• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ÇANAKKALE TURİZMİNE BÜYÜK DARBE!

Van iline ilişkin acele kamulaştırma almak için toplanan Bakanlar Kurulu Çanakkale Turizmine büyük bir darbe vuracak kararı da aradan çıkartarak Çanakkale Deniz Hudut Kapısını kapattı.


Van iline ilişkin acele kamulaştırma almak için toplanan Bakanlar Kurulu Çanakkale Turizmine büyük bir darbe vuracak kararı da aradan çıkartarak Çanakkale Deniz Hudut Kapısını kapattı. Kararın duyulması üzerine Çanakkale’de faaliyet gösteren Turizm işletmecileri ve dernekleri şok oldular.

Acele Kamulaştırma kararı almak için toplanan Bakanlar Kurulu, Van'ın Edremit ilçesi Yeni cami ve Elmalık mahalleleri sınırları içinde kalan belirli alanlardaki belirli taşınmazların, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Van yeni yerleşkesinin inşaat işinin yapımı amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verdi.

Acele Kamulaştırma için toplanan Bakanlar Kurulu son dakika da Çanakkale Turizmine büyü darbe vuracak karar aldılar. Bu karara göre; Türkiye'ye giriş ve çıkışlar için hudut kapısı olarak tayin edilen Çanakkale Deniz Hudut Kapısı'nın kapatılması kararlaştırıldı. Bu kapatma kararı ise; Çanakkale’ye deniz yolu ile gelecek olan turistlerin karaya çıkmaları engellenecek, karaya ayak basmalarına imkân verilmeyecek.

YABANCI TURİSTLER ÇANAKKALE'DE KARAYA ÇIKAMAYACAK!

Bakanlar kurulu kararında Çanakkale Deniz Hudut Kapısı olarak tanımlanan gümrük kapısının Çanakkale merkezde bulunan Yat Limanı olduğu öğrenildi. Alınan kararla Kepez Limanı’nın da bu karardan etkilenip etkilenmeyeceği henüz bilinmiyor. Kepez Limanı'nın Çanakkale Turizmi açısından ise büyük önemi var. Özellikle yaz aylarında binlerce yolcu taşıma kapasiteli Kurvaziyer gemileri Kepez Limanına yanaşıyor, buradan inen yolcular da Çanakkale’nin tarihi ve turistik bölgelerini geziyorlardı. Bu gezilerde de tur operatörleri, turist rehberleri başta olmak üzere yüzlerce kişi buradan geçimini sağlıyor.

TURİSTLER ÇANAKKALE’YE AYAK BASAMAYACAK, TURİZMCİLER ŞAŞKIN!

Bakanlar Kurulunca alınan karar sonrasında Çanakkale’de faaliyet gösteren Turizmcilerinde şok oldukları ve karara tepki gösterdikleri öğrenildi. Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararda özel bir hudut kapısı belirtilmezken; Çanakkale’de toplam altı adet Hudut Kapısı bulunduğu öğrenildi. Altı hudut kapısında üç tanesi geçici olarak hizmet verirken Kepez, Çanakkale Yat Limanı ve Biga Gümrük Kapısı daimi olarak hizmet veriyor. Çanakkale Yat Limanı’nın alınan kararla; kendi deniz taşıtları ile Çanakkale’ye gelerek karaya çıkmak isteyen turistlerinde karaya ayak basmaları engellenmiş oldu.

 “TURİZM KENTİ ÇANAKKALE” HEDEFİ YALAN OLDU

Bakanlar Kurulu kararının aldığı karardan ise en çok Turizmciler şok oldu. Yıllardan bu yana Turizm Kenti olma hedefi olan Çanakkale bu alınan son kararla Tabir-i Caizse; yalan oldu… Turistlerin gecelik konaklama sürelerinin artırılması için yıllarca seminer, sempozyum, tanıtım çalışmaları yürüten Kurum, kuruluş, dernek ve STK’ların, Siyasilerin çabalarından sonra böyle bir karar alınması büyük hayal kırıklığı yaşattı.

 

canakkaleaynalipazar.com

1086 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın