• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Baro Başkanları Ankara'ya Yürüyor!

Kamuoyunda iktidarın baroları ele geçirmeye yönelik hamlesi olarak değerlendirilen Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme çabasına karşı Barolar direniyor.

Kamuoyunda iktidarın baroları ele geçirmeye yönelik hamlesi olarak değerlendirilen Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme çabasına karşı Barolar direniyor. Baroların yapısının ve seçim sisteminin değiştirilmemesi için 81 ildeki tüm Baro Başkanları yürüyüşe geçti. Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan yaptığı basın açıklamasında; "Baroların yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesine ilişkin itirazlarımızı görünür kılmak için ülkemizin her yerinden Baro Başkanları olarak Ankara ya sesimizi duyurmak için yürüyoruz" dedi.

Çanakkale Baro Başkanlığı önünde açıklamaya yapan Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan, 81 ilden Ankara'ya yürüyüş başlattıklarını belirterek; yürüyüş sebeplerini şöyle açıkladı; "Kamuoyunda uzun süredir yer alan, Baroların yapısını ve seçim sistemlerini değiştirmeye yönelik değişikliklere ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Dünya’da ve ülkemizde yaşanmakta olan Pandemi süreci nedeniyle, mesleki sorunların zirve yaptığı bir dönemde Avukatlara ve Barolara sorulmadan yeni bir düzenleme iradesi gösterilmesi karşısında Baro Başkanları olarak 19 Mayıs 2020 ve 1 Haziran 2020 tarihlerinde bir araya geldik. TBB ve 80 Baro olarak teklifin geri çekilmesi, sonrasında mesleğin birikmiş sorunları da dahil olmak üzere tüm sorunların çözümü için görüşmeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmıştık. Sonrasında geçen hafta Adalet Bakanı, Kamu Baş Denetçisi ve TBMM de siyasi partilerin temsilcileri ziyaret edilmiş ve düşüncelerimiz aktarılmıştır. Ancak Yasa değişikliği iradesinde bir gerileme olmadığı, hatta sürecin ilerlediği görsel ve yazılı basına yansıyan haberlerde görülmektedir" dedi.

"BAROLAR BAZI GRUPLARIN ETKİSİ ALTINA GİREBİLECEK, YARGI DAHA DA SİYASALAŞACAK.."

Baroların halkın, kamunun yararına faaliyet gösterdiğine ve hiçbir grubun kontrolü altına girmemesi gerektiğine dikkat çeken Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; "Avukatlık mesleğinin asıl sorunları, yargılamada savunmanın giderek zayıflaması ve adalete olan güvenin zayıflaması konularının çözümü yerine, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi çalışmalarını anlamak mümkün değildir. Eğer Barolarla ilgili konuşulan değişiklikler yasalaşırsa Barolar bazı grupların etkisi altına girebilecek ve yargının siyasallaşmasına neden olacaktır. Kısaca, kimsenin istemediği ve öngöremediği sonuçların doğmasına sebep olunacaktır" dedi.

"ANKARA'YA SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN YÜRÜYORUZ"

Teklifin geri çekilmesi ve yargıdaki sorunların çözülmesini istediklerini belirten Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan 81 ilden Baro Başkanlarının Ankara'ya doğru seslerini duyurmak için yürüyüşe geçtiklerini açıkladı; "Barolar ve avukatlar hak arama hürriyetinin güvencesidir. Barolar, mağdur çocukların, kadınların yanındadır. Barolar; adli yardıma ihtiyaç duyanların destekçisidir. Barolar; Kazdağları'nda, Salda da, Cerattepe dedir. Barolar; haksızlık kimden gelirse gelsin ve kime yönelirse yönlensin hiçbir ayırım gözetmeksizin haksızlığın karşısındadır. Bu nedenle baroların susturulması sadece avukatların değil, çocukların, kadınların, çevrenin, yaşamın, adalete erişimde dezavantajlı tüm grupların susturulmasıdır. Baroların parçalanması, siyasallaştırılması, hukuk devletinin yok edilmesidir.  O nedenle yapılmak istenen değişikliklere itiraz ediyoruz.  Bugün bu sebeplerle Baroların yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesine ilişkin itirazlarımızı görünür kılmak için ülkemizin her yerinden Baro Başkanları olarak Ankara ya sesimizi duyurmak için yürüyoruz."Haber videosu için tıklayınız: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=HCkwC1A6YmQ&feature=emb_logo

 

 

http://www.canakkaleaynalipazar.com/baro-baskanlari-ankara-ya-yuruyor/17940/

 

131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın