• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

‘SINAVLAR TERK EDİLMELİ’

Eğitim Sen bugün gerçekleştirilecek olan YGS için öğrencilere başarı dileyerek, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi çağrısı yaptı

Eğitim Sen bugün gerçekleştirilecek olan YGS için öğrencilere başarı dileyerek, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi çağrısı yaptı

 Eğitim Sen, bugün gerçekleşecek Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek 2 milyon 266 bin adaya başarı diledi. Sendika tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de eğitim sisteminin öğrencileri eğitmediği, sadece sınava hazırladığı belirtilerek, sınav merkezli eğitim anlayışının terk edilmesi çağrısı yapıldı.

Verilerle okullar arasındaki eşitsizlik

Açıklamada son 5 yılın YGS sonuçları üzerinde yapılan değerlendirmelere de yer verildi. Buna göre 2012 yılından bu yana sınava giren adaylardan yüzde 11.36’sı ilk baraj puanı olan 140 puanın altında kaldı. Ortalama 100 adaydan yaklaşık 40’ı ise 180 puan barajını aşamadı. Geçen yıl 32 soru çözme başarısını gösteremeyenlerin oranı yüzde 24.40, 16 soru çözemeyenlerin oranı ise yüzde 11.19 oldu. Son 5 yılda ise hiçbir alanda net soru çözüm ortalaması 20 soruya ulaşamadı.

Sistem eğitmiyor, sınava hazırlıyor

Eğitim Sen, ortalamaların sadece okullar arasında değil, bu okullarda okuyan yurttaşların arasındaki gelir dağılımı makasının da giderek açıldığını gösterdiğini belirtti. Seçimli ve elemeli sınavların objektifler sonuçlar üretmediği, eğitim sisteminin yapısal sorunları olduğunun PISA sınavlarında da açığa çıktığına dikkat çeken Eğitim Sen açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“İlköğretimden başlayarak üniversiteye kadar, sürekli olarak yapılan sınavlara endekslenmiş bir eğitim sisteminin nitelikli olması mümkün değildir. Eğitim sistemimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitmemekte, sadece yapılacak olan sınavlara hazırlamaktadır. Dolayısıyla öncelikli olarak yapılması gereken, öğrencilerimizi sınav cenderesinden kurtarmaktır. Kapitalizmin dayattığı ‘piyasacı eğitim’ anlayışının tipik bir örneği olan bu anlayış derhal terk edilmeli, öğrencileri birbiri ile rekabet eden değil, onları geliştiren, çok yönlü bilgi ve beceri kazandırıcı, nitelikli bir eğitim anlayışı benimsenmelidir.”

 

http://www.birgun.net/haber-detay/sinavlar-terk-edilmeli-150480.html

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   154 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 26° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam274
Toplam Ziyaret584399