• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kütüphaneyi Unutun.. Ücretli Otopark İzni Verin!

Çanakkale İl Kütüphanesinin binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Kütüphaneler Genel müdürlüğü yetkilileri ile Çanakkale Belediyesi arasında yapılan protokolle bölgeye 3 katlı, otopark alanlı, kafeteryaları ve toplantı salonlarının

Çanakkale İl Kütüphanesinin binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Kütüphaneler Genel müdürlüğü yetkilileri ile Çanakkale Belediyesi arasında yapılan protokolle bölgeye 3 katlı, otopark alanlı, kafeteryaları ve toplantı salonlarının olacağı bina yapılması kararlaştırılmıştı. Bütçesi de hazır olduğu belirtilen proje 3 yıldır beklerken söz konusu alan ile ilgili ilginç bir talep geldi!

Çanakkale İl Kütüphane binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Yıkımdan önce ise Çanakkale Belediyesi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri ve Eski Şehir Kütüphanesinin bulunduğu alana ilişkin 30 Aralık 2016 tarihinde Çanakkale Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı.

14 BİN METREKARE ALANDA DEVASA KÜLTÜR MERKEZİ YAPILACAK!

İmzalanan protokol ile Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılın Kütüphane binası ile Türkan Saylan Sosyal tesisleri, tesisin arkasında bulunan otopark alanı da dahil olmak üzere komple yıkılacaktı. Yıkılan alana ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından; toplamda 14 bin metrekare alanın Türkan Saylan Sosyal tesisleri arazisi üzerine, yer altında iki katlı otopark, Zemin katında etkinlik alanları, kitap okuma alanları, sergi ve fuaye alanları, Okul öncesi ve çocuk bölümleri, tesis ve işletme olmak üzere iki ayrı Kafe-bar yapılacaktı.

Birinci katta Kafeterya, restoran ve şehir kulübü ile Okuma bölümleri, ikinci katında ise Çok Amaçlı Salon ve Fuaye alanı ve Gençlik Bölümü, üçüncü katında Yetişkin bölümü, dördüncü katında yine Yetişkin bölümü ve Çanakkale Savaşları Kent Kitaplığı bulunacaktı.

İKİ TESİS ARASINDA KÖPRÜ BAĞLANTISI YAPILACAKTI

Türkan Saylan Sosyal tesisleri ile Kütüphane binası arasında geçen sokak nedeniyle; iki tesis arası köprü ile bağlanacaktı. Kütüphane binası arazisi üzerinde ise; Bodrum katıyla birlikte zemin katında 300 kişilik Çok Amaçlı Salon, birinci katında Bireysel ve Grup Çalışma alanları, ikinci katında Açık çalışma alanı ve kafeterya, üçüncü katında Serbest Çalışma alanları bulunacaktı.

30 MİLYON TL BÜTÇESİ HAZIR DENMİŞTİ!

Protokol imza töreninde Bakanlık ve Kütüphane temsilcileri yaptıklarını açıklamada Bakanlık ve Kütüphaneler Genel Müdürlüğünce, 30 milyon TL bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Protokolün Belediye Meclisinde onaylanması ve ruhsat işlemlerinin çözülmesi halinde inşaata hemen başlanacağı belirtilmişti. Protokol dönemin Belediye Meclis üyelerine sunuldu, meclis oy birliği ile projenin yapımına evet dedi.

PROJESİ HAZIR OLAN TESİS 18 AYDA YAPILACAKTI:  3 YILDIR YAPILMADI!

Belediye ve Bakanlık arasında imzalanan, Belediye Meclisi tarafından da onaylanan devasa tesisin projesinin görselleri bile hazırlanmıştı. Protokole göre; Bakanlık ve İl Kültür Turizm müdürlüğü ruhsatın çıkmasından itibaren söz konusu tesisi 18 ay içerisinde tamamlayarak hizmete açmayı taahhüt ediyorlardı. Hızla yıkılan İl Kütüphane binası içerisindeki kitaplar ve araç gereçler önce değişik binalara taşındı, ardından da bina yıkıldı. Enkazı kaldırıldı, herkes temelin atılmasını beklemeye başladı.. 3 yıl geçti ama ne bir çivi çakıldı, ne de temel atıldı!

VATANDAŞ OTOPARK OLARAK KULLANMAYA BAŞLADI!

3 yıldır Çanakkale'nin değişik semtlerinde farklı binalarda kütüphane hizmeti verilirken; çivisi dahi çakılmayan eski Kütüphane binasın arazisine hiçbir inşaat faaliyeti başlanmadığı için vatandaşlar bir süre sonra bu araziyi otopark olarak kullanmaya başladı! Yıkılan kütüphane binasının boş arazisi otopark olarak kullanılmaya başlanınca buradan ortaya rant çıktı!

KÜTÜPHANEYİ BOŞVERİN, ÜCRETLİ OTOPARK İZNİ VERİN!

Vatandaşların söz konusu araziye araçlarını park etmesi İl Kültür Turizm Müdürlüğünü harekete geçirdi. Arazi kısa sürede tel örgülerle çevrildi ve vatandaşların kullanımına sunulmaya ücretsiz olarak devam edildi. Ardından da Çanakkale Belediyesine müracaatta bulunuldu. İl Kültür turizm Müdürlüğü, ödeneği ayrılan, projesi hazır tesisi 3 yıl boyunca yapmadığı gibi Çanakkale Belediyesinden araziyi Ücretli Otopark haline getirmek için izin talep etti.

İZİN VERİLİRSE OTOPARK İHALESİ YAPILACAK!

İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz imzasıyla belediyeye yapılan başvuruda, yıkılan kütüphane binasının 1151 metrekarelik alanı otopark olarak ihaleye çıkacak. İl Müdürü Kemal Dokuz imzasıyla Çanakkale Belediyesinden söz konusu alanın 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 51/g maddesi uyarınca ihaleye çıkılarak kiralanacağı belirtiliyor. İnşaat faaliyetinin başlamasına 1 ay kalaya kadar sürecek olan ihale için Belediye'den piyasa koşullarına göre reel aylık kiralama bedeli ve Otopark ihalesine çıkılması konusunda bir sakınca olup olmadığı soruluyor.

"İNŞAAT RUHSATI VERDİK, BEKLİYORUZ"

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın ise teklifi geri çevirdiği öğrenildi. Konuyla ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Biz kendileri ile 3 yıl önce bir protokol imzaladık ve üç yıldır bu projenin yapılmasını bekliyoruz. Doğrudur yetkililer bizden söz konusu alan için Otopark yapmak istediklerini ilettiler. Fakat buraya verilmiş bir inşaat ruhsatı var. Belediye meclisi burası için bir inşaat ruhsatı vermiştir. Ben buraya nasıl şimdi başka bir şey için izin verebilirim? Kütüphane binası oraya yapmayacaklar sanırım çünkü biz üç yıldır bekliyoruz. Onlar ise Kent Müzesine yaptırdıkları tadilat ile kütüphaneyi oraya taşımaya hazırlanıyorlar" dedi.


http://www.canakkaleaynalipazar.com/kutuphaneyi-unutun-ucretli-otopark-izni-verin/16894/
118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın