• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Çanakkale Barosundan Tüm Meslektaşlarına Çağrı: “3 Temmuz'da Ankara’ya..”

AKP’nin hazırladığı ve TBMM'ye sunduğu Çoklu Baro tasarısına karşı Barolar direnmeye kararlı. Çanakkale Barosu’da diğer baro başkanlıkları gibi yayınladığı mesajla 3 Temmuz 2020 tarihinde tüm meslektaşlarını Ankara’da düzenlenecek Savunma Mitingine d

AKP’nin hazırladığı ve TBMM'ye sunduğu Çoklu Baro tasarısına karşı Barolar direnmeye kararlı. Çanakkale Barosu’da diğer baro başkanlıkları gibi yayınladığı mesajla 3 Temmuz 2020 tarihinde tüm meslektaşlarını Ankara’da düzenlenecek Savunma Mitingine davet etti. Çanakkale Barosundan yapılan açıklamada; kanun değişikliğinde AKP’li Cahit Özkan’ın kamuoyunu yanıltıcı bilgiler verildiğine dikkat çekilerek; “Bugün sabah saatlerinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cahit Özkan tarafından Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair hazırlanan tasarı nihayet kamuoyuna açıklanmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki açıklama esnasında dile getirilenler, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Bu da göstermektedir ki bu taslağı hazırlayanlar ne barolar ne avukatlar ne stajyer avukatlar ve baroların seçim sistemi hatta ne de temsilde adalet konusunda fikir sahibidirler” denildi.

“HUKUK FAKÜLTELERİNİN VERMEDİĞİ EĞİTİMİ VERİYORUZ”

Açıklamanın devamında; “Baroların Avukatlık Staj Eğitimi veremediğinin açıklanması Barolara yapılan büyük bir haksızlıktır. Bunun asli nedeni kontrolsüz biçimde çoğaltılan hukuk fakülteleri, fakültelerde öğrenim görmekte olan 80 bin kişi ve her yıl mezun olan 20 bin hukuk öğrencisine neden olan sistemdir. Şayet stajyer sayısı ve eğitim kalitesi gerçekten önemseniyor olsaydı birçok akademik meslek için uygulana gelen sınav, 4 yıl ertelenmezdi. Bu zor koşullar altında bile binlerce stajyer avukat barındıran barolarımız, hiçbir fakültede olmayan biçimde 30 – 40 kişilik gruplarda aktif eğitim yöntemleriyle eğitimlerini sürdürmektedirler. Üstelik bu eğitimleri başka herhangi bir kaynağa sahip olmadan meslektaşlarımızdan tahsil edilen aidatlarla gerçekleştirmektedirler” denildi.

“ÇOKLU BARO İLE KUTUPLAŞMANIN ÖNÜ AÇILMAKTADIR”

Hazırlanan teklifte baroların siyasallaşmasının yanı sıra kutuplaşmanın arttırılacağına dikkat çekildi; “Üstelik kamuoyunu günlerce “barolar siyaset yapıyor” söylemleriyle meşgul ettikten sonra ortaya konan çoklu baro projesi; esasında baroları siyaseten bölme, ayrıştırma amacını ortaya koymaktadır. Baroların siyasallaşması ya da daha doğru bir deyişle kutuplaşmasının asıl şimdi önü açılmaktadır.

Çoklu baro sınırı olarak 5.000 sayısının neye göre belirlendiği ve hangi ölçütlere göre 2.000 avukata ayrı baro kurma hakkı verildiği ise hiçbir biçimde ortaya konulmamaktadır” denildi.

ÇOKLU BARO.. KİMİN İÇİN HANGİ MAKSATLA YAPILIYOR?

Hazırlanan teklifin AKP içerisinde de büyük huzursuzluk yarattığı iddiaları kamuoyuna yansımışken böylesi bir düzenlemenin kimin için ve hangi amaçla yapılmak istendiği de sorgulandı; “Sayın Ak Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, 80 baro ve TBB'nin iki ayrı açıklamasına ve baro başkanlarının çoklu baroya karşı Ankara'ya yürümüş olduğunu bilmesine, hatta baro başkanları tarafından mecliste bu durum kendisine açıkça bildirilmesine rağmen, yapmış olduğu açıklamasında bu değişikliğin baroların ve hukukçuların desteğini aldığını ifade etmektedir. 80 Baro olarak biz çoklu baroyu istemiyoruz, bu düzenleme peki kimin için ve ne maksatla yapılmaktadır” ifadeleri açıklama yer aldı.

44 ÜYELİ BARO İLE 4958 ÜYELİ AYNI DELEGE SAYISINA SAHİP OLACAK!

Kamuoyuna yansıyan Çoklu Baro Teklifinin altında iktidarın yönetimini ele geçiremediği Baroların seçim sistemiyle oynayarak bölmek sonrasında da Türkiye Barolar Birliği yönetimini ele geçirmek olduğu dillendiriliyor. Aynı teklifin 2010 yılında FETÖ terör örgüt üyeleri tarafından da bu amaçla ilk kez gündeme getirildiği biliniyor. Açıklamada konuyla ilgili olarak; “Temsilde adalet için ortaya konan düşünceler ise gerçekçi değildir ve kabul edilemez. Bu taslak kanunlaşırsa 44 üyesi olan bir baromuz ile 4.958 üyesi olan başka bir baromuzun TBB de temsilinde 4'er delegeye sahip olacaklardır. Bu ne demokrasi ne de temsilde adalet olguları ile bağdaşır. Ayrı bir organ olarak seçilen baro başkanının görevinin sona ermesi halinde yönetim kurulu içinden bir baro başkanının belirlenmesi hususu, seçmen iradesine saygısızlığın bir ifadesidir ve kanun genel sistematiğine uymamaktadır” ifadeleri yer aldı.

“ÖNERİYİ GETİRENLER KEŞKE SESİMİZE KULAK VERSELERDİ..”

Teklifin içerisinde meslekte yeni avukatlara yönelik bazı maddeler olduğunu hatırlatılan açıklamada bunun sadece bir göz boyama olduğu ifade edildi; “Açıklanan teklifin içerisinde yer alan bazı popülist değişiklikler ise yine teklifi hazırlayanların gerçeklerden ne kadar uzak olduklarının bir başka kanıtıdır. Genç avukatlar için ortaya konan aidat indirimi, bugün birçok baromuz için sorun olmaktan çoktan çıkmış ve çok sayıda baromuzca genel kurul kararlarıyla aidat indirimlerini çoktan gerçekleştirmişlerdir. Keşke bu öneriyi getirenler, sesimize kulan verip özellikle genç meslektaşlarımızı ilgilendiren CMK görevlendirmelerinde ücretlerin avukatlık asgari ücret seviyesine çekilmesi taleplerimizi yerine getirmiş olsalardı. Bu bile teklifte gerçeklerin nazara alınmadığını göstermektedir.”

“TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ BÜYÜK MİTİNGE DAVET EDİYORUZ”

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündemine damga vuran Baroların yürüyüşünün bu sefer Avukatların katılımıyla mitinge çevrildiği ve 3 Temmuz’a tüm meslektaşlarını Ankara’da düzenlenecek Büyük Savunma Mitingine davet eden açıklamada; “Biz 19 Mayıs ve 1 Haziran açıklamaları ile 19-22 Haziran Ankara Yürüyüşü'nde çoklu baro uygulamalarına tümden karşı olduklarını açıklayan ve hazırlıkların sona erdirilmesini isteyen baro başkanları olarak Siyasi iktidara bu bölme ve parçalama projesinden vazgeçmesi, Demokratik kamuoyuna halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkarak, barolarına sahip çıkmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Bizler Türkiye'nin Baroları olarak 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14.00'da Barolarımıza kayıtlı tüm meslektaşlarımızı Ankara'da yapılacak Büyük Savunma Mitingi'ne davet ediyoruz” denildi.http://www.canakkaleaynalipazar.com/canakkale-barosundan-tum-meslektaslarina-cagri-3-temmuz-da-ankara-ya/17999/

 

114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın