• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

FÖŞ Türkiye 2020’yi yazdı: Cehaletin getirdiği sefalet son bulacak

Halk artık Saray yönetimini taşıyamıyor kardeşim. Bu yönetim ya kafasını değiştirecek, ya da gidecek. Eğer ekonomik analize bu temel ve kaçınılmaz varsayımla başlarsanız, sene sonunda nelerin olacağını görmek çok kolay.

Evet, itiraf ediyorum, bu 2020’yi tahmin meselesi çok uzun sürdü. Sebebi de benim ufak yaşlardan beri Noel ve doğum günüm arasında kalan dönemde derin bir depresyona girmem. “Resmi” eğlence ve kutlama günlerinde asla eğlenemem ben. Aksine içimi bir keder kaplar. Eğlence spontane, doğaçlama bir hadise olmalı. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın cenazesinde yıllardır görmediğiniz başka arkadaşlarla karşılaşırsınız, ordan bir meyhaneye gidilir. Kafalar çekilip yükse sesle eşşek şakaları yapılırken, yandaki grup laf atar, silah sesleri. Sonra birden yerde 2 leş ve arkanızda Şerif ve milisleri kendinizi hızla Meksika sınırına at sürerken bulursunuz. Tamam,  abarttım artık kimse Meksiya’ya atla gitmiyor, helikopter diye bir şey icat edildi.

Doğum günüm geride kaldığı için neşem de yerine geldi. Kolay değil, bu fani dünyada her türlü sefahat ve dekadenzin çemberinden sayısız defa atlamış bu dimağ ve vücut 59 yılı  devirdi ve hala taş gibi, Odin bozmasın.  60 yaş artık “eski 40 yaş” yani heteroseksüel bir erkeğin “orta yaşına krizine” girdiği dönem. Ben de suyumda hissediyorum ki ikinci orta yaş krizim gelmek üzere.  Krize girip motosikletle Himalaya turuna çıkmadan önce (Bu birilerine laf sokmaydı, manyak mıyım ben oralara gidip 10 metre boyunda barsak kurdu kapacağım, ver elini Barbados, Rihanna’yla alem), 2020 yılında ekonomi için neşeli tahminler yapacağım size:  Çok kötü bir kış geçireceksiniz, sonra cehaletin getirdiği bu sefalet bitecek.  Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak.  Türkiye geride bıraktığı bu 10 yıllık kabusu hızla unutup yeniden 21ci Yüzyıl medeniyetine katılma yarışına girecek.

Sevgili dostum Erkin Şahinöz  bu sabah tweetlemiş:

“Uzun zamandır ekonomi ile ilgili yazmadın diye eleştirenler var.

Sabahtan akşama sonuçları❗️anlatanlar var.

Cari fazla, işsizlik, yalandan enflasyon. Onları takip edin.

Kök nedene inelim. Yeni Ekonomiye bakalım, sonuca değil tetikleyici faktörlere odaklanalım”.

Evet, Hatice’ye değil, neticeye bakalım.  Bu ülke akıllara sığmayacak bir cehaletle yönetiliyor ve artık sefalet diz boyu.  Bu öyle bir cehalet ki,  arkasına kibiri de alıp önce kendine gönül ve oy verenleri cezalandırıyor. Halk artık Saray yönetimini taşıyamıyor kardeşim.  Bu yönetim ya kafasını değiştirecek, ya da gidecek. Eğer ekonomik analize bu temel ve kaçınılmaz varsayımla başlarsanız, sene sonunda nelerin olacağını görmek çok kolay.

Kanal İstanbul kazılır, ama bitirilmez:  Çünkü bir şahsi kapris projesidir. Hiç bir global müteahhitlik firması veya banka çevreyi böylesine acımasızca iğfal eden, tek maksadı 15 yıldır kanımızı emen toprak rantını bir kaç yıl daha uzatmak olan, ne getirisi ne de sermayenin geri dönüş süresi, hatta Montrö varken uluslararası statüsü dahi belli olmayan bu projeye tek kuruş yatırmaz. Hazine ise öylesine yolsuz ki, artık TCMB’den ne kadar para sifonlarım diye bin bir takla atıyor.

TOGG tarihe karışır:  Çünkü ticari değil, prestij projesidir.    İhracat pazarında  akibeti Türkiye’de bir ara peydahlanan TATA ve Cherry marka otomobillerden farklı olamaz. İç pazarda yabancı markaların yerini alamaz, çünkü üstünde Daimler Benz veya BMW yazmıyor.  Alsa dahi, iç pazarın büyüklüğü TL22 milyara malolan bu projeyi beslemez.

Bütün mega-projler kamulaştırılacak:  Çünkü hepsi zarar etmeye mahkum ve işleticiler satıp kaçmak için fırsat kolluyor.  Köprü ve otoyollara sene başında %14 zam yapmışsın, nasıl geçecek millet ya?  Şehir Hastaneleri tam bir skandal. Daha bir tane  “bu iyi fikirdir” diyen doktorla karşılaşmadım. Şehir Hastaneleri yüzünden üniversite hastaneleri batmaya terkedildi, tıbbi cihaz alım fiyatları nerdeyse 20 yıldır ayarlanmadığı için yakında ustura ve cımbızla mum ışığında ameliyat yapılacak. Dedim ya, cehaletin eseri sefalet diye.  İşte budur, kamu hastanelerinden en fazla AKP seçmeni yararlanır, ama sen git onların sana sadık kalmasının bir numaralı sebebi olan sağlık hizmetlerini rant uğruna perişan et.

Ekonomi  yönetimi değişecek:  Çünkü çok samimi  niyetlerle yola çıkan bu ekipten geriye bir tek Zevat kaldı. Onun da uzmanlık alanı katakulli.

Bakın Uğur Gürses ne yazıyor (Saray’ın matbaası makalesinden alıntı):

“Aralık sonu itibariyle benim hesabım; kabaca 22 milyar TL’lik bir kur değerlemesinin birtakım işlemlerle kâr-zarar hesabına aktarılmış olmasıdır. Böylece, Merkez Bankası’nın 2019 kârı 22 milyar TL daha şişkin olacak, 1 Ocak’tan itibaren bu kar, o güne kadar birikmiş diğer kâr miktarıyla birlikte avans olarak Hazine’nin hesabına geçecek. Hazine de bunu piyasaya pompalayacak.

Ocak 2019-Ocak 2020 arası dönemde böylece, Merkez Bankası’nın kârı, ihtiyat akçesi, “mambo-cambo” yöntemlerle aktarılan değerleme hesabı dahil olmak üzere 100 milyar TL’nin üzerinde bir para piyasaya sürülmüş olacak. Herhalde Merkez Bankası Hazine’ye avans verseydi bundan daha iyi olacaktı”.

İşte Zevat’ın bütçe disiplini anlayışı budur. TL istikrarı anlayışı TCMB’den swap yoluyla kamu bankalarına döviz aktarıp, onlara da döviz piyasasında bekçilik görevi vermektir. Cehaletin getirdiği sefalet diyorum size.

IMF gelecek:  Evet, siz daha gülün.  Ama başka çare kalmadı. Çünkü bütün şidetiyle devam eden özel sektörün borç krizini Zevat’ın  hokkabazlığıyla bankaların bilançosuna zerk ettik.  Bakalım Fitch ne diyor:

“Sektörde tahsili gecikmiş alacakların 2018 sonundaki yüzde 3.8’den Kasım 2019 ortasında yüzde 5.2’ye yükseldiğini belirten (TGA) Fitch, ılımlı kredi artışı ve düşük bilançodan silme olacağını varsayarak 2020 sonuna kadar yüzde 7 – yüzde 8 seviyesine tırmanmasını bekliyor”.

Bunun üzerine IMF IV Madde Raporunda zikredilen %11.5 civarında “stresli kredileri” ekleyin, bizi bekleyen banka kurtarma operasyonunun maliyetini Çin bile karşılayamaz.

Diyeceksiniz ki, nasıl olacak bu değişim?  Halk getirdi, halk götürecek kardeşlerim. Halkın artık burnuna kadar geldi dayandı.  Sizi 2 anketten fotoğraf kareleriyle   başbaşa bırakıyorum:
https://www.paraanaliz.com/2020/ekonomi/turkiye-2020-cehaletin-getirdigi-sefalet-son-bulacak-42468/

158 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın