• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

FACEBOOK, AFET BÖLGELERİNE KABLOSUZ İNTERNET SAĞLAYACAK HELİKOPTER GELİŞTİRİYOR

Facebook’un ‘bağlantı geliştirme laboratuvarlarından’ sorumlu yetkilisi Yael Maguire, drone helikopteri kamuoyuna tanıttı

Facebook, hepsinin Facebook’a da üye olacağı ümidiyle dünyanın hala internet ile tanışmamış yarısına da internet ulaştırmanın yollarını bulma arayışını sürdürüyor. Bu çerçevede geliştirdiği ve teknik altyapı nedeniyle internetsiz yerlere internet götürebilecek yeni bir insansız helikopter ‘drone’u California’da düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttı. “Tether-tenna” adı verilen helikopter hala test aşamasında ama çok önemli bir ihtiyaca vereceği karşılıkla şimdiden ilgi odağı oldu.

Kablosuz internet sağlayıcısı bu helikopterin, yıkıcı şiddetli deprem gibi felaket anlarında interneti kesilen afet bölgelerine anında internet sağlayabileceği belirtiliyor.Facebook’tan yapılan açıklamada, drone helikopterin, afet anında yer hattı bağlantısı kesilen afet bölgesi insanını yeniden birbirleriyle ve dış dünya ile irtibatlandırmaya yardımcı olabilir denildi. Tether-tenna, yerdeki bir enerji hattına ve fiber ağa kablo ile bağlı olacağı için havada günlerce kalabilecek ve bu sürede baz istasyonları çalışmayan bölgedeki herkesin internete bağlanmasını sağlayabilecek. Facebook, helikopterin havada hiç inmeden haftalarca ve hatta en az bir ay kalabileceği şekilde geliştirmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Facebook’un helikopter dışında üzerinde çalıştığı, internetsiz yerlere internet götürme planlarından biri Free Basics adını verdiği, az gelişmiş ülkelerde cep telefonlarına çok düşük bir ücretle veya ücretsiz, limitli internet sağlayacak programdı. Bir diğeri ise ‘Aquila’ adını verdiği ve güneş enerjisiyle çalışan ve geniş bir alana havadan lazer aracılığı ile kablosuz internet sağlayan sistem. Ancak Free Basics’in büyük coğrafaya sahip az gelişmiş ülkelerde başarı şansının az olduğu görülmeye başlandı. Aquila ise hala geliştirme ve test aşamasında. Arizona’da geçen yıl yapılan ilk denemede drone yere çakılmıştı. Ancak, drone helikopterin şansı ve kısa sürede hizmete girme şansı diğerlerinden daha yüksek görünüyor.

Facebook, aft bölgelerine havadan internet sağlamanın yollarını arayan tek şirket değil. Massachusetts merkezli drone üreticisi CyPhy Works adlı şirket de, halen benzeri bir projenin üzerineki çalışmalarını sürdürüyor.

 

http://grihat.com/facebook-afet-bolgelerine-kablosuz-internet-saglayacak-helikopter-gelistiriyor/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   109 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret582927