• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Takvim

TÜRKİYE İŞKENCE RAPORUNUN YAYINLANMASINA ONAY VERMEDİ

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Türkiye’ye ilişkin son raporu hükümet onay vermediği için yayınlanamadı. Komitesi Başkanı Mykola Gnatovskyy, "Bulgularımız hakkında konuşmak isterdim ama tek bir söz bile söyleyemem" dedi.

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Başkanı Mykola Gnatovskyy, komitenin Türkiye’ye ilişkin raporunun açıklanmayacağını bildirdi. Strasburg’da yıllık raporun açılışında konuşan Gnatovskyy, “Bunun bir yolu yok. Tabii ki bulgularımız hakkında konuşmak isterdim ama tek bir söz bile söyleyemem” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle’nin haberine göre uzman ekipleri, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklamaların ardından Ankara, İstanbul ve İzmir’deki hapishaneleri ziyaret etmişti. Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Nisan ayı başında Gülen yapılanmasıyla bağlantıları olduğu gerekçesiyle tutuklu olanların sayısı 47 bin kişi civarında.

Türkiye’nin de onayladığı Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi kapsamında insan hakları temsilcileri 1989 yılından bu yana hapishane ve tutuklular hakkındaki belgelere erişim sağlayabiliyor.

Gnatovskyy, “Yüzlerce insanla görüştük. Hem tek tek hem de başkalarının gözetimi altında. Yani sonuç çıkarabileceğimiz yeterince belgeye sahibiz” dedi.

Türkiye şu ana dek son üç rapor hariç komitenin tüm raporlarını onayladı. Rusya ise 26 ziyaret sonucu oluşturulan raporlardan sadece üçünün yayınlanmasına izin verdi.

2017 yılında da Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi yetkililerinin düzenli ziyaretinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Gnatovskyy, “Tabii ki biz de esneğiz. Ülkeye her zaman özel bir ziyaret organize edebiliriz. Bu durumda çok dikkatliyiz” şeklinde konuştu.

http://grihat.com/turkiye-iskence-raporunun-yayinlanmasina-onay-vermedi/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 10°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret582927