• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

ÇOMÜ'LÜ ÖĞRENCİLER: ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILSIN

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğrencileri gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle basın açıklaması yaptı.

Çanakkale’de son bir hafta içinde yaklaşık 40 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltılara tepki gösteren Çanakkale Üniversitesi öğrencileri, Mümtaz Pirinçciler Caddesi’nde bir araya geldi. ‘Hayır Dedikleri Için Gözaltına Alınanlar Serbest Bırakılsın’ pankartını taşınan eylemde ‘Kurtuluş yok tek başına, Ya hep beraber ya hiç birimiz’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz‘ sloganları atıldı.

Çomü’lü Öğrenciler adına konuşan Ömer Rüzgar, ‘Hayır çalışmalarına karşı yapılan engelleme, baskı ve gözaltınların geçtiğimiz pazartesi başladığını söyledi. 40’a yakın kişinin gözaltına alındığını belirten Rüzgar, “Avukatlara görüşme yasağı yasal olmayan olmayan bir biçimde 5 gün olarak uygulanmaya çalışıldı. Bu zorbalık ancak avukatların ısrarlı olmalarıyla düzeltilebildi” dedi.

7 günlük gözaltı süresinin dolmasına rağmen arkadaşlarının serbest bırakılmamasını tepki gösteren Rüzgar, “Savcılıktan gözaltı süreleri hakkında net bir bilgi almıyoruz. Arkadaşları ve aileleri olarak buradan bir kez daha kaygılarımızı dile getiriyoruz” şeklinde konuştu. Yapılan operasyonların hukuki bir alt yapısı olmadığını belirten Rüzgar, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ DİKTATÖRLÜK DAYATMASIDIR’

Rüzgar, referandum sürecine ilişkin, “Mevcut değişiklik paketi toplumun hiçbir kesiminin taleplerini içermeyen, tam tersine tek adam sultası yaratma ve cumhuriyet tarihinde ilk kez usul ve esas yönünden bir anayasasızlaşma, bir diktatörlük dayatmasıdır” dedi. Bu dayatmaya karşı herkesin referandum da ‘Hayır’ demesi gerektiğini vurgulayan Rüzgar, “Bu teklif, halkın serbest ve Özgür bir tartışma ortamında kanaat ve tercihte bulunma hakkının gasp edilmesidir” dedi.

“Referandum son yüz yıllık tarihimizde yapılan sayısı anayasal değişikliğinin onaylanıp onaylanmaması olarak geçecek” diyen Rüzgar, herkesi ‘Hayır’da  birleşmeye çağırdı. (Çanakkale/EVRENSEL)

https://www.evrensel.net/haber/312979/comulu-ogrenciler-arkadaslarimiz-serbest-birakilsin

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   235 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 23° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam357
Toplam Ziyaret583715