• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Kepenk Kapatan 3 Bin 880 Esnafın Hali Ne Olacak?

Türkiye'de etkisi her geçen gün artan COVID-19 salgını esnafın belini adeta büktü. Yeni normalleşme sürecine kadar geçen 2,5 aylık süreçte kepenk kapatmak zorunda kalan küçük esnaf ve sanatkarlar içerisinde bu sefer Lokanta ve kahvehaneler kapatıldı.

Türkiye'de etkisi her geçen gün artan COVID-19 salgını esnafın belini adeta büktü. Yeni normalleşme sürecine kadar geçen 2,5 aylık süreçte kepenk kapatmak zorunda kalan küçük esnaf ve sanatkarlar içerisinde bu sefer Lokanta ve kahvehaneler kapatıldı. Alınan kararla evine ekmek götürmek zorunda kalan esnafın üzerinde bir yanda kira, maaş, SGK ve vergi yükü varken, bir yanda da evlerine ekmek götürememe korkusu yaşanıyor. Esnaf perişan iken hükümetten ise aylardır beklenen nakit desteği bir türlü gelmiyor..

ÇANAKKALE’DE 3 BİN 880 İŞLETME KEPENK KAPATTI!

20 Kasım 2020 tarihinde ilan edilen yasaklar ile birlikte şuan da Çanakkale İl genelinde kepenk kapatan esnaf sayısı 3 bin 880’e ulaştı. Bu kadar işletme içerisinde en büyük rakam lokantacılara ait. Çanakkale İl genelinde Bin 929 adet lokanta 20 Kasım da yayınlanan genelge ile tekrar kapandı. Paket servisi veya kapıdan gel-al hizmeti veremedikleri için kapanan lokantaların ardından en yüksek sayı ise Kahvehane ve kıraathane esnafı. Çanakkale il genelinde Bin 850 kahvehane ve kıraathane esnafı kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bunlara il genelinde faaliyet gösteren 32 lokali de eklediğinizde rakam 3 Bin 880 esnafı buluyor.

ESNAFIMIZIN EVLERİNE EKMEK GÖTÜRMEK DIŞINDA BİR DERTLERİ YOK”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı ve Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur yaptığı değerlendirmede; “Çanakkale’mizde ki vaka sayılarının artışıyla ilgili Sağlık Bakanımız geçtiğimiz ay içinde bir açıklama yapmıştı. Ülke genelindeki artışlar Çanakkale’miz için de korkutucu düzeyde. Her şeyden önce sağlık gelir. Hiçbir esnaf ve sanatkârın bu bilinçten uzak olduğunu düşünmüyorum. Bizler Çanakkale’de Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak Ünal Özcan başkanımız başkanlığında esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını üst birliğimize, federasyonumuza ve ilgili bakanlıklarımıza iletiyoruz. Esnafımızın ihtiyacı olan devletimizin koruyuculuğu ve kollayıcılığıdır. Bizler de bu sebeple Esnaf ve Sanatkarlarımızın devletimizin karşılıksız desteğine yani hibeye ihtiyacı olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Önümüzdeki haftalarda bir destek açıklaması geleceğini biliyoruz. Henüz detayları hakkında bilgimiz yok. Çanakkale’de ve Biga’da işletmeleri devlet tarafından pandemi koşulları nedeniyle kapatıldı. Sağlığımız için önemli bir karar. Ancak günübirlik gelirle yaşayan çok sayıda esnafımız da zorluk içinde. Evlerine ekmek götürmek dışında bir dertleri de yok. Geçtiğimiz haftalarda Biga Kahveciler Odası Başkanımız da serzenişte bulunmuştu. Esnafın hali ortada. Biz Biga’da Şoförler Odası Başkanımız Sait Tanur olsun, Lokantacılar Odası Başkanımız Emin Aktaş olsun, Biga Kahveciler Odası Başkanımız İlhan Yavuz olsun esnaf odaları olarak sürekli bir araya geliyor ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Esnaf ve Sanatkârımızın yaşadığı sorunlarını hem birliğimiz düzeyinde tüm Çanakkale genelinde yaşanan sorunları hem de ilçemiz düzeyinde yaşanan sorunları iletiyoruz. Tekrar tekrar söylüyorum. Esnaf ve Sanatkârımızın ciddi desteğe ihtiyacı var. Devletimizin bizi yalnız bırakmayacağına inanıyoruz. Kredi destekleri de esnaf ve sanatkârımızı bir nebze de olsa rahatlattı. Ancak kredi kullanmak uzun vadede yorucu oluyor. Kısa vadede evet iyi oluyor. Ancak esnaf ve sanatkârın kazancı geçtiğimiz yıllara oranla çok düştü. Çok taze bir bilgi de paylaşayım. Esnaf ve sanatkarın kullanmış olduğu kredilerle ilgili takip süresi Haziran ayına kadar ötelendi. Bunun dışında belediye, SGK ve vergi ödemeleri için de yapılandırmalar başladı. Yapılandırmalar 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. Bunlar güzel haberler. Ancak esnaf ve sanatkarın bekleyen kiraları var. Faturalar beklemiyor, ödenmesi gerekiyor. Bir an önce çözüm bulunabilmesi için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bizim ihtiyacımız olan devletimizin karşılıksız desteğidir” ifadelerini kullandı.

BİGA’DA 295 KAHVEHANE, 7 LOKAL 193 LOKANTA KAPANDI!

Çanakkale’nin nüfus ve ekonomik olarak en büyük ilçesi olan Biga’da durum vahim. Hali hazırda Biga’da kapalı bulunan 295 kahvehane ve kıraathane bulunuyor. 193 lokanta ve Fast-Food işletmesi de kapanmış durumda. Bunlara ilaveten 7 lokalde de kepenkler indirilmiş durumda bulunuyor. Mart sonu itibariyle yani pandemi süreciyle birlikte Biga’da 886 esnaf ve sanatkar Halk Bankası’ndan 19 milyon 279 bin lira, 608 esnaf ve sanatkar Biga Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 15 milyon 207 bin lira ve Karabiga’da 23 esnaf ve sanatkar Karabiga Esnaf ve Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 554 bin lira kredi kullandı.

3 BİN 570 ESNAFIN 211 MİLYON TL KREDİ BORCU VAR..

Pandemi salgını ile birlikte iktidarın aldığı ekonomik tedbirler kapsamında aylarca iş yapamayan esnafı zor günler bekliyor. Bir yanda işçi çıkartamayan esnaf, kira, vergi, SGK prim borcunun yanı sıra maaş ödemeleri gibi birçok ödeme ile baş başa kalınca çareyi borçlanmakta buldu. Çanakkale’de 1 Ocak – 30 Haziran 2020 tarihlerinde 8 bin 570 esnafın kredi kullandığı tespit edildi. 8 bin 570 esnafın kullandığı kredi toplamı ise 211 milyon TL.. Pandemi sürecinde Çanakkale il genelinde 4 bin 517 esnaf ve Sanatkârın Halk Bankası aracılığıyla 111 milyon 760 Bin TL kredi kullandı. Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla ise 4 bin 53 esnaf 100 milyon 200 bin lira kredi kullandı. Borçlanarak ticaretine devam eden esnaf ve sanatkâr oranı ise; Çanakkale il genelinde faaliyet gösteren esnafların 3’te 1’ine tekabül ediyor!

 

ESNAF BU BORCU NASIL ÖDEYECEK, KİMSE BİLMİYOR!

Aylardır doğru düzgün iş yapamayan küçük esnafın kullandığı borçların ise ödemeleri başladı. An itibariyle ikinci taksit ödemelerin yapılma tarihi gelip geçerken; aylardır kapalı kalan küçük esnafın borcunu ödeyebilme imkânı bulunmadığı gibi, biriken vergi, SGK, kira ödemeleri gibi gider kalemlerine de ödeme yapamadıkları biliniyor.

“17 BİN 500 KİŞİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANDI”

Çanakkale’de bulunan işletmelerin kaçının Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalandığını AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan açıkladı. 2020 yılında Çanakkale'de 11 bin 341 iş yerine 2 milyon 548 bin 481 lira asgari ücret desteği sağlandığını belirten Turan "Yine bu süreçte aylık ortalama sigortalı 61 bin 684 kişi, aylık ortalama 13 bin 580 iş yeri için toplamda 119 milyon 559 bin 558 TL prim teşviki uygulandı. İŞKUR üzerinden salgının çalışma hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması anlamında önemli destekler verildi. Kısa Çalışma Ödeneği için ödeme şartlarını yerine getiren ortalama 17 bin 500 çalışan için bu güne kadar toplam 76 milyon 568 bin 694 lira ödeme yapıldı. 8 bin 500 kişi için toplamda 25 milyon 623 bin 378 lira Nakdi Ücret Desteği verildi. 5 bin aşkın kişiye toplamda 32 milyon 362 bin 160 lira işsizlik ödeneği verildi” bilgisini paylaştı.
   https://www.canakkaleaynalipazar.com/kepenk-kapatan-3-bin-880-esnafin-hali-ne-olacak/18903/

415 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın