• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

ABD Merkez Bankası (Fed) mart ayı faiz kararını açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) mart toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi. Fed, politika faizi oranında 25 baz puan artırıma gitti.

Fed, faizleri 25 baz puan artırırken, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidileceği tahmininde bulundu. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Fed'in gösterge faizleri yüzde 0.75 - 1 aralığına çekmesine muhalif oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefinin etrafında istikrar kazanacağını bildirirken, gıda ve enerji haricinde enflasyonun yüzde 2 hedefinden "bir miktar aşağıda" seyrettiğini belirtti. Fed'in açıklamalarında, enflasyon hedefinin "simetrik" olduğu kaydedildi.  

2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı yapılacağı beklentisinde olan Fed yetkililerinin sayısı, 11'den 14'e yükseldi. 5 Fed yetkilisi ise 2017 yılı için 4 veya daha fazla faiz artışı öngörüyor.

Fed'in Aralık ayında 2017 sonu için yapmış olduğu federal fonlama oranı tahmininin yüzde 1.4'lük seviyesinde değişikliğe gidilmedi.  

 

http://t24.com.tr/haber/fed-faiz-kararini-acikladi,393929

127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın