• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Sağlık Ordusu’nun Yükü Çok Ağır!

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınının Türkiye'deki ilk tespit edilen COVID-19 vakasının 10 Mart 2020'de olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece açıklandı. Türkiye’nin sağlık ordusu 9 aydır büyük bir özveri ile salgın

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınının Türkiye'deki ilk tespit edilen COVID-19 vakasının 10 Mart 2020'de olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece açıklandı. Türkiye’nin sağlık ordusu 9 aydır büyük bir özveri ile salgına karşı mücadele veriyor. Salgınla mücadele eden her bir hekime 490 Çanakkalelinin canı emanet.. Bu ağır yükün altında ezilen sağlıkçılar ise vatandaşlardan sadece tedbirli olmalarını istiyor!

11 Mart 2020 tarihinden itibaren Türk Sağlık Sisteminin her bir personeli Türkiye’de yaşan 83 milyon vatandaşını korumak için canla başla mücadele ediyor. Salgın nedeniyle aileleri ile bir görüşemeyecek duruma gelen Sağlık Ordusu her geçen gün salgına kurban gidiyor.

PANDEMİ MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLMİYOR!

Salgının Türkiye’de görüldüğü günden 23 Eylül 2020 tarihine kadar 43’ü hekim olmak üzere 100 sağlık personeli hayatını kaybetti. Hemen her gün bir sağlık personelinin Covid-19’a yakalandığı, hemen her gün de bir hekim veya sağlık personelinin hayatını kaybetmesine rağmen; Sağlık ordusunun iktidardan talebi ise; Pandemi Salgınının meslek hastalığı sayılması.

DAHA CİDDİ TEDBİR ALINSIN, ÖNERİLERİ GÖZ ARDI EDİLMESİN İSTİYORLAR AMA..

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs pandemisi nedeniyle COVID-19 hastalığı ile mücadele için 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturuldu. Bilim Kurulu üyelerinin zaman zaman açıklamaları ise şok etkisi yarattı. Alınan hemen hemen birçok karardan haberlerinin olmadığı itirafları, daha ciddi önlem alınmasını istedikleri zaman zaman dillendiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise sorumluluğun Bilim Kurulunda olduğunu açıkladı 

Türk Tabipler Birliği ise; salgınla mücadelede iktidarın gerekli adımları atmaması, önerilerin ciddiye alınmadığı eleştirilerinin yanı sıra vaka sayılarının gizlendiğinden, ölümlerin gizlendiği iddialarına karşı sürekli açıklama yayınlıyor.

EK ÖDEME GERGİNLİĞİ.. ÖDEME GERÇEKLERİ..

Sağlık Bakanlığı Salgın nedeniyle sağlık personeline ek ödeme yapılacağını duyurmuştu. İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı ile Devlet Hastanesi başhekimi Dr.Ufuk Tali arasında yaşanan sürtüşme nedeniyle İl Müdürlüğü ilçelerde takdir hakkını kullanarak yüzde 100’lük ödeme yaptığı, İl merkezinde ise bu ödenekleri çok komik düzeyde tuttuğu gündeme gelmişti. Sağlık Emekçileri, Sendikalar İl Müdürlüğü önünde eylem yapmasına rağmen sorun çözülmedi.

Birde bu ödemelerin ayrı bir gerçeği olduğu bilgisine ulaşıldı. Çanakkale’nin ilk pandemi hastanesinde görev yapan Asistanlara bile doğru düzgün ödeme yapılmadığı, yüzde 100 ek ödeme aldığı söylenen sağlık personeline bile aslında iyi bir ödeme yapılmadığı iddia edildi. Öyle ki; aylardır izinsiz çalışmak zorunda bırakılan Sağlık ordusunun Hemşirelerine 100-200 TL arası ek ödeme yapıldığı, bu ücretin de abartıldığı gibi bir ödeme olmadığı öğrenildi.

ÇANAKKALE’NİN SAĞLIK ENVANTERİ: SADECE 14 HASTANE VAR!

Çanakkale Valiliği düzenli olarak kurumlardan temin ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaşıyor. 2020 yılı verilerini de Paylaşan Valilik, Sağlık alanında Çanakkale’nin mevcut durumunu da gözler önüne serdi. Çanakkale il genelinde devlet hastanesi sayısı sadece 11 adet. İl merkezinde bulunan eski hastane açık kalmış olsaydı, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi için yeni kadrolar, yeni teçhizatlar alınacak hastane sayısı ise 12 olacaktı.

