• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

09:45 KARARI MECLİS’E TAŞINDI: “UYGULAMANIN GEREKÇESİ NEDİR?”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk defa uygulanan 09:45 kuralarını meclise taşıdı. YGS'de 09:45 kapıların kapatılması nedeniyle bir çok öğrenci sınava alınmamış, öğrencilerin mağduriyeti kame

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk defa uygulanan 09:45 kuralarını meclise taşıdı. YGS'de  09:45 kapıların kapatılması nedeniyle bir çok öğrenci sınava alınmamış, öğrencilerin mağduriyeti kameralara yansımıştı.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, İzmir'de YGS'ye 10 saniye geç kaldığı için alınmadığını söyleyen Dilara Filiz'in "Bu devlet ve eğitim sistemi yıllarca beni sınava hazırlanmam için zorladı. Kapıya yöneldiğimde açıktı. Tam kapıya geldim. 'Geç kaldın' diyerek yüzüme kapattılar. Gerekli hukuki başvuruları yapacağım" ifadelerinin basına yansıdığını anımsattı.

Dilara Filiz'in alınmamasının gerekçesini soran Tanrıkulu, "Yıllarca emek harcayan, çalışan ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için bir dizi sınava tabi tutulan öğrencilerimizin, 10 saniye ya da 1 dakika geciktiği gerekçe gösterilerek ve 'Geç kaldın' denilip kapı yüzüne kapatılarak uğradığı haksızlığın ve hak kaybının telafi edilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı herhangi bir çalışma yürütecek midir?  Sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?" diye sordu.

Geç kalınma vakalarının 15 yıllık dökümünü isteyen, bu öğrenciler ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın somut bir çözüm sağlayıp sağlamadığını soran Tanrıkulu, bu yöndeki şikayetlerin akıbetini öğrenmek istedi.

Tanrıkulu, Başbakan’a şu soruları sordu: 

*İzmir Atatürk Lisesi'nde sınav belgesini küçük şekilde çıktı aldığı için sınava alınmayan bir öğrenci olduğu iddiası doğru mudur?

*Bu sene ilk kez başlanan uygulamada 09.45'te okul kapılarının kapanmasıyla, dakika farkıyla Manisa'da ve diğer tüm illerde YGS'ye alınmayan ve hak kaybı yaşayan öğrencilerin hak kayıpları nasıl telafi edilecektir?

*Uygulamanın gerekçesi nedir. Özellikle de YGS öncesi yaşanan yoğun trafik sebebiyle, sınava, saniye ya da dakika farkı ile yetişemeyerek bütün emekleri boşa gidecek ve 1 yıl daha beklemek zorunda kalacak öğrencilerimizin, ulaşımında kolaylık sağlanarak, olası trafik sıkışıklarının giderilmesi için önceden etkili ve somut tedbirler almak yerine, bu sene ilk kez başlanan uygulama ile kapıların erken kapatılmasının gerekçesi ve izahı nedir?"

 

http://www.demokrathaber.org/genclik-egitim/ygs-deki-0945-karari-meclise-tasindi-uygulamanin-h81097.html

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   176 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 29° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret613182