• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kaz Dağları’nda yaşamı savunanlara “ormanı savundun” cezası

Kaz Dağları’nda altın arama faaliyetine karşı mücadele eden yaşam savunucularına Jandarma ve Orman Şefliği tarafından cezalar kesilmeye başlandı.

Kaz Dağları’nda altın arama faaliyetine karşı mücadele eden yaşam savunucularına Jandarma ve Orman Şefliği tarafından cezalar kesilmeye başlandı.

Kaz Dağları ekolojik silsilesi içinde yer alan Kirazlı ve Balaban bölgesinde, uluslararası altın tekeli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madenciliğe karşı mücadele eden yaşam savunucularına, Jandarma ve Orman Şefliği ortaklığında cezalar kesilmeye başlandı. Cezalarla ilgili ormanlar için asıl tehlikenin yaşam savunucuları değil, yüz binlerce ağacı katlederek ekolojik soykırım yapan Kanadalı şirket olduğu belirtildi.

Çanakkale’nin Kirazlı Köyü Balaban Mevkii’nde 110 gündür çadırlı nöbet ile direnişini sürdüren Her Yer Kaz Dağları Grubu üyeleri şimdi de para cezaları ile yıldırılmaya çalışılıyor. Daha önce “hırsızlıkla” suçlanan ve sonrasında aklanan Her Yer Kaz Dağları Grubu, bu kez Jandarma ve Kirazlı Orman Şefliğinin kestiği cezalarla yıldırılmak isteniyor. Son olarak “devlet ormanlarında, orman idaresince belirlenen konuk yerlerinden başka yerlerde gecelemek” suçu ile para cezaları almaya başlayan yaşam alanı savunucuları, “Bu cezalar bizleri yıldıramayacak. Onlar ormandan gidene kadar biz buraya terk etmiyoruz” dedi.

“ASIL TEHLİKE ORMANI SAVUNANLAR DEĞİL”

Ormanlar için asıl tehlikenin kendileri olmadığının altını çizen yaşam alanı savunucuları, “Biz ormanı savunmak için buradayız. Asıl tehlike Kanadalı şirket ve onun yerli taşeronu Doğu Biga Madenciliktir” dedi. “Madem burası devlet ormanı o halde Kanadalı şirket burayı terk etmelidir” diyen yaşam savunucuları, “Anayasanın 56’ncı maddesinden aldığımız güçle, doğamızı, yaşam alanlarımızı, kuşların, böceklerin, ağaçların, karacaların ve sincapların yaşam alanlarını savunmaya devam edeceğiz” dedi. (Çanakkale/EVRENSEL) https://www.evrensel.net/amp/390925/kaz-daglarinda-yasami-savunanlara-ormani-savundun-cezasi

 

644 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın