• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Atilla Yeşilada: "Büyüme istediniz, verdik işte!"

Gelişmekte Olan Ülkelerin ortalama %4 civarında büyüyeceği bir yıl, biz %0.5’i başarı kabul edeceğiz. Ahhh, ama onlara algı operasyonu yapılmadı da ondan böyle rahat rahat huzur içinde büyüyorlar!

Yılların kaşarlanmış algı operatörü olarak, hükümet ve ona yakın duran basının, yani nerdeyse tüm basının, üçüncü çeyrek GSYİH büyüme verisini zafer çığlıklarıyla karşılamasına gıpte ettim. Pire böyle deve edilir.  Biz de meslek icabı bir şeyler karalayacağız işte. Aslında ben makale yazmam. Şeytan beni bulup kafama muzur bir makale sokar, yazıp yayınlayıncaya kadar da huzur vermez. Bu onlardan biri değil. Bu, mesleğe sadakatten dolayı yazılan, dostlar alışverişte görsün makalesi. Çünkü bu büyüme verisinden 250 gram yağlı kıyma çıkmaz.

Gelişmekte Olan Ülkelerin ortalama %4 civarında büyüyeceği bir yıl, biz %0.5’i başarı kabul edeceğiz.  Ahhh, ama onlara algı operasyonu yapılmadı da ondan böyle rahat rahat huzur içinde büyüyorlar!

Ulan, bu dünyada hakkında en fazla algı operasyonu yapılan ülke Çin, yine de takır takır büyüyor. Bugün açıklanan imalat sanayi PMI verisine bakalım (51.8, Aralık 2016’dan bu yana en güçlü veri), nefes alalım.

Zaten bakıyorum:

İran?  Algı operasyonu

Irak:  Operasyonun danişkası

Şili:  En iğrenci

Kolombiya?  Böylesi görülmedi

Venezuela:  Üst Akıl’ın  bir numaralı hedefi

Lübnan:  Yapsan da olur yapmasan da…

Yahu, bütün ABD ve İsrail nüfusunu Algı Operasyon Merkezleri’nde Algı Operatörü olarak istihdam etseniz bu kadar operasyon yapamazlar ya! Kötü yönettiniz ülkeyi işte, itiraf edin.

Biraz da veri kalitesine geçireyim.  Sene başından bu yana nerdeyse 500 bin tarım dışı istihdam kaybettik. Eylül sonu itibarıyla elektrik talebi geçen yılın aynı dönemine göre %1.6 daraldı. AMMAvelakin ekonomi 3 çeyrektir arka arkaya büyüyor. Evet,  biz  ekonomistler çeyrekten-çeyreğe büyümeye bakarak analiz yaparız.  Siz içinizde hissettiniz mi 3 çeyrektir büyüyen bişeyi?

Siz bana elektrik tüketimi daralırken 3 çeyrekte maşallah nerdeyse %3.5 büyüyen bir ekonomi gösterebilir misiniz?  Evet, kabuk değiştirip enerji verimliliğini artıran ekonomiler bunu becerir. Şöyle bir etrafınıza bakın bakalım, biz o ülkelerden biri miyiz?

Peki, istihdamda daralma olurken ekonomi büyüyebilir mi?  Bittabikim, emek yerine makina ya da Yapay Zeka ikame edersiniz. Yahu, GSMH verilerine bakın, bina-dışı özel sektör sabit sermaye yatırımları 2017’den bu yana daralıyor. Hangi makina lan?

Peki bu tezatları nasıl açıklayacağız?  Açıklamaya ihtiyacımız yok ki? Hesap soranı hapse atarız, olur biter.

Ya, büyümenin nesini yazayım ya?  Bugün Akgermanlar da konkordato ilan etti.  Toyota CEO’ya göre, seneye oto bayileri kepenk indirmeye başlayacak.  Bora Jet, SARAR, daralıyor, Good Year zorunlu tatil. İnsanın için yanıyor. Bu şirketler bir gecede ısmarlama ihale almak için kurulmadı, hepsi onyılların alınteri ve sabrının mükafatıydı. Ben büyüme artıya geçti diye sevineceğim!

Zaten nasıl geçti Abi?  Kamu harcamaları %7 büyümüş, biraz halkın cebine akmış, onlar da harcamışlar ve ekonomi Ç/Ç binde dört büyümüş.

Nesini yazayım yani? Aşağıdaki şu tabloya bakın!  Ekonomide en basit kural!  Özel sektör sabit sermaye yatırımı olmadan bir ekonomi kalıcı olarak büyüyemez, her geçen yıl da büyüme potansiyeli azalır. Yani güdükleşir. Bizde hükümete güven yok ki, yatırım olsun. Hadi işte çektiniz faizleri 1 bin puan aşağı, bakalım 4. Çeyrekte yatırmlar büyüyecek mi? Kalıbımı basarım büyümeyecek.

Millet  4cü Sanayi Devrimi, Nesnelerin Interneti, Yapay Zeka konuşuyor, bunları ekonomiye entegre etmek için yatırım lazım. YOK!!! Zaten olsa da, o yatırımların başıana dikeceğin işçi yok. Vasıflı olanlar kaçtı, geri kalanı da imam hatiplerde sürünüp Odizm’le Deizm arasında takla atıyor.

Ne yazayım ya?  İşte rakamlr, ihracat 3 aydır büyümüyor. ISO imalat sanayi PMI 49.5, yine daralıyor. Zaten 51 olsa ne olur?  Ekonomi yazan cühela biraz ne yazdığını bilse 51’in de öyle ahım şahım bir rakam olmadığını, imalat sanayinin sadece biraccık büyüdüğü anlamına geldiğini bilir, yüzü kızarırdı. MUSIAD SAMEKS bileşik PMI 50.7.  Maşallah, Temmuz’dan bu yana TL70 milyar kredi dağıtılmış, hükümet elinde avucunda ne varsa harcamış, büyüme çizgisinin sadece 0.7 puan ötesine geçebilmişiz.   Şimdi ABD imalat sanayi PMI açıklandı, 52.6.   Biz 52.6’yı en son Kudretli Padişahımız Devletlü Sultan Süleyman Han zamanında görmüştük galiba.

Zaten bana ne ya?  Büyüme yüzde bir olsun, yüzde 10 olsun, sokaktaki kadın fileyi doldurabiliyor mu?  Doğal gaz faturasını ödeyebilecek mi bu ay?   Çocuğuna kışlık alabilecek mi?  Haftada kaç kez et girecek sofraya?  Cevabı GSYİH’de var. Hanehalkı tüketimi sadece %1.5 büyümüş. Nüfus ne kadar artmış? O  da o kadar. Yani  fakir fakir kalmış zengin de zengin.

 

 

https://www.paraanaliz.com/2019/turkiye-ekonomisi/fos-yazdi-buyume-istediniz-verdik-iste-41236/

601 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın