• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"200'den Fazla Kişiyi İşten Çıkartacağımızdan Dolayı Üzgünüz"

Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde Alamos Gold ve yerli ortağı Doğu Biga Madencilik firmalarının altın madenciliği faaliyetleri ruhsat yenilenmeyince durdurulmuştu. Doğu Biga Madencilik ruhsatın yenilenmemesi sebebiyle 200'den fazla kişiyi işt

Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban bölgesinde Alamos Gold ve yerli ortağı Doğu Biga Madencilik firmalarının altın madenciliği faaliyetleri ruhsat yenilenmeyince durdurulmuştu. Doğu Biga Madencilik ruhsatın yenilenmemesi sebebiyle 200'den fazla kişiyi işten çıkartmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, yayınladığı basın açıklamasında; "Bugün; inşaat çalışmalarına devam etmek için gerekli olan ruhsat yenileme işlemlerindeki devam eden gecikme nedeniyle Kirazlı altın projesinde istihdam edilen 200’den fazla kişi, yapılacak işgücü azaltımı duyurusundan etkilenecektir. İnşaat çalışmalarına yaklaşık dört aydır ara verilmiştir. Duyuru kapsamında, Alamos Gold Şirketi’nin dolaylı olarak yüzde yüz iştiraki olan Doğu Biga, çalışanlarına adil bir tazminat sağlamakta ve maden ruhsatlarının yenilenmesi sonrasında işe geri alınacaklarına dair güvence vermektedir. Şirket, bilhassa tüm düzenleyici gereklilik ve şartların yerine getirilmesine rağmen ruhsatların yenilenmemesi karşısında üzüntü içindedir" ifadelerine yer verdi.

"İŞTEN ÇIKARTMALAR NEDENİYLE BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, projede çalışan personele eğitim verildiğine dikkat çekerek; "Şirket, geçtiğimiz aylarda birçok çalışanımızın eğitim ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından bu adımları atmak zorunda olmaktan da büyük üzüntü duymaktadır. İşgücünün etkilenmesini önlemek adına farklı hükümet düzeylerinde devam eden görüşmeler dahil olmak üzere büyük bir çaba sarf edilmiştir" dedi.

"KİRAZLI PROJESİ İSTİHDAM VE YEREL EKONOMİ AÇISINDAN.."

Kirazlı-Balaban Altın madenciliği projesinin yerel istihdam ve ekonomi açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen; "Kirazlı Projesi, yerel istihdam yaratılması ve yerel ekonomi kapsamında büyük bir yatırım arz etmektedir. Alamos Gold, işletme ve yatırım harcamalarının GSYH’ye toplam 245 milyon ABD doları, işgücü gelirine 82,4 milyon ABD doları ve 13 yılı aşkın bir süre zarfında 1,075 tam zamanlı iş katkısı sağlayacağını öngörmektedir" dedi.

"YANLIŞ VE YANILTICI BİLGİLER PROTESTOLARA YOL AÇMIŞTIR"

Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, açıklamalarının devamında; "Dört ay önce, Kirazlı Projesi hakkında sosyal medyada yayılan yanlış ve yanıltıcı bilgiler protestolara yol açmıştır. Şirket bu süre boyunca doğruları anlatmaya ve yanlış bilgileri gidermeye çalışmıştır. Bu olayların öncesinde Kirazlı Projesi, bölge halkının desteğini kazanmış, sıkı bir çevresel değerlendirme testi sürecini geçmiş ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, orman izinleri, GSM ve işletme ruhsatı dahil tüm ana izinlerin verilmesiyle hükümetin desteğini almıştır. Şirket, 13 Ekim 2019 tarihinde süresi dolan ruhsatın yenilenmesinin güvenceye alınması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışmaya devam etmektedir. Ruhsat yenileme işleminin, Kirazlı için Mart 2019’da işletme ruhsatı veren devlet dairesi tarafından yapılması gerekmektedir" dedi.

"YEREL HALKA 25 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLADIK"

Bölgede 10 yıldan fazla bir süredir çalışma yürütüldüğüne dikkat çeken Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, bu süre içerisinde yerel halka doğruda 25 milyon dolarlık katkı sağladıklarını belirterek; "Doğu Biga şu ana kadar yerel halkın sürdürülebilir gelişimi için yaklaşık 25 milyon ABD doları katkı sağlamıştır. Bu yatırımlar; 489 burs imkanı, okullarda yenileme çalışmaları ve yerel altyapı çalışmaları, sağlık konteyner ve geri dönüşüm konteynerlerinin temini, temiz ve güvenli içme suyu sağlanması için bir su deposu inşası ve bölgede ulaşımın iyileşmesi için bir yan yolun yapımını kapsamaktadır. Doğu Biga aynı zamanda çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği, çevre yönetimi, yangın güvenliği, ilk yardım, mekanik ve elektrik temel prensipleri, kırma teknikleri ve sabit tesis operatörlüğü konularında eğitim ve sertifika vermiştir" dedi.

"ÇEVRESEL DUYARLILIK TEMEL DEĞERİMİZDİR"

Doğu Biga Proje Müdürü ve Şirket Sözcüsü Çağın Şen, açıklamalarına şu sözlerle son verdi; "Alamos Gold’un Kanada ve Meksika’da 4 maden işletmesi ile Türkiye, Kanada, Meksika ve ABD’de maden geliştirme projeleri bulunmaktadır. Çevresel duyarlılık Alamos Gold’un temel değeri olup ve tüm faaliyetlerinde aynı şekilde özen gösterilmektedir. Alamos Gold, 2005 yılından bu yana Meksika ve Kanada’da en üst düzey çevresel standartlara uygun şekilde maden işletmektedir. Bu üst düzey çevresel standartlar Kirazlı Projesi’nin tasarım, inşaat, nihai operasyon ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında da uygulanmıştır." http://canakkaleaynalipazar.com/200-den-fazla-kisiyi-isten-cikartacagimizdan-dolayi-uzgunuz/16939/

156 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın