• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

AKP, YİNE ‘KAOS’ SİLAHINA SARILIYOR

AKP’nin yeni stratejisinin ipuçlarını Abdülkadir Selvi yazdı, Bakan Tüfenkçi açıkladı. Buna göre, bundan böyle ‘referandumdan ‘hayır’ çıkarsa ekonomide kaos olur, hükümetin meşruiyeti tartışılır’ teması izlenecek.

AKP’nin yeni stratejisinin ipuçlarını Abdülkadir Selvi yazdı, Bakan Tüfenkçi açıkladı. Buna göre, bundan böyle ‘referandumdan ‘hayır’ çıkarsa ekonomide kaos olur, hükümetin meşruiyeti tartışılır’ teması izlenecek.

Referanduma 1 aydan az bir süre kalmasına rağmen AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir türlü istediği ivmeyi yakalayamadığı sıkça itiraf ediliyor. Erdoğan’a en yakın kalemlerden Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında AKP’nin yeni bir strateji çizeceğini yazdı.

Selvi’nin yazısında ipuçlarını verdiği bu stratejiye göre AKP, önümüzdeki günlerde kendi tabanındaki kararsız oyları yanına çekmeye çalışacak. Bunun için de “referandumdan ‘hayır’ çıkarsa hükümetin meşruiyeti tartışmalı hale gelir” fikrini işleyecek. Selvi, buna ilişkin görüşlerini yazısında şöyle özetledi:

“Kılıçdaroğlu’nun ‘Hayır çıkarsa bir şey değişmeyecek. Hükümet yerinde kalacak, Erdoğan cumhurbaşkanlığına devam edecek’ söyleminin tabanda bir rehavete yol açtığı belirlendi. Buna göre, yeni bir söylem geliştirilmesinin üzerinde duruluyor. Hayır çıkarsa muhalefetin bir siyasi kaosa oynayacağı, erken seçime zorlayacağı, sokağı harekete geçireceği ve Türkiye’nin belirsiz bir sürecin içine gireceğinin anlatılması planlanıyor.”

Selvi’nin yazısında vurgu yaptığı bu stratejiye ilişkin ilk açıklama da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’den geldi. Tüfenkçi, “Ekonomiye sıkıntı verme noktasında ‘Hayır’ cephesi bir kaos oluşturacak. Bunlar Türkiye’de şüphe durumu oluşturacaklar. İnsanlar ister istemez ekonomiden siyasi konjonktüre odaklanacak. 7 Haziran’dan sonraki tablo bir daha yaşanabilir. Hükümetin meşruiyeti sorgulanmaya başlanabilir” dedi.

Selvi’nin yazısından Erdoğan’ın ve AKP’nin Avrupa ülkeleriyle girdiği söz düellosunun da istediği etkiyi yaratamadığı ortaya çıktı. Selvi bu durumu da “Mevcut durumu net bir şekilde görebilmek için kamuoyu araştırmaları dahi bir hafta ertelendi. Neden? Hollanda krizi başta olmak üzere Avrupa’da yaşananların seçmen davranışları üzerindeki etkisi daha net ölçebilme adına. Araştırma şirketleri Hollanda ateşinin yandığı bir sırada sahadaki dalgaya yakalanıp abartılı bir ölçüm yapmayı tercih etmediler” diye açıkladı. Her konuda kamuoyu araştırması yapmayı adet haline getirmiş bir iktidarın böylesine sahiplendiği bir sertleşme üzerine kamuoyu araştırması yapmayı ertelemesi inandırıcı değil. Bu durumu siyasi çevreler, “AKP, bu çıkışlarla da istediği rüzgarı yakalayamamış” diye yorumluyorlar.

 

http://www.artigercek.com/akp-yine-kaos-silahina-sariliyor/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   239 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret612594