• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

'EVET’ ŞOVU İÇİN BİNLERCE KUŞUN YUVASINI BOZDULAR!

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, referanduma üç gün kala kent merkezindeki son doğal yaşam alanlarından biri olan Boğaçayı’nda "çılgın proje" şovu yaptı.

Bölgedeki emlak rantı beklentisini canlı tutmayı hedefleyen Boğaçayı Projesi için, sulak alan niteliğindeki bölge iş makineleriyle kazınarak binlerce kuşun yaşam alanı yok edildi.

AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisan’daki referanduma üç gün kala, kent merkezindeki son doğal yaşam alanlarından biri olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı’nda "çılgın proje" şovu yaptı. Henüz somut bir projesi bulunmadığı öne sürülen ve bölgedeki emlak rantı beklentisini canlı tutmayı hedefleyen Boğaçayı Projesi için, sulak alan niteliğindeki bölge iş makineleriyle kazınarak binlerce kuşun yaşam alanı yok edildi.

DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ile Boğaçayı’ndaki çalışmaları inceleyen Türel, “Bugün 'Evet' deyip Boğaçayı Projesi’ne başladık. Her ne kadar 'hayır bu proje yapılamaz' diyenler olsa da biz 'evet bu proje yapılacak' demiştik. Antalya’da ne zaman imkansızı gerçekleştirecek bir projeye başlasak hep 'evet' diyoruz. Hayatta her şey hep 'evet'le mümkün” diye konuştu.

TÜREL’İN ÇILGIN PROJE İNADI KUŞLARI YUVASIZ BIRAKTI

Antalya kent merkezinin elde kalan son sulak alanı olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı ve çevresi, AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in "çılgın proje" inadı yüzünden göz göre göre yağmalanıyor. Kanalistanbul’un ardından ülkenin ikinci çılgın projesi olarak duyurulan Boğaçayı Projesi, Konyaaltı sahilinden başlayarak Boğaçayı içerisine doğru bir kanal açılarak, çevresinde yapılması planlanan düzenlemeler ile bölgedeki emlak rantı beklentisinin yükseltilmesi olarak yorumlanıyor. Bilim insanlarının ve kentteki kimi meslek odalarının doğru bulmadığı girişimle ilgili henüz tamamlanmış bir fizibilite çalışması bulunmadığı öne sürülürken çeşitli grafik tasarımları üzerinden kamuoyuna anlatılan Boğaçayı Projesi referandum öncesi yeniden seçmenin önüne kondu.

İŞ MAKİNELERİ BOĞAÇAYI’NIN DOĞAL ÖRTÜSÜNÜ KAZIYIP YOK ETTİ

120 kuş türüne ev sahipliği yapan Boğaçayı ve çevresi referanduma sayılı günler kala DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makineleriyle kazınarak doğal örtü yok edildi. Tepki çeken uygulamayla, üreme döneminde bulunan kuş türlerininin yaşam alanları da yok edildi.


TÜREL: MUHTEŞEM PROJE START ALDI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ile birlikte çalışmaları yerinde inceledi. Boğaçayı Projesi’nin startını verdiklerini söyleyen Türel, “Antalya’nın rüya projelerinden bir tanesi olan Boğacayı Projesi Sayın Bakanımızın tabiri ile ‘muhteşem proje’ bugün itibari ile start aldı. DSİ öncelikli olarak Boğaçayı üzerindeki temizlik çalışmalarını ciddi bir iş makinası gücü ile başlattı. Biz de Büyükşehir olarak iş makinaları ve araçlarla kendilerine destek veriyoruz. Bu çalışmalar en az 1-2 ay devam edecek. Bu çalışmalar; denizin yaklaşık 750 metre içeri alınmak kaydı ile Boğaçayı Deresi üzerinde hem bir güzel manzara oluşması, hem bir dere görüntüsünün verilmesi, hem de etrafı ile ilgili peyzaj çalışmalarının başlatılmasıyla ilgili. Bu bölgedeki güzelleştirme çalışmaları ile ilgili projemiz de 15 Mayıs itibari ile tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.

"BİR KAÇ AY İÇİNDE İHALE ETMİŞ OLURUZ"

Bu çalışmaların ardından derhal alt yapı çalışmaları ile ilgili ihaleye start vereceklerini söyleyen Türel, “Onu da çok hızlı bir şekilde yapacağız. Boğaçayı’nın, hem denizin içine alınması, hem de etrafının düzenlenmesi ile ilgili projeyi de bir kaç ay içerisinde ihale etmiş oluruz. Bu arada da tabi dere temizliği ile ilgili çalışmaları da DSİ’miz yürütüyor. Derenin kuzey istikametinde rusubatlarla ilgili mutlaka alınması gereken tedbirler kapsamında yapılması gereken ihaleler var. Bakanlığın da onayıyla ihalelerini bu sene içerisinde başlatmak suretiyle, ciddi bir çalışma daha yürütülmüş olacak. Dolayısıyla Boğaçayı Projesi start aldı, başladı diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bundan sonraki yürütülecek bütün iş ve işlemler kesintisiz arka arkaya, bu çalışmaların süreklilik arz edecek şekilde olmasını sağlayacak” diye konuştu.

"PROJEYE CUMHURBAŞKANIMIZ BİZZAT İRADE KOYDU"

Boğaçayı Projesi’nin birinci ve ikinci etabında bugün itibariyle çalışmaların artık fiili olarak başladığını söyleyen Başkan Menderes Türel, “Bir rüya proje, medyanın tabiri ile ‘Çılgın Proje’ Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımızın tabiri ile de ‘Muhteşem Proje’ olan Boğaçayı Projesi, sadece bir Büyükşehir Belediyesi projesi değildir. Bütün Bakanlıklarımızla hükümetimizin, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizzat irade koyduğu Antalya’ya yakışan, gerçekten muhteşem bir projedir” ifadesini kullandı.

120 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN BOĞAÇAYI ÇÖLLEŞTİRİLİYOR

Antalya kent merkezinde kalan son sulak alan olan Boğaçayı ve çevresi, yılın dört mevsiminde 120 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Adını ‘boğa’ anlamına gelen Toros (Taurus) dağlarından alan Boğaçayı, ötücü kuş türleri, balıkçıllar, kıyı kuşları ve su kuşları gibi bir çok kuş türünü barındırıyor. İlkbahar ve sonbahar göçlerinde, Afrika'dan yola çıkıp Akdeniz üzerinden gelen birçok kuş türünün geçit törenine de sahne oluyor. Ancak Anadolu’nun dört bir yanındaki nehirler gibi Boğaçayı da yaban hayattan arındırılarak adeta çölleştirilmek isteniyor. Son yıllarda bilinen önemli nehir yataklarında milyonlarca lira harcanarak DSİ tarafından ‘ıslah’ çalışmaları yapılıyor. Ülkedeki birçok nehir yatağı yaban hayatından arındırılarak, yalnız ve çıplak kanallara dönüştürülüyor. Aslında gerçek anlamda su, bu kanallarla boşa akıyor. Artık nehirler geçtiği toprakları beslemeden, oradaki doğaya ve insana hayat vermeden akıp gidiyor. Kentleşme baskısıyla kent içindeki böğürtlenler, söğütler ve püren kokularıyla süslü, kuş sesleriyle cıvıldayan birçok dere artık birer kanal oldu. Dereler fazla gelen yağmur suyunu, yer altı sularıyla, toprakla, ağaçlarla paylaşıyordu. Kanallarda ise fazla gelen yağmur suları etrafta yeni yapılaşan konutların zemin katlarında su baskınlarına yol açıyor.  

 

 

Yusuf Yavuz

http://haber.sol.org.tr/toplum/evet-sovu-icin-binlerce-kusun-yuvasini-bozdular-192765

 

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   151 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 30° 20°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam393
Toplam Ziyaret612594