• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

GÜRBÜZ DENİZ: TÜRKÜLEDİK SESSİZLİĞİ AYAZ DÜŞMÜŞ TOPRAĞINA…

Barış özlemi ise romantik bir çağrı olarak maalesef sadece şiirlerde kaldı.

Burjuvazi, nasıl kendi sanatını dayatmak için çaba gösteriyorsa,  devrimci sanat ve edebiyat yapıtlarını, şair ve yazarlarını yazmakta emek cephesinde yer alan Çanakkale Matbuat Sitesi kitap köşesinden bana düşüyor.

Bu hafta sizlere birebir de tanıdığım, çok analığını gördüğüm, muhaliflerin, solcuların, ötekilerin sevgili anası Sacide Tuncer’ in Ceylan Yayıncılık’tan çıkan Ayaz Düşmüş Toprağına isimli şiir kitabını anlatacağım.


Şiir yazan, eser üreten birçok insan var, neden Ayaz Düşmüş Toprağına kitabını okuyalım diye sorabilirsiniz?

Hiçbir çalışmada ücret istemeyen, sesi ile soluğu ile alanlarda, konserlerde, tiyatrolarda yer alan Sacide Ana, muhalif duruşu ile ilerleyen yaşına rağmen bizlere ışık saçmaya ve umut olmaya devam ediyor.

Tabii yazarın bu özellikleri, kitabı okumanız için yeterli değil. İlerleyen satırlarda, şiirlerinden alıntıları okuyunca evet veya hayır netleşecek, şairin duyguları sizin okuyup, okumamanız gerektiğini anlatacaktır.

Soyutluk, anlaşılmazlık, zor anlaşılır olmak, anlamı ötelemek burjuva sanatçıları için büyük başarıdır. Sacide Ana gibi gücünü halktan alan yazarlar ise değil anlaşılmamak aksine toplumun tüm katmanları anlasın diye halk ağzıyla ve yalın yazmıştır.

Sanatsal üretim için en temel kaynak toplumdur, sınıfların kavgasıdır. Sacide Ana bu şiarı çok güzel harmanlayıp, kitabına yansıtmıştır.

Türküledik sessizliği ayaz düşmüş toprağına.

Umut rengi gözlerini,

Gizemli hüzünler almış, bal damlası, can süzmesi yüreğini,

Kalleş çığlıklar sarmış.

Baharın coşkusunu, sisli yağmurlar almış,

Kar beyaz gülüşleri şimdi düşlerde kalmış

Türküledik sessizliği ayaz düşmüş toprağına…

Sacide Ana’nın kitabında barış özlemi, işçilerin sömürülmesi, toplumsal eşitsizlik, kadın sorunu, erkek egemen anlayış yoğunluklu konular olarak seçilmiş.

Geçenlerde meclis verilen önergeyle, sapıklıkta level atlayarak, tecavüzü meşrulaştırmıştır  kadın sorunu artarak devam ediyorken. Maalesef tecavüz Ensar’da ve Adıyaman Gerger İmam Hatip’te görüldüğü gibi erkek çocuklarının da problemi, Sacide Ana’nın da şiirlerinde parmak bastığı, günümüzde daha yakıcı bir sorun halinde devam ediyor.

AKP diktası alaşağı edilmeden barış gelmez bu topraklara.

İşçi sömürüsü ise ücretli kölelik yasası, taşeronlaşma, madenlerde, inşaatlarda ölümlerle devam ediyor.

Toplumsal eşitsizlik ise, badem veyahut türbanlı değilsen kamu da hatta çoğu özel sektörde iş bile yok, pastayı her daim zenginler yiyor.

Bu kış günlerinde ısınma ve barınma derdi her zamankinden daha da büyük sorun.

Şiirlerinde bu duyarlılığında ısrar eden anamız da gerçeğin farkında. Yine de o yazmaya bizlerde okumaya devam edeceğiz. Çünkü tarih güçlüyü değil, haklı insanları yazar. Binlerce örnekle sıralayabiliriz tarihten günümüze kimler unutuldu, kimler hala hatırlanıyor. Şairlerimiz, yazarlarımız, direnenlerimiz anılacak, hatırlanacak. Bizlere bu karanlık günleri yaşatanlar ise özel araştırmalar sonucu ancak isimleri bulunabilecektir. Bu minvalde örnek verirsek Şeyh Bedrettin’i kim astırdı anımsayan var mı aranızda?

Kapitalizm açlık, işsizlik, yoksulluk ve savaş demektir. Sermaye yanlısı iktidarları yok edecek güç; bilinçli bir işçi sınıfı ve toplumsal hayatın içinde olan kitaplar, şiirler, yazarlar ve şairlerle olacaktır.

Şiir, felsefe, roman, edebiyat, araştırma, inceleme okuyun her farklı kaynaktan, farklı bakış açısıyla türlü türlü kitapları okuyun.

Cehaleti yenersek eğer dünya daha güzel bir yer olacak…

İyi okumalar dostlukla kalın…

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   250 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 23° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam357
Toplam Ziyaret583715