Çanakkale il genelinde faaliyet gösteren 2 adette özel hastane bulunuyor. Biga’da bulunan bir özel bir hastane ile Çanakkale il merkezinde gösteren bir özel hastane bulunuyor. ÇOMÜ’nün Araştırma ve Uygulama Hastanesi de eklenince bu sayı 14’e ulaşıyor.

AİLE HEKİMLİĞİ MERKEZİ VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ TOPLAM: 178

Çanakkale’de Ağız ve Diş Sağlığı merkezi olarak bir hastane bulunuyor. Öte yandan Aile Hekimliği merkezi sayısı ile genlinde 166 adet. Toplum sağlığı merkezi ise sadece 12 adet. Bunlara karşılık İl genelinde sadece 1 tane Halk Sağlığı Laboratuarı var.

542 BİN 157 KİŞİYE 1690 YATAK DÜŞÜYOR!

Çanakkale’de faaliyet gösteren 11 Devlet, 1 Üniversite ve 2 özel hastanede toplam yatak sayısı ise sadece Bin 690 yatak var. Çanakkale’nin 2019 yılı nüfusu ise 542 bin 157. Toplu Sağlığı merkezlerinde veya Aile hekimliği merkezlerinde yatak bulunmuyor.

Öte yandan Çanakkale’de vaka artışları nedeniyle ÇOMÜ Araştırma ve uygulama Hastanesi, Biga Devlet Hastanesinden sonra Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi de Pandemi Hastanesine dönüştürüldü. Hasta yatak kapasitesinin arttırılması için çalışma yürütülüyor. Vakalar nedeniyle Çanakkale il genelinde artan vakalar nedeniyle yoğun bakımlarda doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığı bizzat Bakan tarafından açıklanmıştı.

490 HASTAYA BİR HEKİM DÜŞÜYOR!

Çanakkale Tabipler Odası ve diğer sendikaların, yetkililerin, Sağlık İl Müdürlüğü’nün bu kadar yoğun bir şekilde “Maske – Mesafe – Hijyen” uyarısı yapması da boşuna değil. Çünkü Çanakkale’de Uzman doktor sayısı sadece 565.. 310 Pratisyen Hekimin Bulunduğu Çanakkale’de 231 tane de Asistan Hekim bulunuyor. Çanakkale il genelinde toplamda sadece Bin 106 hekim bulunuyor. Hekim sayısı Çanakkale Nüfusuna bölündüğünde ise her 490 hastaya 1 hekim düşüyor. Öte yandan Diş hekimi sayısı ise 167 olarak açıklandı.

ÇOMÜ’DE 5, DEVLET HASTANESİNDE: 3 GÖĞÜS HASTALIKLARI HEKİMİ VAR

Pandemi salgınının en çok görev alan hekimlerin başında ise; Göğüs Hastalıkları uzmanları yer alıyor. Çanakkale il merkezinde bulunan ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama hastanesinde 3’ü akademisyen, 2 de asistan olmak üzere sadece 5 tane göğüs hastalıkları uzmanı var. Pandemi Hastanesi olarak görev aldığında Devlet Hastanesinden takviye yapılmıştı. Oysa Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde aylardır salgında görev alan 3 tane göğüs hastalıkları hekimi var. Bunlardan ikisinin sürekli hem devlet hastanesinde görev aldığı, ayrıca da ÇOMÜ Pandemi hastanesine takviye olarak gidip salgında görev aldılar. Bu 3 hekimin hem pandemi de görev alıp hem de ardından Devlet Hastanesinde Covid-19 dışı Koah ve pnömoni gibi hastalıklara bakmak zorunda olduğu Çanakkale Tabipler Odasından açıklanmıştı.

AYLARCA “HEMŞİRE VE HASTA BAKICI İŞE ALIN” ÇAĞRISI YAPTILAR!

Çanakkale Tabipler Odası salgın başlangıcından bu yana Sağlık Bakanlığına yaptığı çağrıda Hastanelerde en çok hemşire ve hasta bakıcıya ihtiyaç duyulduğunu ve atama bekleyen hemşire ve hasta bakıcıların işe alınması çağrısında bulundular. Bu çağrıyı zaman zaman Türk Tabipler Birliği de yaptı. Hekimlerin her hasta ile tek tek ilgilenme imkanı olmadığından hemşire ve hasta bakıcı talebinin arttığına dikkat çekiliyordu.

