• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Çanakkale'de "Tavşana Kaç, Tazıya Tut" Taktiği

Siyanürlü altın madenciliği ve Termik Santraller konusunda Hükümet Çanakkale ile adeta dalga geçiyor.

Hükümet Çanakkale'de İzin sürecini durdurduk dediği Alamos Gold'un 195 bin ağaç kesmesine izin veriyor. GSM Ruhsatı almayan Eczacıbaşı'nın Dumanlı'da ağaç kesmesini görmezden geliyor. Çan'a Filtresiz bacasından zehir saçan Termik Santral'in izinlerini 5 uzatırken, Hükümetin Çevre Bakanı "1 Ocak 2020 ye kadar süreleri var gerekirse ağır cezalar uygulayacağız" diyor. 

Kazdağları'nda tansiyon hükümetin açıklamaları ile düştü ama Balaban'da Alamos Gold, Serçele'rde Koza Madencilik, Dumanlı'da Eczacıbaşı Esan faaliyetlerine devam ediyor.  Bir yanda Çevrecileri diğer yandan Madencilere umut dağıtan hükümet , Çanakkale'de tavşana kaç Tazıya tut taktiği uyguluyor. Çevrecilerin tansiyonunu düşürmek için madencilere izin verilmiyor, izin verilmeyen madencilerin yaptığı ağaç kesimlerine seyirci kalınıyor.  Hükümet Çanakkale'de İzin sürecini durdurduk dediği Alamos Gold'un 195 bin ağaç kesmesine izin veriyor. GSM Ruhsatı almayan Eczacıbaşı'nın Dumanlı'da ağaç kesmesini görmezden geliyor. Aynı  taktik Termik Santraller konusunda uygulanıyor. Çan'a Filtresiz bacasından zehir saçan Termik Santral'in izinlerini 5 yıl  uzatırken, Hükümetin Çevre Bakanı "1 Ocak 2020 ye kadar süreleri var gerekirse ağır cezalar uygulayacağız" diyor. 

İKTİDAR  ÇANAKKALE İLE DALGA GEÇİYOR

Çan-2 Termik Santrali, 5 yıl geçerli olacak Çevre İzin ve Lisans Belgesini aldı. Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret AŞ’nin bağlı ortaklığı Çan Kömür ve İnşaat AŞ bünyesindeki Çan-2 Termik Santrali, geçici faaliyet süresindeki tüm testlerden geçerek 06 Aralık 2019 itibarıyla 5 yıl geçerli olacak, Çevre İzin ve Lisans Belgesini aldı. Çan-2 Termik Santrali, çevre yatırımlarını yapmış santrallere verilen geçici izni ifade eden Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) ile işletme faaliyetini sürdürüyordu.

BAKAN KURUM'DAN FLAŞ TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından bürokratlar ve elektrik üretim tesislerinin yöneticileriyle 13 termik santralın yıl sonuna kadar tamamlaması gereken çevre yatırımlarının durumunu görüştüklerini bildirdi. Sosyal medya hesabı Twitter'dan 13 termik santral için başlatılan incelemeye ilişkin paylaşımda bulunan Kurum, şunları kaydetti: Bakanlık olarak, termik santrallerle ilgili yaptığımız inceleme ve denetimlerimiz çerçevesinde son uyarılarımızı yaptık. Milletimizin sağlığını ilgilendiren bu konuda kararlılığımızı bir kez daha ifade ettik.Yıl sonuna kadar çevre mevzuatımıza aykırı ne kadar termik santral varsa kapatma dahil tüm cezai işlemleri kararlılıkla uygulayacağız."

YILDIZ "AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR"

Termik santrallerin zorunlu yaptırımlarının ertelenmesi tasarısı uzun süre gündemi meşgul ederken, yine Çan Termik Santrali’nden çıkan siyah duman görüntüleri sosyal medyada büyük tepki toplamış ve vatandaşlar görüntülere sitem etmişti. Son olarak, Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) ile işletme faaliyetini sürdüren Çan 2 Termik Santrali’ne 5 yıl geçerli olacak Çevre İzin ve Lisans Belgesi verildiği öğrenildi.

"26 KÖY MUHTARI İMZALADI, DENETLENMESİ İSTENDİ AMA.."

Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız, termik santraller konusunda değerlendirmede bulundu. Çan 2 Termik Santrali’nin daha önce geçici işletme izni ile çalıştığını belirten Yıldız, Çevre Bakanlığı’nın söz konusu lisansı, bütün denetlemeleri yaptığını iddia ederek verdiğini söylediğini ancak, bu denetlemelerin sadece kağıt üzerinde yapıldığını söyledi. Yıldız, Çan Çevre Derneği ve 26 tane köy muhtarının imzası ile termik santralin denetlenmesi için imza götürdüğünü fakat sorulan sorulara baştan savma cevaplar verildiğini ifade etti. Termiklerin Çan’da yol açtığı felaketi herkesin gördüğünü belirten Yıldız, devleti bunun önlemini almamakla suçladı. Devletin geçici ruhsatın arkasından 5 yıllık işletme ruhsatı verdiğini belirten Yıldız, “Bize; ‘Bunun denetlemeleri yapılmıştır ve çevre mevzuatına uygundur’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Resmen vatandaşın aklı ile alay ediyorlar” dedi. Çan’da yaşayan insanların termiklerden çıkan zehirlerle yaşamak zorunda bırakıldığını ifade eden Yıldız; “Kitlesel eylemsel tepkiler dışında bu işte gideceğimiz yer hukuksal mücadele” dedi.

“BİZ BİLİYORUZ Kİ, BU DENETLEMELER SADECE KAĞIT ÜZERİNDE”

Çan 2 Termik Santralinin daha önce geçici işletme izni ile çalıştığını belirten Yıldız; “Çevre Bakanlığı geçici işletme ruhsatı üzerinden bütün denetlemelerini yaptığını iddia ediyor. Biz biliyoruz ki, bu denetlemeler sadece kağıt üzerinde. Bütün itirazlarımıza rağmen ben Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Çan Çevre Derneği olarak da 26 tane köy muhtarının termik santralin denetlenmesi için imzalarını götürdüm. Bana verilen cevap 1 ay sonra tamamen baştan savma cevap. Ne inceleme ne de denetleme var” dedi.

“ÇAN’DA ZEHİRLENİYORUZ”

Termiklerin Çan’da çevre felaketine yol açtığını herkesin gördüğünü belirten Yıldız; “Bunu yaşıyoruz ve Çan’da zehirleniyoruz. Devlet bunun tedbirini almıyor, bizi şirketle karşı karşıya getiriyor. Bu yetmiyormuş gibi geçici ruhsatın arkasından buraya 5 yıllık işletme ruhsatı veriliyor. Bize; ‘Bunun denetlemeleri yapılmıştır ve çevre mevzuatına uygundur’ diyor. Böyle bir şey yok. Resmen vatandaşın aklı ile alay ediyorlar. Çan’da yaşayan herkes buranın fotoğrafını çekiyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Devlet devletliğini bilecek. Devlet önce benim ve bu çevrede yaşayan insanların sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamasını sağlayacak. Devlet eli ile 40-50 bin kişi zehirlenir mi? Sadece insan sağlığı açısından değil çevre sağlığı açısından da bu böyle” dedi.

“HAYVANLAR ÜRÜNLERİ YEMİYOR”

Ürünleri hayvanların dahi yemediğini belirten Yıldız; “Etrafa kür yağıyor, vatandaşlar artık ürünlerini alamaz oldular. Alınan ürünleri hayvanlar yemiyor. Bunu yaşayan vatandaşlar söylüyor. Bu termik santraller yüzünden Çan hayalet şehre dönüşüyor. Akşam saat 23’ten sonra Çan’da nefes almakta zorlanıyoruz. Sabah kalktığımızda o zehri ilk nefesimizde hissediyoruz. Bu kadar kötü bir durumla karşı karşıyayız. Bundan sonra biz de hukuki mücadeleye başlayacağız. Kitlesel eylemsel tepkiler dışında bu işte gideceğimiz yer hukuksal mücadele” dedi

155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın