• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Özgür Ceylan Bakan Pakdemirli'yi İstifaya Çağırdı

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmayla Bakan Bekir Pakdemirliyi istifaya davet etti. Ceylan; " Menemeni sosyete yemeği yapan iktidarın bakanı olarak tarihe geçtiniz. Dönemin

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmayla Bakan Bekir Pakdemirliyi istifaya davet etti. Ceylan; " Menemeni sosyete yemeği yapan iktidarın bakanı olarak tarihe geçtiniz. Döneminizde Tarım Bakanlığı İthalat Bakanlığına dönüştü. 'Yapamazsam bırakırım' demiştiniz, Türk çiftçisi sözünüzü yerinize getirmenizi bekliyor" diyerek istifaya davet etti.

ÇANAKKALE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN ZARAR EDİYOR?

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada; Orman Bölge Müdürlüğünün son üç yılda sürekli zarar açıkladığına dikkat çekerek zararın sebeplerini soran CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "2018 yılı Sayıştay raporlarında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün kuruluşunun ilk yılında  1 milyon 129 bin 320 lira zarar ettiğine dikkat çekti. Kurumun üç yıl üst üste zarar etmesinin nedenleri nelerdir? Kazdağları'nın Kirazlı bölgesinde siyanürlü Altın Madenciliği için bir firmaya verilen ruhsat nedeniyle yüz binlerce ağaç katledilmiştir. Şu anda ruhsat yenilenmedi ancak bölgede ağaç kesiminin devam ettiği bilgileri geliyor. Bu konuyla ilgili bize bilgi vermenizi rica ediyoruz. Orman işletme müdürlüğünün rutin işleri midir yapılan ağaç kesimi, yoksa firma için mi ağaç kesilmektedir? Bu durumdan haberdar mısınız" dedi.

"YA SİZE, YA CUMHURBAŞKANINA YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yaptığı sunumda sürekli 2002 yılını örnek verdiğine dikkat çeken Özgür Ceylan, buna rağmen Cumhurbaşkanlığı verilerinin Orman Bakanlığı verileriyle örtüşmediğini, bazı başlıkların 2002'den bile geride olduğuna dikkat çekti. Ceylan; "Sunumlarınızda sürekli 2002 yılını baz alarak konuştunuz ve 2002 yılından bu yana tarımsal destekleme ödemelerinin ne kadar arttığından bahsettiniz. Elimizde Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanmış 2020 Bütçe Görüşmesi isimli kitap var. Bu kitapta sayfa 8 de hep o meşhur 2002 yılından başlayarak söylemek istiyorum; merkezi yönetim bütçe büyüklüklerinin GSYH oranı 2002 yılında yüzde 0,05 iken; 2019 yılında yüzde 0.04'e düşmüş. Sayfa 9 da faiz hariç tarımsal destekleme ödemelerinin payı; o meşhur 2002 yılında yüzde 2,8 iken; iktidarınız döneminde 2019 yılında 1,9 oranına düşmüş. Şimdi burada yanlışlık var; ya sizin söyledikleriniz yanlış ya sizin söyledikleriniz. Cumhurbaşkanına mı yanlış bilgi veriliyor, yoksa size mi yanlış bilgi veriliyor" diye sordu.

"YAPAMAZSAM YOKUM DEMİŞTİNİZ, YAPAMIYORSUNUZ"

Bakan Bekir Pakdemirli'nin geçen yılki bütçe görüşmelerde söylediği sözlere atıf yapan Özgür Ceylan, Bakanlığın iyi yönetilmediğini söyleyerek Bakan Pakdemirli'nin sözünü tutarak istifa etmesini istedi; "Geçen yıl bütçe görüşmelerinde yaptığım eleştiriler sonrasında tutanaklara geçen şöyle bir ifadeniz vardı; "Eğer ben 6.ayımı doldurduğum bu işte tavlada zar tutmayı beceremiyorsam, ben bu işte yokum arkadaşlar. Çok net söylüyorum" dediniz. Bende şunu çok net söylemek istiyorum; bu bakanlık iyi yönetilmiyor. Menemeni sosyete yemeği yapan iktidarın bakanı olarak tarihe geçtiniz. Döneminizde Tarım Bakanlığı İthalat Bakanlığına dönüştü. Bu ülkenin kaynaklarının kaynaklarını yabancı ülkelerin çiftçilerini kollamakta kullandınız. Tarımda AKP iktidarında yapılan ithalat toplamı 190 milyar doları aştı. Zar tutmayı beceremiyorsunuz yada onu tavla arkadaşlarınız bilir ama Türk çiftçisi sözünüzü yerinize getirmenizi bekliyor."

"ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA SİZ TMO'YA İTHALAT YETKİSİNİ VERİYORSUNUZ"

Türk çiftçisinin banka ve kredi kooperatiflerine toplamda 250 milyar liraya yakın borcu olduğunu söyleyen Özgür Ceylan buna rağmen ithalatın önünün açılmasına tepki gösterdi. Ceylan; "Son bir yıldır çifti ne zaman tarlasında hasada başlasa hemen gümrük tariflerinin sıfırlandığı yönünde karar düşüyor resmi gazeteye. Saraya kaynak arayışına çare olarak getirilen yeni vergi düzenlemesinde Toprak Mahsulleri Ofisine kamu ihale kanunu dışında tarımsal ürün ithalat yetkisi verilmesi de bakanlığın bundan sonraki yol haritasını gösteriyor. Biz buna bir anlam veremedik; böyle bir ihtiyaç neden husul etti? Neyden memnun değildiniz de böyle bir değişiklik yaptınız? Buradaki amaç nedir? Buradaki amaç rekabeti ortadan kaldırmaksa yandaşa imkan sağlamaksa bu uygun bir düzenlemedir diye düşünüyoruz. Yerli üreticiyi ayağa kaldırmak durumundayız, çiftçinin kamu ve özel bankalara 116 milyar lira, Kredi kooperatiflerine 130 milyar lira. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde süt priminin litrede 15 kuruş artışla 25 kuruşa çıkartıldığını açıklamıştınız. Mayıs ayı itibariyle yeniden 10 kuruşa düşürdüğünü açıklamıştınız. Sahiden ne oldu da sayın bakan yem fiyatları mı düştü yoksa seçim öncesinde açıkladığınız rakamlar oya yansımadı da ondan mı vazgeçtiniz" sorularını yöneltti.http://canakkaleaynalipazar.com/ozgur-ceylan-bakan-pakdemirli-yi-istifaya-cagirdi/16809/

112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın