• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"Can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir."

Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de yapılacak olan   “Halkın Katılımı Toplantısı” nın Kovid-19 pandemisi  nedeniyle ertelenmesini talep eden Çevre Örgütlerine bugüne kadar her hangi bir yanıt verilmemesi ve toplantının ertelenmemesi   üzerine   Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği basın açıklaması yayınladı.

“Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına pandemi önleme gerekçesi ile 500 bin TL üzerinde cezalar kesilmekte iken ve pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmesi halkın sağlığı ve açıdından ciddi risk oluşturacaktır. 

Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirme  bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı  aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor” denilen basın açıklamasının tam metni şöyle; 

Basına ve Kamuoyuna! 

Çevre be Şehircilik Bakanlığı tarafından Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Kovid-19 pandemisi nedeniyle toplantının ertelenmesini istedik. Ancak bugüne kadar Derneğimize her hangi bir yanıt verilmemiş ve toplantı iptal edilmemiştir. Çanakkale Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın da toplantının yapılmamasını talep ettiği bilinmektedir. 

Sağlık Bakanlığının açıklamalarından da bildiğimiz gibi Kovid-19 pandemisi bütün hızıyla devam etmekte, her gün binin üzerinde vatandaş korona virüse yakalanmaktadır, Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı da yeniden yükselişe geçmiştir. 

Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına pandemi önleme gerekçesi ile 500 bin TL üzerinde cezalar kesilmekte iken ve pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmesi halkın sağlığı ve açıdından ciddi risk oluşturacaktır. 

Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirme  bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı  aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor. 

Hem Hacıbekirler Köylüleri’nin hem de toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir. 

Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz.

Aksi takdirde söz konusu toplantı nedeniyle Koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır. 

Halkın sağlığı altından da madenden de daha önemlidir! Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

360 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın