• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

NEFESLER TUTULDU… KAFA NAKLİ İÇİN TARİH VERİLDİ

Kafa nakli için tarih verildi... Rus Valery Spiridonov, kafa naklinin Aralık 2017'de olacağını açıkladı

Dünyanın ilk kafa nakli... Tüm dünyanın merakla beklediği kafa nakli operasyonuyla ilgili tarih açıklandı.

Habertürk'ün haberine göre; Werdnig-Hoffmann sendromlu Rus Valery Spiridonov'un açıklamasına göre; bilim dünyasında tartışmalara neden olan kafa nakli operasyonu Aralık 2017'de yapılacak.

KAFA NAKLİ AMELİYATI NASIL YAPILACAK?

Öncelikle ölen yeni bir insanın vücudu ve Spiridonov'un kafası, beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutulacak. Ardından alıcı ve vericinin boyunları kısmi olarak kesilecek. Sonrasında ölen kişinin omuriliği dikkatli bir şekilde kesilecek ve Spiridonov'un vücuduna yerleştirilecek. Polietilin glikol maddesi kullanılarak, omuriliğin vücuda tam olarak oturması sağlanacak. Son aşamada ise tüm damarlar ile sinirler vücuda bağlanacak.


Daha sonra nakil yapılan Valery Spiridonov, 3-4 hafta yapay koma
halinde tutularak, omuriliğin vücuda iyice yerleşmesi sağlanacak.20 milyon dolara mal olacağı belirtilen kafa nakli operasyonunda doktor, hemşire ve teknisyenlerden oluşan 150 kişilik bir ekip bulunacak.

"32 yaşındaki Spiridonov, şunları söylemişti: Birinin ilk olması gerekiyor. Ama bu bir yarış değil, en azından benim bakış açımdan. Mesele, bilimin sınırlarını genişletmekte... Çok heyecanlı bir süreç ve bir yandan bu sayede insanları motive etmeme yarıyor. Ancak bütün hayatımı buna adamıyorum. Riskleri çeşitlendirmek ve yaşayan insanları desteklemek için robot ve yapay zeka geliştiriyorum."

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/715647/Nefesler_tutuldu..._Kafa_nakli_icin_tarih_verildi.html

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 24° 13°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam172
Toplam Ziyaret583530