 

HASTALARLA İLGİLENEN HEMŞİRE VE EBE SAYISI YETERSİZ!

Çanakkale il genelinde görev yapan hemşire ve ebe sayıları da Çanakkale Valiliğinde hazırlanan raporda gözler önünde serildi. Çanakkale il genelinde hastaneler, aile Hekimliği merkezleri, toplum sağlığı merkezleri dahil toplamda sadece 2 bin 21 tane hemşire ve ebe görev yapıyor. Hekimlerin iki katı kadar olan hemşire ve ebe sayısının nüfus dikkate alındığında ise ne kadar yetersiz olduğu da ortaya çıktı.

UYARILARI DİKKATE ALIN.. HEKİM, HEMŞİRE VE YATAK BULAMAYABİLİRSİNİZ!

Salgının başladığı günden bu yana Çanakkale’de iyi durumda seyreden vakalar, Kasım ayı ile birlikte adeta zirve yaptı. Çanakkale Tabipler Odası yönetimi Kasım ayı başında yaptığı açıklamada; vakaların ciddi oranda yükseldiğine dikkat çekmiş ve uyarılarda bulunmuştu. Maske, mesafe hijyen kurallarına vatandaşların uymasını isteyen Tabipler Odası aynı zamanda yetkililere daha ciddi önlemler alınması konusunda uyarılarda bulunmuştu.

 

Tabipler odası yönetimi durumun ciddiyetini ise; “Hep beraber kırılırız, Çanakkale de tam kapanma zorunlu hale geldi” uyarsında bulunmuşlardı. Tabipler Odası yönetimi 30 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada durumun vahametini; “Sağlık çalışanları olarak hala grip aşılarımız temin edilmiş değildir. Birçok ilde Covid pozitif ancak asemptomatik sağlık çalışanları çalışmaya devam etmek zorunda kalmıştır, yaz dönemi boyunca istihdam konusunda yapılmış olan uyarılar dikkate alınmadığı için mevcut sağlık çalışanlarının sayı olarak Covid yükünü taşıyamaz hale geldiği içler acısı bir gerçektir. Ailesine enfeksiyon taşıma kaygısı olan sağlık çalışanları için ivedilikle ücretsiz konaklama yerleri ayarlanması bir zorunluluktur. Sağlık çalışanları olarak tüm zorluklara ve tükenmemize yol açan yönetim kaynaklı tüm koşullara rağmen dirençle, kararlılıkla görevlerimizin başındayız. Sağlık Bakanı'na, Çanakkale Sağlık Müdürlüğü'ne, Çanakkale İl Pandemi ve Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu'na seslenmek istiyoruz: Şu anda geldiğimiz noktadaki hasta sayıları, Türkiye'de ve Çanakkale'de kapanmamızı zorunlu kılmaktadır, kaybedeceğimiz her gün, yeni hastalara, yeni yoğun bakım ihtiyaçlarına, yeni ölümlere yol açacaktır. Sayılar artmaya devam ederse sağlık çalışanlarında da Covid pozitif oranı artacak, sağlık çalışanları bu yükü taşıyamayacaklardır. Bu arada acil olarak tedavi alması ve müdahale edilmesi gereken Covid dışı tüm sağlık problemi yaşayan hastalarımızın tedavileri de Covid yükü nedeniyle aksayacak ve bu durum tehlikeli sonuçlar doğuracaktır” ifadeleri yer aldı.

“YA HEP BERABER KURTULURUZ.. YA HEP BERABER KIRILIRIZ”

“Çanakkale halkına sesleniyoruz; Pandeminin başından beri olduğumuz en kötü durumdayız. Hastane Covid servisleri dolup taşıyor. Hastane yoğun bakımlarında yer bulamayabiliriz. Sağlık çalışanları tükeniyor. Alınan tedbirler göstermelik ve yetersiz. Lütfen hareketliliğinizi azaltın. Hareketliliğinizi azaltmak için büyük yasakları beklemeyin. Bu zorlu günlerde ya hep beraber birlikte kırılacağız ya hep beraber kurtulacağız.  Birbirimizi dinleyerek kurtulacağız, birbirimizi kollayarak yanlışlarda uyararak doğruları destekleyerek” ifadelerine yer verilmişti.https://www.canakkaleaynalipazar.com/saglik-ordusu-nun-yuku-cok-agir/18938/

460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın