• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Emekli Meydanlara Çıkıyor… FERYAT EDENLER FERMAN YAZMASINI DA BİLİR

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi ekonomik duruma dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında “Krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir. Krizi doğuran neo liberal rantçı politikalardır” denildi.

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi ekonomik duruma dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında “Krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir. Krizi doğuran neo liberal rantçı politikalardır” denildi.

Krizin faturası biz emekçilere kesilmektedir.

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şube Başkanı Yusuf Ertürk “Son aylarda ulaşımdan elektriğe, doğalgazdan çaya, şekere üst üste zamlar yapılmıştır. Evlerimize gelen faturalar %8 değil en az % 50 zamlanmıştır. Ekonomik krizle birlikte zamlar belimizi bükmekte ve geçinememekteyiz. Krizin faturası biz emekçilere kesilmektedir. Devletin topladığı vergilerin dörtte üçünü emekçiler ödemesine karşın bir avuç azınlık tüm gelirlerimizin dörtte birini almaktadır. Emekliden, işçiden, emekçiden çalan hükümet zenginlerin milyarlarca liralık vergi ve sigorta prim borçlarını bir kalemde silip alt edebilmektedir” dedi.

Krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir.

Ertürk “Bu ülkenin inşasına alın terini geçmişte döken, 12 milyon emeklimiz açlık sınırında yaşamaktadır. Emekli aylık ve gelirleri yetersiz ve adaletsizdir. Emeklilerin büyük bir bölümü asgari ücretin altında emekli aylığı almaktadır. Krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir. Krizi doğuran neo liberal rantçı politikalardır. Krizden çıkmanın yolu emeğe saygı alın terimizin karşılığının ödenmesi demokrasi ve barış ikliminin tesisinden geçmektedir. Demokrasi ve adalet gerçekleşmeden yurdumuza refah ve huzurun gelmesi olanaklı değildir” şeklinde konuştu.

 

DİSK Emekli Sen olarak diyoruz ki;

Sendikanın bakış açısını ve taleplerini açıklayan Ertürk, “Emekli aylık ve gelirleri asgari ücretin altında olmamalıdır. Bunun için yasal düzenleme yapılmalıdır. Zamlar karşısında eriyen aylık gelirlerimiz acilen telafi edilmelidir. Emekli aylıklarımız hedeflenen enflasyon oranında değil gerçek oranda arttırılmalıdır. Milli gelir artışından emekliler payını almalıdır. Vergideki adaletsizliğe son verilmelidir. Çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak karın-faizin-rantın vergilendirmesine dayanan bir vergi sistemi kurulmalıdır” dedi.

Aralık Ayında Meydanlarda Olacağız

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şube Başkanı Yusuf Ertürk  “DİSK’in görüşleri yoksulluğa adaletsizliğe karşı insan onuruna yakışan aş iş özgürlük ve adalet mücadelesidir. DİSK Emekli Sen her zaman her yerde demokratik hak özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Aralık ayında asgari ücret görüşmelerinde devam eden toplu sözleşme süreçlerinde sokaklarda meydanlarda olacağız” dedi.

 

Çevre ve doğa talanına ‘dur’ diyoruz

Ertürk çevre konusuna da dikkat çekerek şöyle dedi; “DİSK Emekli Sen olarak çevre ve doğa talanına dur diyoruz. Çocuklarımıza sağlıklı yaşam temiz bir doğa bırakmak sorumluluğumuzdur diyor, çevre talanına neden olan sömürü sistemine karşı mücadele bayrağımızı yükseltmeye çağırıyoruz”

Birlikte Mücadele Çağrısı

Ertürk, emekli yurttaşlara birlikte mücadele çağrısı yaparak “İlimizdeki tüm emekli arkadaşlarımızı sendikamız DİSK Emekli Sen’de örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bugün için bizleri ezen egemen sınıfa ve onun siyasi iktidarına son sözümüz şudur. Bugün feryat eden bizlerin sesine kulak tıkarsanız seçim sandıklarında sizleri tarihe gömecek fermanı da yazmasını biliriz” dedi.

https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=1106234&%2FD%C4%B0SK-Emekli-Sen-%C3%87anakkale-%C5%9Eubesi-ekonomik-duruma-dikkat-%C3%A7ekmek-i%C3%A7in-yapt%C4%B1%C4%9F%C4%B1-bas%C4%B1n-a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1nda-

118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın