmiş orada da siyanürün işletmeye nakli sırasında dahil üst düzey güvenlik önlemleri alındığı belirtilmiştir. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak hazırladığımız raporlarda ilgili kurumlarında görüş ve önerilerine yer vermek istemekteyiz. Bunun en sağlıklı iletişim yolunun da yazılı dilekçe olduğunu görmekteyiz. Yaptığımız genel kurul ve toplantılarda katılımcıların kurumların görüşlerinin alınıp alınmadığına dair yönelttikleri sorular üzerine çalışmalarımızın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür."


http://www.canakkaleaynalipazar.com/bilgi-edinme-yasasiyla-bilgi-alamadilar/16768/

118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın