• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Ormanlar Kesiliyor.. Sebebi Bilinmiyor!

Çanakkale'nin çeşitli bölgelerinde Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince son bir ayda oldukça geniş alanlarda kesim yapılıyor. Gelibolu yarımadasında Yalova Köyü-Anafartalar Köyü arasında yapılan kesimlerin yanı sıra Çanakkale Merkeze bağlı Denizgöründü

Çanakkale'nin çeşitli bölgelerinde Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince son bir ayda oldukça geniş alanlarda kesim yapılıyor. Gelibolu yarımadasında Yalova Köyü-Anafartalar Köyü arasında yapılan kesimlerin yanı sıra Çanakkale Merkeze bağlı Denizgöründü köyünde kesimler son sürat devam ediyor. Konuyla ilgili Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise açıklama yapmadıkları için kimse kesimlerin neden yapıldığı konusunda bilgi sahibi değil!

Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde Siyanürlü Altın Madenciliği için son tespit edilen rakamlara göre 397 bin civarında ağaç kesildi. Bölgenin Çanakkale'nin tek içme su kaynağının yakınlarında olması sebebiyle hayati öneme sahip. Çevre gönüllüleri ise Kazdağları'nın yok edilmemesi, endemik bitki türleri ve canlıların korunması için mücadeleye destek veriyor.

ONLARCA HEKTAR ALAN KESİLİYOR!

Çanakkale'nin merkeze bağlı köylerinden olan Denizgöründü Köyü giriş ve çıkışında da son bir aydır hummalı bir şekilde ağaç kesimi gerçekleştiriliyor. Bölgeden geçen vatandaş yapılan kesimi "Kesim değil katliam" olarak nitelendiriyor. Daha önce ormanlık ağaçlar nedeniyle yemyeşil olan köyün giriş ve çıkışları an itibariyle kesilen ağaçlar nedeniyle toprak parçasına dönüştü.

GELİBOLU YARIMADASINDA YOL YAPMAK İÇİN KESİLİYOR İDDİASI

Bayramiç'e giden vatandaşların cep telefonları aracılığıyla görüntüledikleri Denizgöründü Köyü yakınlarında ağaç kesimlerinin yanı sıra Gelibolu Yarımadasında da ciddi sayıda ağaç kesimi gerçekleşiyor. 1 ay önce Anafartalar Köyü ve Yalova Köyü arasında alanda başlatılan kesimin sürdüğü belirtiliyor. İddialara göre; bölgede duble yol yapımı için yolun her iki yanındaki ağaçlar kesiliyor.

KÜTÜK İHRACATI DURDUĞU İÇİN!

Çanakkale'nin Merkeze bağlı Denizgöründü köyünde kesilen ağaçlar hakkında Çanakkale Çevre Platformu üyesi Hicri Nalbant; "Türkiye'ye şu anda yurtdışından kütük ihracatı yapılamıyor. İç pazarın ihtiyacını karşılamak için Çanakkale'nin hemen hemen her yöresinde Orman Bölge Müdürlüğünce ağaç kesimi yapılıyor. Denizgöründü Köyü'nde de yapılan kesimlerin sebebi bu" ifadelerini kullandı.

"PLANLANMIŞ DENİYOR AMA PLANLANIN ÇOK ÜZERİNDE KESİM YAPILIYOR"

Çanakkale Belediyesi meclis üyesi ve Başkan yardımcısı İrfan Mutluay ise yaptığı açıklamada; "Orman Bölge Müdürlüklerinin kesim yapma sebeplerini bilmiyoruz. Bizde soruyoruz ama bize verilen cevap 'Planlı kesim yapıyoruz' şeklinde. Oysa orman bölge müdürlüklerinin her yıl için yapacakları kesim oranları bellidir. Şu an Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü planlanan kesimlerin çok üzerinde kesim yapıyor. Bunu biz tespit etmiş durumdayız. Yapılan planlı kesim değil, seyrekleştirme çalışması da değil, neden kestikleri de belli değil" dedi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRÜ VE YETKİLİLERİNE ULAŞILAMIYOR!

Çanakkale'nin çeşitli bölgelerinde yapılan ağaç kesimleri hakkında bilgi almak amacıyla ulaşmaya çalıştığımız Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ve diğer yetkililerine ise ısrarlı aramalarımıza rağmen ulaşamadık. Haber videosu için tıklayınız :  

 https://www.youtube.com/watch?v=RioXv13FtRA&feature=emb_logo http://www.canakkaleaynalipazar.com/ormanlar-kesiliyor-sebebi-bilinmiyor/16892/  

137 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın