• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

"MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DE AYNI TARİKATTAN"

"İlçede faciaya tepki gösterenlere siyasi baskı yapılıyor. Bu yurt kesinlikle denetlenmedi. Milli Eğitim Müdürü de aynı tarikattan zaten. AKP bunlara göz yumdu. Eski kaymakam içki içenleri denetliyordu, yurtlar denetlenmiyordu"

Adana'nın Aladağ ilçesinde tarikat yurdundaki yangını başından beri izleyen bir devlet memuru soL'a yaptığı açıklamada, "İlçede faciaya tepki gösterenlere siyasi baskı yapılıyor. Bu yurt kesinlikle denetlenmedi. Milli Eğitim Müdürü de aynı tarikattan zaten. AKP bunlara göz yumdu. Eski kaymakam içki içenleri denetliyordu, yurtlar denetlenmiyordu" dedi.

Adana'nın Aladağ ilçesinde bir tarikat yurdunda öğrencilerin yanarak hayatlarını kaybetmesinin yankıalrı sürüyor. Yaşanan faciayı, en başından itibaren olay yerinde bulunan bir memurla konuştuk.

Memur olduğu için kimliğini gizlediğimiz kişi, ihmallere dikkat çekerek olayın üzerinin örtülmek istendiğini, tepki gösterenlerin üzerinde siyasi baskı olduğunu söyledi.

Aladağ'daki facianın başından beri yakın tanığı olan memura sorularımız ve aldığımız yanıtları soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Yangın nasıl başladı? Yangının çıkış sebebini biliyor musunuz?

Sebebini bilemem ben. Sebep elektrik kontağıdır muhtemelen. Küçük bir yangındı. Daha önce bu yurtlardan kaçma gibi şeyler olduğu için, kapı içeriden kilitliymiş. Yangın merdivenine açılan kapılar da kilitliydi. Biz ilk geldiğimizde ön kapıyı kırmaya çalıştık, yangın bir anda sarınca, arka taraftaki yangın merdivenine yöneldik. Yangın merdivenin kapısını baltayla kırdık. Yukarıdaki kapıyı da kırdığımızda yangın çatıyı sarmıştı. O arada çocuklar atlamaya başladı. 10 kadar çocuk battaniyelerin üzerine atladı. 5-6 çocuk ise doğrudan yere atladı. Gözümüzün önünde ayakları kırıldı.

Yangın çatıya ne zaman sıçradı? Çatı ne zaman çöktü?

Çatının tamamen çökmesi itfaiyenin soğutma çalışması sırasında oldu. Yangın 10 dakika içinde çatıya sıçradı. Merdivenler komple yandı. 40 yıllık eski lambiri dediğimiz özlü çıradan daha tehlikeli malzemeden yapılmış. Yangın söndürme ekipleri yetersiz kaldı, ancak tutuştuktan sonra söndürülmesi çok zordu zaten.

"BU YURT KESİNLİKLE DENETLENMEDİ, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DE BU TARİKATTAN"

Buranın denetlendiğine dair bir bilginiz var mı?

Burası kesinlikle denetlenmedi. Milli Eğitim Müdürü zaten bu tarikattan. Süleymancılar'dan. Yıkılan yatılı bölge okulunun müdürü bu cemaatten. Daha önceki kaymakam, ormanda içki içen insanları denetliyordu, gelip de buraları denetlemiyorlardı. Devlete ait kamu yurtlarını çok iyi denetliyorlardı. Üçüncü kattaki öğrencilere bağırarak, "Okuduğunuz Kuran'ın sesini duyacağım" diyen müdürümüz var. Bunu denetleyen müdürümüz vardı.


"İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN KALMASI YASAK, AKP GÖZ YUMDU"

Buranın çalışma ruhsatı var mı?

Ben kendimi bildim bileli var. Daha önce burası öğrenci yurdu değil, tarikata ait Kuran kursuydu. Geçmişte lise öğrencileri kalıyordu. İlkokul, ortaokul öğrencilerinin kalması kanunen yasaktı. Son dönemlerde AKP'nin bunlara göz yummasıyla serbest hale geldi. Dağdaki çoban bile bu malzemeden yurt yapılmayacağını bilir, ama denetime gelmiş olan müfettişler bunu fark etmemişler. Ben müfettişlerin buraya denetime geldiğini bile sanmıyorum.

"YANGIN MERDİVENİ KİLİTLİ OLMASAYDI HERKESİ KURTARIRDIK"

Yangın merdiveni kilitli olmasaydı müdahale daha kolay olmaz mıydı?

Buralarda yangın merdivenlerinin açık olması söz konusu olmuyor. Dışarıdan giriş çıkışlar yaşanıyor. Buralarda erken yaşta evlilikler var. Kocaya kaçmalar oluyor diye kapılar kilitleniyor. Kapılar açık olsaydı biz çocukların hepsini kurtarırdık.

"TEPKİ GÖSTERENLERE SİYASİ BASKI VAR"

Şu an ilçede insanlar olayı nasıl değerlendiriyorlar?

İnsanlar genellikle şu an kimseyi sorumlu tutmuyor. "Allah'ın takdiri" diyorlar. Bunun arkasındaki şey sorgulansın istenilmiyor. Bizim gibi üç beş kişi tepki gösteriyor. Tarikatın yöneticileri tepki gösterenlere müdahale ediyorlar. Siyasi baskı aşırı derecede var. Biz yaptık oldu mantığıyla yaşıyoruz burada.

 

http://haber.sol.org.tr/

332 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın