• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ANNE YEMEĞİ PALM BEACH'İ FETHETTİ

Dünyanın en zengin insanlarının malikanelerinin bulunduğu Palm Beach’te, milyar dolarlık servetleri olan Amerikalı işadamlarına karnıyarık yediren biri var…Dünyanın bir ucunda, ABD’nin Florida eyaletinde West Palm Beach’te bir mekan! Mutfağından buram buram yayılan kokular ise çok tanıdık. Her gün biber dolması, karnıyarık, mantı, yaprak sarması, baklava, börek ve daha ne yemekler, tatlılar pişiyor bu mutfakta. Pişiren ise 71 yaşında bir anne, Efride Bağoğlu Özdemir. Oğluyla beraber, Türkiye mutfağının vazgeçilmez “anne yemeklerini” önce Amerikalılara sonra da tüm dünyaya tattırmak, tanıtmak gibi bir gayesi var. İlk adımı üç yıl önce oğlu Semih Arif Özdemir attı ve o günden beri sağlam adımlarla ilerliyorlar.

‘NE İŞ OLSA’ YAPTI...

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde makine ve ekonomi eğitimi alan 47 yaşındaki Semih Arif, Sivaslı Özdemir ailesinin üç çocuğunun ortancası. Bundan 18 yıl önce, çifte lisans yapabilmek için Amerika’ya gitti. Penn State University’de yine makine ve ekonomi alanında çifte lisans ve master yaptı. Eğitim masraflarının tamamını da ailesine yük olmadan kendi karşıladı. Amerika’da restoranlarda kasiyerlik, garsonluk ve aşçılıktan, inşaatlarda boya, badanaya kadar “ne iş olsa” yaptı. Buna kamyon şoförlüğü, diskotek kapısında araba park etmek de dahil! Özdemir, okulu bitirdikten sonra, kendi mesleğini yapmak yerine ticarete atılmaya karar verdi. Şansını medikal, finans ve emlak sektörlerinde denedi ancak işler istediği gibi gitmedi. Dünyadaki ekonomik dengelerin bozulmasından o da nasibini aldı. Ya çalıştığı işyerleri kapandı ya da dolandırıldı. Yine de para biriktirmeyi başardı.

1 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPTI TENCERE YEMEĞİ SATIYOR

Kendine yeni bir iş sahası arayan Özdemir, annesinin yaptığı ve herkesin bayılarak yediği tencere yemeklerini Amerikalılara tattırmaya karar verdi. Üç yıl önce 1 milyon dolarlık yatırım yaparak, Florida’da Agora Mediterranean Kitchen adında Akdeniz mutfağı restoranı açtı. İki yılda, kendi bölgesinde üne kavuşunca da, zaten doğuştan şef olan annesini kadrosuna kattı. Çünkü fark etti ki, vazgeçilmez olmanın yolu 71 yaşındaki annesinin mutfağından geçiyor. Umduğu gibi de oldu. Anne-oğul güç birliğinin ardından restoranın namı daha çok yayıldı. Elbette 80 yaşındaki babası Sami Özdemir’in hayat tecrübelerini de unutmamak gerek.

En kallavi tencere yemeklerini kendi elleriyle pişiren Efride hanım, bir süre sonra deneyimlerini Türk ve Amerikalı mutfak personeline öğretti. Artık yemekleri birlikte hazırlıyorlar. Anne mönüsünün en beğenilen yemekleri, biber - kabak- pazı dolması, karnıyarık, incik kebabı, imam bayıldı, yaprak sarması, babaganuş, mantı, mercimek köftesi ve kısır.

ŞEFLERE EĞİTİMİ DE ANNE VERİYOR

Yemeklerde kullanılan malzemelerin bir kısmını Türkiye’den, bir kısmını da bölgesindeki yerel üreticilerden günlük alan Özdemir, “Annem bu malzemelerle sürekli yeni ev yemekleri yapıyor. Üstelik mutfağımdaki Türk ve yabancı şeflere detayları öğretiyor. Annem ve babam Sivas Zaralı. Kendi yöremizin yemekleri çok ön planda değil. Daha çok Türkiye’deki evlerde yapılan anne yemeklerini yapıyoruz. Her yörenin kendine göre bir tarzı vardır ve annem de Zaralı olduğu için bu kültürden öğrendiği detaylarla yemeklerini yapıyor. Anne yemekleri vizyonumuz ağır basıyor” diyor.

RESTORANIN YILDIZI EFRİDE ANNE!

“Şu ana kadar inanılmaz bir ilgiyle karşılaştık!” diyen Özdemir, müşterilerini ve annesinin müşterilerden gördüğü ilgiyi şöyle özetliyor: “Aslında her gün restoranda yeni bir şov yapıyoruz, yeni bir film çekiyoruz. Başroldekiler biz ve Agora ekibi hep aynı. Filmde bir gün Avusrtalya’dan yatlarıyla gelenler, bir gün Rusya’dan yıllar önce kaçanlar, bir gün Florida’ya gezmeye gelen öğrenciler, bir gün annesinin 97. yaş günü için West Palm Beach’de toplanan büyük bir Amerikan ailesi, bir gün kız istemeye gelen Kanadalı aile, altın günü yapanlar. Annemle yanımıza gelip sarılanlar, fotoğraf çektirenler. Annem masalarına gittiğinde ayağa kalkıp alkışlayanlar oluyor. Restoranda her gün benzer şeyler yaşıyoruz. Yemeklerimizden yiyen bir daha geliyor ve eşini dostunu da getiriyor.”

ANNE YEMEĞİNİN YERİNİ BİRŞEY TUTAMAZ

“Benim dünyaya göstermek istediğim düşünce aslında şu” diyen Özdemir, “Restoranları boş verin. Anne yemeğinin yerini hiçbir şey tutamaz. Tüm anneler şeftir. Türkiye’de sadece esnaf lokantalarında bulunabilen tarzda leziz yemekleri dünya tatsın istiyorum. Hedefim en kısa sürede ABD’nin birçok eyaletine ve dünyadaki birçok ülkeye Agora’nın şubelerini açmak. Agora büyük bir aile. Tüm elemanlarımız, bizler her gün beraberce büyük bir keyifle, zevk alarak çalışıyoruz” diyor.

AYNI ZAMANDA KÜLTÜR ELÇİLİĞİ YAPIYORLAR

“Restoranımızı ziyaret eden tüm müşterilerimize ben ve annem Türkiye’yi, tarihimizi ve Türk mutfağını elimizden geldiğince tanıtmaya, temsil etmeye çalışıyoruz” diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürüyor: “Agora, önemli bir seyahat oylama ve yorum sitesi olan Tripadvisor’da, 500’ü aşan restoran arasında ikinci sıraya yükseldi. Akdeniz, Türk, Yunan, Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarını bünyesinde bulunduran restoranlar arasında da tüm dünyada ikinciyiz.”

PALM BEACH’İN ZENGİNLERİ VE ÜNLÜLERİ DE GELİYOR!

Özdemir müşteri portföyünü şöyle çıkarıyor: “Miami Türkiye Başkonsolosumuz, konsolosluk memurları, aileleri ve misafirleri büyük ilgi gösteriyor. Miami’ye gelen ünlü zenginlerimiz, sanatçılarımız restoranımıza uğramadan Türkiye’ye dönmüyor. Eyalet Savcısı seçim kampanyasını restoranımızda düzenlediği büyük bir kokteylle başlattı. Birçok senatör, savcı, eyalet ve bölge valiliği üyeleri seçim kampanyalarında Agora’da mutlaka toplantı düzenlerler. Restoranımızın karşısında dünyanın en ünlü zenginlerinin yaşadığı Palm Beach Adası var. Adada yasayan ünlü zenginler de sıklıkla gelir.”

 

NOKTA | Pervin METİN   

2151 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın