• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

13 BİN 6OO YILLIK KADININ YÜZÜ YENİDEN CANLANDIRILDI

Arkeologlar Tayland’ın kuzeyindeki yaylalarda bulunan 13,600 yaşındaki bir kadının yüzünü yeniden canlandırdı.

Tayland’ın kuzeybatısında, Tham Lod kaya sığınağında, Geç Pleistosen döneme tarihlenen yaklaşık 13,600 yıl önce yaşamış bir kadının kalıntıları bulundu. Öldüğünde 25-35 yaşları arasında olan kadının boyu ise 148 cm ila 156 cm arasındaydı.

Antiquity dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kadının kemiklerinin yaşı ve bulunduğu yer, onun Güneydoğu Asya’yı kolonize etmek için gelen ilk insanlardan olduğunu gösteriyor.

Arkeofili'nin haberine göre, kafatasların, kasların, cilt ölçümlerinin global bir veri setini kullanarak 13,600 yaşındaki bu kadının yüzü tekrar canlandırıldı.

Tarih öncesi bir insanın yüzünün tahmin edilmesi oldukça zorlu bir iş. Avustralya’daki Wollongong Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Susan Hayes, araştırmada farklı ülkelerdeki ve kıtalardaki farklı etnik gruplardan gelen verilerin kullanılmasının, yüzün görünümünün belli bir nüfusa yönelmediğinden emin olmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Hayes, popüler yöntem olan “adli yüz rekonstrüksiyonu” yerine uluslararası bir örneklem popülasyonundaki yumuşak dokuların ve kafatası ölçümlerinin analizine dayanan bir “yüz yaklaşımı” yöntemi kullandı.

 

Hayes, “Bir yüzü yeniden canlandırma, insanları büyülüyor ve hem sanatçıların hem de bilim insanlarının çok fazla ilgisini çekiyor. Ne yazık ki, bunlardan bazıları sanatsal tasvir tekniklerini anlamayan bilim insanları, bazıları ise bilimin teknik özelliklerini anlamayan sanatçılar. Ölen kişi bundan biraz daha iyisini hak ediyor.” diyor.

Hayes, “Elde edilen görüntünün kadının yüzünün genel bir izlenimine sahip olduğu düşünülüyor ancak portre benzeri olma ihtimali düşük.” Bunun nedeni, karşılaştırma için kullanılan verilerin büyük bir nüfusun ortalaması olması. Yani Tham Lod kaya sığınağında bulunan 13,600 yıllık kadın, kendi yüz özellikleri ile ortalama bir insana benziyorduysa, o zaman yeniden canlandırılan yüz orijinaline çok yakın olmalı.

 

http://haber.sol.org.tr/dunya/13-bin-600-yillik-kadinin-yuzu-yeniden-canlandirildi-192202

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   253 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 29° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret613183