• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

MEB’E SORULDU: “AKP’Lİ İLÇE BAŞKANININ KIZININ DİĞER ADAYLARDAN AYRICALIĞI NEDİR?”

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi verdi ve “AKP’li ilçe başkanının kızının diğer adaylardan ayrıcalığı nedir? diye sordu

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, AKP Birecik ilçe başkanının kızı sınava dokuz dakika geç kalmasına rağmen sınava alınmasıyla ilgili soru önergesi verdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanmak üzere verilen soru önergesinde Ataş, “AKP’li ilçe başkanının kızının diğer adaylardan ayrıcalığı nedir? Bu adayın sınavı geçerli sayılacak mıdır?” diye sordu.

ÖSYM, bu yıl yaptığı yeni bir düzenlemeyle, YGS’ye 09.45 den sonra gelen adayların sınava alınmaması kararını aldı. Yaklaşık yüz bin öğrenci ulaşım, yabancılık ve diğer koşullar nedeniyle sınava geç kaldıkları için sınava alınmadığını belirten Ataş, on binlerce öğrenci büyük bir hak kaybına ve aynı zamanda travmaya neden olan bu durum nedeniyle Çanakkale’nin Biga elçisine on sekiz yaşında Büşranur Kalaycı isimli bir öğrencinin intihar ettiğini hatırlattı.

Erdal Ataş’ın verdiği soru önergesinde bulunan sorular:

AKP’li ilçe başkanının kızının diğer adaylardan ayrıcalığı nedir? Bu adayın sınavı geçerli sayılacak mıdır?

Aynı sınavda geç kalmasına rağmen sınava alınan aday sayısı kaçtır? Bu adayların AKP ve bürokrasi ile yakınlık ilişkisi nedir? Kaç sınav merkezinde Birecik örneğinde olduğu gibi ikili hukuk uygulanmıştır?

Geç kaldığı için sınava alınmayan toplam aday sayısı kaçtır?

Adaylarda telafisi imkânsız hak kaybı ve travmalara neden olan, kamuoyuna gerekçesini ikna edici bir şekilde açıklayamadığınız bu uygulamanın yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu adaylar için telafi sınavınız olacak mıdır?

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 12 Mart ta yapılan YGS’ye 1 dakika geç kaldığı için sınava alınmayan ve bu nedenle girdiği bunalım sonucu intihar ederek yaşamını kaybeden 18 yaşındaki Büşranur Kalaycı’nın yaşamını sonlandırmasında ÖSYM’nin sorumluluğu nedir? Niçin ÖSYM bir başsağlığı mesajı yayınlamamış ve konuyla ilgili kamuoyunu herhangi bir açıklama yapılmamıştır?

 

http://sendika27.org/2017/04/mebe-soruldu-akpli-ilce-baskaninin-kizinin-diger-adaylardan-ayricaligi-nedir/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret582927