• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

Hak – Hukuk - Adalet Yolunda “9 Yıl”

Avukat Bülent Şarlan’ın 4 dönem süren Baro Başkanlığı sona erdi. Şarlan, bu süre ile Çanakkale barosunda en fazla görev yapan Baro başkanı unvanını aldı.

Çanakkale Barosunda Av. Bülent Şarlan, en uzun Baro Başkanlığı yapan isim oldu. 9 yıllık Baro Başkanlığı dönemini hafta sonu yapılacak Çanakkale Barosu Genel Kurulu ile sonlandıracak olan Şarlan’ın görev süresi Hak, Hukuk ve Adalet Yolunda uzun bir maraton oldu. Ülkenin içinden geçtiği ve Baroların çok önemli aktör olarak karşımıza çıktığı bu süreçte Çanakkale Barosu, mücadelede bayrağı en önde taşıyan kurum oldu.  Bülent Şarlan şimdi Baro Başkanlığı görevini seçilecek yeni yönetime bırakıyor. Av. Bülent Şarlan’ın Hak, Hukuk ve Adalet Yolunda 9 yıl süren Baro Başkanlığı dönemi sona erdi. Bülent Şarlan, bu süre ile Çanakkale barosunda en fazla görev yapan Baro başkanı unvanını aldı. Başkanlığı döneminde Baro’ya kayıtlı avukat sayısı 303’ten 636’ya yükseldi. Bülent Şarlan 9 yıllık süreci “4 dönem savunmanın güvenine layık olmaya çalıştım. Meslektaşlarıyla yerel ve ulusal çok sayıda başarıya imza attık. Baroculukta Türkiye’ye model olan yönetimimiz ile çıtayı yükseğe çıkarmanın gurur içindeyim.  Çanakkale Barosu’nu örnek ve saygın bir baro haline getirmenin huzuru içinde devir teslim yapacağız” diyerek özetledi.

PANDEMİDE ÖRNEK İŞLER

Çanakkale’nin en aktif mesleki kuruluşu olan Çanakkale Barosu, Av. Bülent Şarlan ve meslektaşlarının yönetiminde 9 yıl boyunca Türkiye Baroları içinde örnek ve öncü oldu. Pandemide meslektaşlarına maske dağıtan, ofislerini dezenfekte ettiren Baro sıkıntılı bu süreçte de birçok barodan önce harekete geçerek meslektaşlarının sağlığını korumak için gerekli desteği sağladı. Yetmezmiş gibi Çanakkale Barosu tarihinin en büyük promosyon anlaşması ile işletmelerle yaptığı indirim antlaşmalarıyla avukatlara kazandırdı.

SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ İLE ANITKABİR’E YÜRÜDÜ

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, örnek bir mücadeleye de son döneminde imza attı. Çoklu Baro Düzenlemesine karşı önce Ankara’da müzakere masalarında sonuç arayan Şarlan, müzakereden beklenen sonuç alınamayınca Anıtkabir’e yürümüştü. Meslektaşlarının birlikteliği için Ankara’da 27 saat boyunca fiili gözaltında kalmış, yağmurun altında, polis, barikat ve otobüs ablukasında temel ihtiyaçlarının giderilmesine bile fırsat verilmemişti. Meslektaşlarıyla gösterdiği bu direniş onu hem hukuk camiasında hem de Çanakkale’de daha saygın bir konuma getirdi.

ÇANAKKALE BAROSU VİCDANLARIN GÜÇLÜ SESİ OLDU

Av. Bülent Şarlan’ın yönetimindeki Baro’nun ve Çanakkale’nin en büyük iftiharı ise toplumsal davalarda müdahil olması sayılabilir. Öyle ki toplum vicdanını yaralayan Çorlu’da Tren Kazası davasından Emine Bulut, Şule Çet, Ceren Özdemir, Av. Müzeyyen Boylu davalarında Çanakkale Barosu destek oldu.

SADECE HALKI DEĞİL DOĞAYI DA SAVUNAN BARO..

Çanakkale Barosu Av.Bülent Şarlan öncülüğünde Çevre Sorunlarına karşı da tam not aldı. Baro, Kaz Dağları’nın altın madeni için kesilen ormanlar için başlatılan mücadelenin içerisinde bir fiil yer almıştı. Bu süreçte Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan yönetiminde 13 Baro Başkanı Çanakkale’de bir araya gelerek yaşanan doğa tahribatına dikkat çekmişlerdi. Sadece Çanakkale ile sınırlı kalmayan Baro’nun çevre mücadelesi; Bayramiç’te maden projesinden, Aydın’da Jeotermal Santrallerine hep doğa için mücadele edildiğine kamuoyu tanıklık etti. Kadınları bilinçlendiren ve savunan, çocukları koruyan, eğiten, bilgilendiren, sosyal etkinlikler düzenleyen Şarlan yönetimindeki Baro, örnek projelere imza attı.

Av. Bülent Şarlan, bir yandan da avukatlara yönelik saldırılara meslektaşlarıyla direndi. İstanbul’da saldırıya uğrayan Av. Zeydan Balcı’dan yakın zamanda öldürülen Avukat Ersin Arslan’a ve son olarak Gelibolu’da saldırıya uğrayan Av. Zafer Kemerliler’e kadar birçok saldırıya uğrayan avukatın yanında oldu.

500’DEN FAZLA EĞİTİM İLE BAROYU OKULA ÇEVİRDİ

Av. Bülent Şarlan döneminde eğitime de çok önem verildiği görüldü. Pandemiye rağmen 19 ayrı eğitim, stajyerlere 14 eğitim programı yapan Çanakkale Barosu, Şarlan’ın 4 dönemlik görev süresinde 500’ü aşkın eğitim düzenledi. Yaptığı turnuvalar, düzenlediği yarışmalar, gerçekleştirdiği etkinlikler ise 1000’i geçti. Çanakkale avukatlarını kâh spor turnuvalarında, kâh sosyal konularda duyarlılıklarına yönelik çalışmaları, birlik ve beraberlikleri farklı mesleklere de örnek oldu. Ahde vefanın güzel örneklerini veren Çanakkale Baro Başkanı, avukatlıkta 25., 40., ve 50. Yıllarını dolduranları da unutmadı.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE

Çanakkale’nin adını her yerde duyuran Çanakkale Barosu, sadece son 2 yıllık döneminde ve pandemiye rağmen 33 programda onlarca ilde Çanakkale’nin adını duyurdu. Şarlan, geride kalan 4 döneminde Edirne’den Van’a her yere ulaştı. Kurduğu ilişkiler ise Şarlan’ı Türkiye Barolar Birliği ve Baroları temsilen tek hukukçu olarak İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi yaptı.

DÖNEMİNDE BAROYU ÖRNEK VE ÖNCÜ YAPTI

Özetle Çanakkale Barosu, 9 yıl boyunca Çanakkale’nin en aktif meslek kuruluşu, Türkiye’de barolar içinde öncü ve örnek oldu. Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın görev süresi bu hafta sonu doluyor. Şarlan, kendi isteğiyle barodaki görevini noktalıyor. Demokrasinin, laikliğin, sosyal hukuk devletinin, güçler ayrılığının, Atatürk İlke ve Devrimlerinin izinde 9 yıllık yani 4 dönemlik bir süreç bitiyor.

Av. Bülent Şarlan, geride Türkiye 5. Genç Avukatlar Kurultayı ve Ege ve Marmara Baro Başkanları Toplantısı gibi toplantılardan yüz akıyla çıkmış bir baro bırakıyor. Türkiye’nin avukatlar gününde en fazla etkinliklerini yapan, en çok sosyal ve toplumsal etkinlik düzenleyen, hemen her alanda çalışmalar yapan, kadını çocuk ve çevreye yönelik kayda değer işlere imza atan yüksek performanslı bir dönemin başkanlığı son eriyor. Türkiye’de örnek işbirlikleri kuran, meslektaşlarını yalnız bırakmayan, toplumsal duyarlılık adına somut projeler üreten Çanakkale Barosu, artık sadece Çanakkale’de değil tüm Türkiye’de bilinen, örnek alınan, tek kelimeyle Çanakkale’nin bir yüz akı oldu.


 http://www.canakkaleaynalipazar.com/hak-hukuk-adalet-yolunda-9-yil/19940/
377 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın